„Едва ли има доволен съд. Програмата се оказа трудоемка, времеемка и не отговори на очакванията, които всички имахме“, изтъкна тя.
За електронно правосъдие се говори отдавна, стратегията е изготвена още през 2012 година, припомни Димитрова. В стратегията е записано, че преди въвеждането на системата в съдилищата тя трябва да се обезпечи кадрово, финансово, като обучение.
След включването на пилотни съдилища трябваше да се обобщят проблемите, смята Боряна Димитрова. По думите ѝ може би по-подходящата форма за поетапно включване е била по видове дела.
„Всъщност съдилищата бяха принудени да работят в реална среда изведнъж, като се занулиха старите системи. Това беше огромна грешка.“
Идеята е единната информационна система да обслужва съдилищата, а не обратното, подчерта Димитрова.
Тя отбеляза, че съществува механизъм за оповестяване на проблемите, чрез който всеки съд може да извести за констатираните затруднения. От „Информационно обслужване“ се справят с каквото могат, но проблемът на тази програма е, че тя не е пригодна за съдебната система, заяви Боряна Димитрова, според която „по-скоро би била по-удобна за някоя банка“.
„Явно при писането ѝ са липсвали съдии, за да се обясни съдебният процес как върви“, коментира Димитрова пред БНР.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година. Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..
Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..
Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..
Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията. Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото. Развитието на технологиите,..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
"Прокуратурата е независима! Движението за права и свободи няма нищо общо с прокуратурата". Това заяви пред БНР Ерол Мюмюн, кмет на Кърджали,..