Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай във време на пандемия - с експеримент да стане самодостатъчен

Владимир Шопов
Снимка: Ани Петрова

Китай влезе в пандемията от доста висока база, защото дори при редуциран растеж в сравнение от предходните 10 години от 10% на 6-7% , все пак тя има възможност за известен растеж и в тази ситуация“, коментира ситуацията за Китай след Covid-19 политологът Владимир Шопов.

В последните години в Китай са фокусирани върху няколко ключови политическо-икономически размествания в собствената си държава, и те са им по–важни от растежа. Това е най-вече този преход от експортно ориентиран растеж към растеж на вътрешно потребление и инвестиции. Реално Covid-кризата по един парадоксален начин ускорява този преход и всъщност в момента Китай прави един експеримент в реално време – иска да види в каква степен може средносрочно и дългосрочно да бъде самодостатъчен", отбеляза Шопов в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“. 

Шопов заяви, че тенденцията Китай да си бъде самодостатъчен, е реакция, в която всички се самозатвориха, а и реагира с много остра дипломатическа офанзива в момента, в който кризата в страната е била овладяна.

Политологът посочи още, че Китай продължава да бъде най-популярният износител на масови продукти, но това с времето се променя много от тези продукти през последното десетилетие напускат Китай – например текстилната продукция, защото Пекин провежда целенасочен преход към технологични производства, които са базирани вътре в страната.

Състоянието на вътрешното потребление в Китай е един от най-недооценяваните рискове и там, където куца възстановяването на азиатската държава, е по отношение на вътрешното потребление. Това е защото има и скрита безработица и един по фундаментален проблем, с който не знаят как да се справят – това че нямат развита социална система", изтъкна анализаторът.

През последните 5 години Китай се опита да развие и здравната, и пенсионната система, защото всяко семейство формира своя собствена социална мрежа, която да компенсира този недостиг. 

"Китай е достатъчно голям и регионът, в който има влияние – Източна и Югоизточна Азия, му позволява да генерира всички тези ресурси и влияние, които ще му позволят постепенно да стане първо регионална, а после глобална сила. Да, Китай е голям, с огромна икономика и невероятен пазар, но между това и да бъдеш реален глобален политически играч, има да се извърви дълъг път", изтъкна Владимир Шопов.

"В момента Китай иска да направи това, стъпвайки по-сигурно върху собствената си икономика, защото в момента е уязвим - с този обърнат навън експортен модел". 

Пример за това е гигантският технологичен сблъсък, свързан с 5G мрежата и китайската компания Huawei – това е още една причина те да станат достатъчно силни и да утвърдят своето влияние, обърна внимание Шопов.

Още по темата слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51