Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заместник-кметът по строителство в София подаде оставка

Снимка: БГНЕС

Девет месеца след встъпването в длъжност заместник-кмет по строителството в София, инженер Цветан Божинов изненадващо подаде оставка по лични причини. Направил го е вчера, когато оттеглянето му е било прието от кмета Йорданка Фандъкова, стана ясно от прессъобщение на Столичната община. А днес новината бе съобщена като „слух“ на онлайн заседанието на Столичния общински съвет от Грети Стефанова - общински съветник от "Демократична България". Инж. Ангел Джоргов ще заеме мястото на инж. Божинов

30-годишен опит в сферата на строителството има инж. Цветан Божинов. Така го представи Фандъкова при встъпването му в длъжност: 

"Опитен инженер, завършил промишлено и гражданско строителство във ВИАС. Започнал е своята дейност в "Метрополитен" като млад инженер, но всъщност е ръководил много големи инфраструктурни и строителни обекти в България и в чужбина".

За повече ред и контрол в строителството заяви, че ще работи бившият вече заместник-кмет по строителството инж. Цветан Божинов: 

"Бих искал да вложа повече контрол по време на предпроектни и проекти проучвания, вземане на решения, възлагане на съответните важни фирми, от които ще изискваме и резултати".

Инж. Цветан Божинов е третият заместник на кмета Йорданка Фандъкова, който напуска "Московска" 33. Преди него си тръгнаха Йоана Христова, която беше заместник-кмет по екология в Столичната община, и Владимир Данаилов, който беше заместник-кмет по дигитализация. Йоана Христова напусна по лични причини. Владимир Данаилов отиде на работа във "Фонда на фондовете" към Министерството на финансите.

Лични са мотивите за напускането и на инж. Божинов. На поста му вече е назначен инж. Ангел Джоргов. През април тази година инж. Джоргов беше избран за член на Съвета на директорите на столичния "Метрополитен". Той е доктор по подземно строителство.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гасиха пожар в хотел край Рилския манастир

Край Рилския манастир е бил изгасен пожар, причинен от късо съединение в хотел "При Мечо", съобщават от полицията. Съобщава се, че сградата е била спасена  от екипа на пожарната в Рилския манастир , който е изгасил пожара. Последствията са само около 2 квадратни метра опушени стени и унищожен бойлер. Пожарът е причинен от късо..

публикувано на 07.08.25 в 11:30

Потушиха пожар край оръжейни складове в Южна Албания

Пожар, избухнал снощи в гора близо до складове с взривни вещества в град Поличан в Южна Албания, успешно е бил потушен, съобщават албански медии, цитирани от БТА. Пожарникари, военнослужещи и един хеликоптер от базата на НАТО в Кучова са пристигнали веднага на терен за гасенето на пожара, отбелязва Албанското радио и телевизия. Кметът на..

публикувано на 07.08.25 в 11:05

Горски пожар на остров Тасос, няма опасност за туристите

Голям горски пожар на остров Тасос не засегна туристите. Следващите три дни остават опасни за възникването на нови пожари, предупреждават гръцките власти. Не се наложи евакуация на туристи на остров Тасос, съобщават пожарникарите, които се бориха с четири огнища на острова. Разследването показа, че няма умишлени палежи. Голяма част от..

публикувано на 07.08.25 в 11:02

Втори месец жителите на монтанското село Горна Вереница са на воден режим

От община Монтана търсят начин да решат проблема с осигуряване на питейна вода в Горна Вереница. Селото е на режим от началото на юли. Вече втори месец жителите на монтанското село Горна Вереница са на воден режим. В единия ден 24 часа вода се подава за долната част на селото, а на следващия ден 24 часа за горната част. Проблемът с..

публикувано на 07.08.25 в 10:57
Модел позира до автомобил Toyota New bZ4X BEV на автомобилно изложение Gaikindo Indonesia (GIIAS) 2025 в Тангеранг, Индонезия, 23 юли 2025 г.

Toyota Motor очаква загуби от близо 10 млрд. долара заради митата на САЩ

Японският автомобилен производител  Toyota Motor ( Тойота Мотор) понижи годишната си прогноза за оперативна печалба с 16 на сто заради очаквани негативни финансови последици от близо 10 млрд. долара от митата на САЩ върху вноса на автомобили, както и заради по-високи разходи за материали и поскъпването на йената. Компанията обяви, че очаква..

публикувано на 07.08.25 в 10:52
Петко Ковачев

Петко Ковачев: В България има нежелание за преход от класическа към зелена енергетика

"Европейските фондове са за хората. ПВУ е една добра проверка дали България е готова за този подход. Изглежда, че не е".  Това заяви пред БНР енергийният експерт Петко Ковачев. "Как парите от ПВУ достигат до хората?" е темата на уебинар, организиран днес-07.08, от екологично сдружение "За Земята". Фокус на събитието са инвестициите в..

публикувано на 07.08.25 в 10:45
Контейнеровоз в пристанището на Оукланд, САЩ, 14 юли 2025 г.

Износът на Китай през юли расте повече от очакваното

Митническите власти в Китай отчетоха по-добри от очакваното резултати за външната търговия през юли, като износителите във втората по големина световна икономика се възползваха от временното търговско примирие със САЩ, за да доставят стоки – особено към Югоизточна Азия – преди влизането в сила на нови мита от САЩ, насочени към т.нар. "транзитни..

публикувано на 07.08.25 в 10:41