Японската икономика отбеляза рекорден спад от малко над 28% през периода април - юни, тъй като коронавирусната пандемия засегна по-силно от очакваното бизнеса и потреблението в трета по сила световна икономика. Това представлява голямо предизвикателство пред новият премиер на страната, който все още не е избран, да предотврати една още по-дълбока рецесия.
Само в рамките на второто тримесечие сривовете в потреблението и износа успяха да заличат позитивните ефекти от стимулиращата политика на премиера в оставка Шинзо Абе, добила известност като "Абеномика", която беше стартирана към края на 2012 година.
Брутният вътрешен продукт през второто тримесечие се сви със 7,9% спрямо първите три месеца на годината, когато беше отчетно понижение от 0,6 на сто.
Спрямо година по-рано третата по сила в света икономика се срина с цели 28,1% след понижение с 2,2% през периода януари - март, отбелязвайки по този начин най-голям спад от 1980 година насам - от когато японската статистика разполага с този тип данни.
Днешните данни претърпяха низходяща ревизия спрямо експресната оценка на японската статистика за свиване на БВП през второто тримесечие със 7,8% и с 27,1 на сто.
Това е третото поредно свиване на японската икономика, което е ясен знак за наличието на дълбока рецесия. В разгара на рецесията премиерът Шиндзо Абе обяви, че подава оставка по здравословни причини.
Въпреки че спадът на японската икономика е по-малък от този с 32,9% на икономиката на САЩ, той е много по-голям от свиването на БВП на страната със 17,8% през първото тримесечие на 2009 година, когато светът беше ударен от финансовата и икономическа криза след фалита на американската банка Lehman Brothers.
Японската икономика започна да се рестартира през втората половина на месец май с оглед на постепенно вдигане на противоепидемичните строги ограничения, но редица анализатори очакват този опит за отскок да бъде относително сдържан, тъй като подновеното увеличение на заразените с Covid-19 вероятно ще продължава да се отразява негативно върху потреблението в страна на Изгряващото слънце.
Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..
България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите..
България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..
Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..
Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова заявява, че за жертвите на насилие е без значение кой ден е днес. "Те се нуждаят всеки ден от нашето внимание, помощ, подкрепа, най-важното - справедливост", посочва Йотова в публикация във "Фейсбук". "Недостатъчната обществена чувствителност и бездействието на институциите, политиканстването по темата са поредният шамар..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..