Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест заради лошо качество на водата в Калофер

| обновено на 01.09.20 в 09:38

Жители на Калофер блокираха за кратко Подбалканския път тази сутрин. Те протестират заради лошото качество на водата и ниското налягане по водопроводната мрежа. Заканиха се, ако проблемите с водоснабдяването не бъдат решени, да преминат към безсрочна пътна блокада.

Около 30 жители на Калофер излязоха в 9 часа на протест заради проблемите с водоснабдяването в целия град.

Протестиращите изнесоха кофа, пълна с мътна вода, която тече от чешмите им.

„Каквато е в реката, такава е и в чешмите, защото нямаме и пречиствателна станция“, каза кметът на Калофер Румен Стоянов, който също е сред своите съграждани.

Предвидено е шествие от центъра до главния път на изхода на града. 

Обмисля се и краткотрайно блокиране на Подбалканския път.

Местните жители изтъкват лошото качество на водата:

"Водата няма налягане, не е качествена, постоянно има аварии. Целият град е разкопан с дупки. От години е проблемът с тази вода в Калофер".

"Или тече съвсем леко, или пък е мътна и не може да се използва за пиене. Хората ходят да си наливат чак на Паниците. Там има чешми. Канализацията е стара, от много години. Тръбите са етернитови на повечето места, не е хигиенично и никой не взима мерки".

Местната управа в Калофер многократно е сезирала ресорните министерства, но ответна реакция и досега няма. Кметът на Калофер Румен Стоянов обясни какви са насрочените за днес протестни действия: 

"Поне за 10 минути ще затворим Подбалканския път. Ще дадем един разумен срок, в който да видим има ли някаква реакция - както от страна на общината, така и от ВиК - Пловдив, както от Министерството на регионалното развитие, на МОСВ, всички, които са заинтересовани за този проблем, след което ще направим така, че ще го затворим за неограничено време".

Разумният срок, който гражданите на Калофер ще дадат на институциите, ще определят на срещата в центъра на града. След това се очаква и реакция от страна на институциите. 

Снимки: Радио Пловдив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Пожар и паднало дърво доведоха до забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик

Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с повече от 2 часа закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14 ч. движението в участъка..

публикувано на 23.07.25 в 16:02
Историческият музей в Белово

Историческият музей в Белово събра в книга историята на храма "Света Троица"

Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:01

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона

Шарка по овцете има в 12 гръцки региона. Започна принудителна евтаназия, а придвижването на животни е ограничено. Ограничителни мерки бяха въведени в няколко района в непосредствена близост до българската граница. В областите Серес, Халкидики, Ксанти, Еврос и Самотраки аграрното министерство забрани транспортиране на животните, както и..

публикувано на 23.07.25 в 15:48

Призовават 8 свидетели по делото за катастрофата, при която загина Сияна

Окръжният съд в Плевен е призовал осем свидетели по делото за катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна. Съдебното заседание е насрочено за 30 юли. Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста В заседанието от 8 юли съдията докладчик е разпоредила за следващото съдебно заседание да бъдат призовани осем свидетели...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

НС прие на първо четене промени в Закона за въвеждане на еврото

От 8 август до 31 декември догодина цените на стоките и услугите задължително трябва да се обозначават в лева и евро, решиха на първо четене народните представители с промените в Закона за въвеждането на еврото в България. В рамките на този период търговците няма да могат да повишават цените, ако това не е обосновано от обективни икономически..

публикувано на 23.07.25 в 15:08

Украинска делегация пристигна в Анкара за нови разговори с руски представители

Украинска делегация е пристигнала в Анкара за третите за годината двустранни разговори с руски представители, съобщава Ройтерс. Според източник на агенцията в делегацията то Киев, украинците са готови на сериозни стъпки за постигане на мир и пълно примирие. Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул Украинският..

публикувано на 23.07.25 в 15:01

България ще поиска заем между 2,7 и 3 млрд. евро по линия на SAFE

Министерският съвет прие решение, е което одобрява проект на заявление за интерес (expression of interest) на Република България за искане на финансова помощ под формата на заем по линия на инструмента "Мерки за сигурността на Европа (SAFE) чрез укрепване на европейската отбранителна промишленост", насочен към спешни и мащабни публични инвестиции в..

публикувано на 23.07.25 в 14:50