Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два от четири или - нещо като нищо

ЦСКА София - Сиренс
Снимка: БГНЕС

Два от четири или - нещо като нищо. Ще попитате какви са тези сметки...

Четири наши отбора играха в предварителните кръгове на Шампионската лига и Лига Европа и само два излязоха читави и то едва-едва.

Така че - нещо като нищо.

Първо, Лудогорец бе надигран в 80 процента от времето на своя стадион от датския Мидтиланд. Да, българският шампион може и да има претенция за дузпа, но разликата в класата се видя явно. 0:1, поне за Лудогорец остава Лига Европа. Но с такава игра при Павел Върба, освен че Лудогорец видя Шампионската лига...на върба, нищо чудно и вторият по сила турнир да се окаже сериозна хапка. Изобщо, ефект от идването на чешкия треньор в Лудогорец - засега никакъв.

Да беше само Лудогорец, с мед да ги намажеш нашите футболисти. А то ЦСКА София, Славия, Локо Пд...

ЦСКА бе на път да запише със сигурност най-големия европейски позор в историята си и един от най-големите в клубния ни футбол изобщо. Малтийският Сиренс, който през годините е играл предимно в долните дивизии на миниатюрната островна държава, а при първия си сезон в елита с огромен "Covid" късмет стигна до първата си среща в Европа. Защото в Малта първенството бе спряно заради пандемията, отпадна и турнирът за купата и затова четвъртото място на "сирените" ги прати в Европа. И щяха напълно да заслужат победата срещу уж далеч по-високо котиращия се съперник и то на българска земя.

Резилът, който би залял "червените", почти по чудо бе замаскиран с късни голове на Ахмед Ахмедов и Али Соу за "прелома" с 2:1, ох колко смешно звучи тази дума в случая.

Но поне избегнаха контраподигравките от привържениците на Левски, които обикновено сами са жертви на подобни заслужени, макар и злобнички закачки за европейските провали.

Споменахме Левски, ето това е най-големият печеливш от двете евровечери. Да, "сините" просто се отърваха, защото не играят тази година в Европа. Късметлии...

Ами Славия? "Белите" станаха най-бързо отпадналият от евротурнирите български отбор след 1:2 срещу албанския Кукеси. Само един мач и Европа, чао! Техният бос Венци Стефанов обикновено е много рязък за дефектите на другите отбори, но сега е добре да погледне в собствения си двор.

То и Христо Крушарски е любим събеседник с нестандартна лексика. Локо Пд се спаси с късна дузпа срещу черногорския Искра Даниловград, та поне това 1:0 го пази от критики на принципа победителите не ги съдят.
Но най-добре е, крайно време е, всички да се замислят. Защото ставаме все по-слаби, а дъното се копае упорито и с ожесточение.

И накрая, още няколко щриха от евромачовете. Първо, видяхте ли стадиона в Албания?  Приличаше на "Българска армия", ама само по червения цвят на седалките. Но едните лъскави и европейски, а другите - вехти и олющени.

А докато на "Армията" бяхме поставени под европейска юрисдикция, тоест без публика, но със задължителни маски и дезинфектанти за служебно ангажираните, то на съседния стадион "Юнак" тълпи млади юнаци безстрашно се събираха за концерт. 

Какво да правиш, различни нрави... 

А това, че в стартовия състав на лудогорци и на датските им съперници имаше точно по един българин, че нашите играчи бяха двама в ЦСКА, това не е ново. И е само част от проблема в българския футбол.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Душан Керкез

ЦСКА се раздели с Душан Керкез

Футболният ЦСКА се раздели със старши треньора Душан Керкез, обявиха официално от клуба. "Освен с наставника, клубът се разделя и с досегашния треньорски щаб на първия отбор. В предстоящия шампионатен двубой като гост на Ботев (Враца) на 22 септември (понеделник) от 20:30 часа ЦСКА ще бъде воден от Валентин Илиев", се казва в изявление на..

публикувано на 20.09.25 в 16:14
Владимир Манолков

Владимир Манолков организира нов камп за млади вратари в Петрич

Най-голямата вратарска школа в България събира млади таланти от 8 до 23 години за специализирана подготовка и вдъхновение от 16 до 21 декември 2025 г. Бившият вратар на Локомотив (София) и доскорошен треньор на вратарите в представителния отбор на клуба – Владимир Манолков, обяви старта на регистрациите за юбилейното десето зимно издание на ART..

публикувано на 20.09.25 в 12:29
Душан Керкез

Керкез настоява да получи дължимите му възнаграждения до декември, за да разтрогне с ЦСКА

Старши треньорът на ЦСКА Душан Керкез настоява да получи дължимите му възнаграждения до края на календарната година, за да разтрогне договора си с клуба. Това стана ясно след проведена среща с фенове на отбора. "Червени" запалянковци  посетиха днес тренировъчната база в Панчарево и поискаха незабавната оставка на треньора.  Напрежението в ЦСКА..

публикувано на 20.09.25 в 11:47
Кайо Бонфим

Победи в спортното ходене за бразилец и испанка на СП в Токио

Бразилецът Кайо Бонфим спечели първата си световна титла в 20-километровото спортно ходене, след като световният рекордьор и фаворит на местната публика Тошиказу Яманиши бе наказан в последните етапи. 34-годишният Бонфим пресече първи финалната линия с време един час, 18 минути и 35 секунди и завоюва втория си медал от световното първенство в Токио..

публикувано на 20.09.25 в 10:05
Станимир Стоилов

Станимир Стоилов изведе Гьозтепе до нова победа и второто място в Турция

Воденият от Станимир Стоилов отбор на Гьозтепе (Измир) продължава без загуба и след шестия кръг на турското футболно първенство, след като победи гостуващия Бешикташ с 3:0. Точни за успеха бяха Жуан Сантос и Ралдней през първото полувреме, както и Ибрахим Сабра в 85-ата минута, който се разписа с красиво изпълнение на задна ножица. След успеха..

публикувано на 20.09.25 в 08:03
ЦСКА 1948

ЦСКА 1948 - Локомотив (Пд) пряко по "Хоризонт"

Деветият кръг в Първа лига продължава с два мача днес. От 17.00 часа новакът Добруджа посреща Локомотив София, а в 19.30 стартира мачът между ЦСКА 1948 и Локомотив Пд. Този мач можете да проследите в ефира на програма "Хоризонт" на БНР. В Бистрица един срещу друг ще застанат две силни постижения от началото на сезона. „Червените“ са стопроцентови след..

публикувано на 20.09.25 в 06:37
Сашо Андреев (вляво)

Два сребърни медала за България на Световното първенство по канадска борба в Албена

Българските състезатели спечелиха два сребърни медали на Световното първенство по канадска борба в Албена. Сашо Андреев стана вицешампион при мъжете в категория до 90 кг с лява ръка. Българинът бе безпогрешен до финала, където отстъпи пред украинеца Олег Жох след преиграване на срещата.  След три суперсблъсъка в категория .до 110 кг с лява ръка Йордан..

публикувано на 20.09.25 в 06:32