Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ВМРО няма да подпишат за нова Конституция, ако не е съобразена с исканията им

| обновено на 01.09.20 в 17:06
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов участва в церемония по откриване на учебната година във Военна академия „Г. С. Раковски”
Снимка: БГНЕС

От ВМРО няма да подпишат проекта за нова Конституция, ако тя не бъде съобразена с исканията им. Това обяви вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов. Той припомни, че настоява за образователен ценз за гласуване, задължителна казарма и семейството да е "само между мъж и жена". 
Каракачанов очаква да има Коалиционен съвет, за да бъдат обсъдени предложенията за нова Конституция:

"Очаквам днес да разбера кога ще бъде, но би следвало преди да се говори за събиране на 120 подписа, да има изясняване на позициите, защото аз научих за внасянето на тази Конституция буквално два часа преди да бъде обявен проектът. Няма как да гониш 160 гласа, при положение, че ти не си направил никакъв дебат в парламента, който трябва да вземе подобно решение, кой какви идеи има и кои са приемливи и кои - не. Останалото са просто празни приказки".

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов участва в церемония по откриване на учебната година във Военна академия „Г. С. Раковски”.

Каракачанов опроверга появилата се в някои медии информация, че депутатите от ВМРО и НФСБ ще подпишат проекта за нова Конституция, предложен от ГЕРБ, без да поставят повече условия на премиера Борисов. Пред "Хоризонт" Каракачанов потвърди, че се е провел Коалиционен съвет, но отрече да е постигната подобна договорка.

По-късно от пресцентъра на ВМРО изпратиха съобщение до медиите, че промяна в позицията на партията няма. ВМРО няма да подпише проекта за нова Конституция, ако в него не бъдат вписани техните предложения за образователен ценз, задължително гласуване, гарантирани права и гражданство на всеки етнически българин, връщане на наборната служба, гарантиране на семейството като съюз между мъж и жена, и  право на законодателна инициатива и искане на вот на недоверие на президента.

В момента се провежда заседание на ПГ на "Обединени патриоти". 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

 Румен Радев при откриването на новата учебна година във Военната академия

Румен Радев: Експертен кабинет ще означава Борисов да е на власт отново

Народните представители трябва да се съобразят с волята на народа, а тя е ясна - незабавни оставки, честни избори. Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев. Депутатите да не гласуват за експертен кабинет при оставка на..

обновено на 01.09.20 в 13:35
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът внесе предложението за референдум за еврозоната в НС

На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте..

публикувано на 12.05.25 в 15:35
Александър Бочев

Александър Бочев: Имаме да гоним доста европейски столици по цени на имотите!

Настояваме да бъде приет Закон за посредническата дейност при сделките с недвижими имоти . Това заяви пред БНР Александър Бочев, председател на УС на Национално сдружение "Недвижими имоти". "Когато липсва такъв, не може да бъдете сигурни от..

публикувано на 12.05.25 в 15:20
Велислава Кесарска и Никола Тенчев

Експерти: Ценностната система на човека - основен маркер при наемането му на работа

Ценностната система на човека е най-важното, което трябва да се гледа при наемането му на работа . Това е мнението на Велислава Кесарска и Никола Тенчев, маркетинг експерти в един от водещите оператори на ваучери за храна, съставители на Наръчник с..

публикувано на 12.05.25 в 14:56

Зеленски е разговарял с папа Лъв XIV

Украинският президент Володимир Зеленски е запознал папа Лъв XIV с предложението за прекратяване на огъня, което беше отправено към Русия. Въпреки това Москва продължава да обстрелва Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски е провел първия си..

публикувано на 12.05.25 в 14:55

Спор за паркомясто в Благоевград завърши с намесата на полицията

Спор за паркомясто в центъра на Благоевград е прераснал във физическа агресия към семейство и 11-годишната им дъщеря. Инцидентът е станал в събота, 10 май, а след жалба на потърпевшите полицията е разпитала нападателите и е уведомила..

публикувано на 12.05.25 в 14:44

България започва да става дестинация за трафик на хора за трудова експлоатация

Всяка година между 100 и 200 българи стават жертва на трафик на хора, напоследък зачестяват и случаите на модерно робство у нас - граждани от трети страни работят в много лоши условия. България е източник, но започва да става и дестинация за..

публикувано на 12.05.25 в 14:17

Кюстендилската болница се сдоби с модерна линейка

Кюстендилската болница закупи добре оборудвана линейка за транспортиране на тежко болни пациенти до други здравни заведения, когато това е наложително или неизбежно. Новият автомобил струва малко над 200 хил. лева, като 21 хил. лева са от дарител,..

публикувано на 12.05.25 в 14:16