Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп: Израел и Бахрейн установяват дипломатически отношения

Израел и Бахрейн са се договорили с посредничеството на Съединените щати да установят цялостни дипломатически отношения, обяви американският президент Доналд Тръмп, цитиран от световните агенции.

"Още един ИСТОРИЧЕСКИ пробив днес!", написа в Туитър Тръмп след тристранен телефонен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху и краля на Бахрейн Хамад бин Иса Ал Халифа.

Новината бе потвърдена от Нетаняху. "Граждани на Израел, развълнуван съм да ви информирам, че тази вечер ще постигнем ново мирно споразумение с друга арабска страна, Бахрейн. Това споразумение идва в добавка към историческия мир с Обединените арабски емирства", заяви израелският премиер в комюнике.

Тримата лидери публикуваха съвместно изявление, в което Бахрейн се съгласява да нормализира своите дипломатически, търговски и други отношения с Израел, включително и по отношение на сигурността.

"Това е исторически пробив в подкрепа на мира в Близкия изток", се подчертава в текста на съвместното изявление. Тримата лидери изразяват ангажимента на страните си за "справедливо, всеобхватно и трайно решаване на израелско-палестинския конфликт, за да може палестинският народ да реализира своя пълен потенциал".

Бахрейн е четвъртата арабска държава, която ще признае Израел, след като това вече направиха Египет, Йордания и ОАЕ.

Палестинците осъдиха сделката, предаде Франс прес. "Споразумението между Бахрейн и Израел е удар с нож в гърба на палестинската кауза и на палестинския народ", каза палестинският министър по социалните въпроси Ахмад Маждалани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С шествие до централата на ДПС приключи протестът на ПП "Свобода за политическите затворници"

С шествие през Орлов мост до централата на ДПС приключи протестът на "Продължаваме промяната" под наслов "Свобода за политическите затворници". Протестът започна пред сградата на Народното събрание, където от ПП тази сутрин инсталираха "прасе касичка", стигна до Орлов мост, където се раздели на две и част от събралите се се насочиха към централата на..

публикувано на 20.11.25 в 21:23

Петгодишна ефективна присъда получи бившата полицайка Симона Радева

Петгодишна ефективна присъда получи бившата полицайка Симона Радева за това, че е помогнала на бившия футболист Георги Семерджиев да се укрие след жестоката катастрофа преди три години, в която живота си загубиха две млади жени. Съдия Велизар Костадинов мотивира решението си с доказателствата по делото, материалния закон и  вътрешното си убеждение...

публикувано на 20.11.25 в 21:14

Сградата на Община Враца беше осветена в синьо в подкрепа на кампания за закрила на детето

Сградата на Община Враца беше осветена в синьо като подкрепа за Националната кампания на Агенцията за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Инициативата апелира за нулева толерантност към насилието над и между деца и е посветена на 36-годишнината от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. През първите девет месеца на..

публикувано на 20.11.25 в 20:37
Министърът на културата Мариан Бачев на заседанието на Комисията по културата и медиите в Народното събрание  - 20 ноември 2025 г.

По проектобюджета за култура се предвиждат разходи в размер на 267,5 млн. евро

Министърът на културата Мариан Бачев заяви пред депутатите от ресорната комисия, че за следващата година по проектобюджета за култура се предвиждат разходи в размер на 267,5 милиона евро, като увеличението спрямо 2025 година е в размер на повече от 33 милиона евро. Комисията по култура и медии в НС одобри проектобюджет 2026 Комисията прие на..

публикувано на 20.11.25 в 20:31

Комисията по околна среда и водите на НС прие на първо четене проекта за бюджет 2026

Парламентарната комисия по околна среда и водите прие на първо четене Законопроекта за държавния бюджет. Министър Манол Генов представи параметрите на проекта за бюджет на Министерството на околната среда и водите. Нетното увеличение на планираните приходи през 2026 г. е с 244 млн. евро повече в сравнение с приходите през тази година, каза..

публикувано на 20.11.25 в 20:06

Прокуратурата в Габрово предаде на съд двама обвиняеми за тежко ПТП с шестима загинали

Окръжната прокуратура в Габрово предаде на съд двама обвиняеми за причинено тежко пътнотранспортно произшествие с шестима загинали и трима пострадали. Катастрофата стана преди две години на кръстовище край града. Тежката катастрофа в рисков участък стана между ТИР, управляван от румънски гражданин и микробус. Шофьорът на тежкотоварния..

публикувано на 20.11.25 в 19:49
Вицепрезидентът Илияна Йотова в БАН на представянето на книгата

Вицепрезидентът: Управляващите по никой начин няма да допуснат дискусия по темата за референдума

Според вицепрезидента Илияна Йотова управляващите няма допуснат дискусия по темата за провеждане на референдума за въвеждане на еврото, защото ще проличи, че правителството не може да се справи с растящите цени.  Илияна Йотова не вижда основание президентът да внася още веднъж в Народното искането си за провеждане на референдум за въвеждане на..

публикувано на 20.11.25 в 19:33