Според източници на АФП дискусиите за общи европейски санкции срещу виновниците за репресиите в Минск са блокирани от Кипър. От Никозия настояват преди да се заеме с Александър Лукашенко Европа да определи наказателни мерки срещу Ердоган заради турските проучвания за природен газ в кипърски и гръцки води.
При това положение, ако искат да покажат някаква солидарност с демонстрантите в Минск, европейците ще трябва да вземат по-решителни мерки по отношение на Турция. Такива мерки се очакват от съвета на лидерите на 24 и 25 септември.
Това, което те ще решат, може да има важни последици за турско-европейските, и съответно за турско-българските отношения. Колкото по-добре е информирано решението на лидерите, толкова е по-вероятно да се окаже правилното.
Според Илхан Юзгел - преподавател по международни отношения във Факултета по политически науки на Анкарския университет, въпреки заканите за санкции от Брюксел, Анкара не възприема ЕС като силен стратегически играч. Но все пак до мащабен военен сблъсък едва ли ще се стигне.
С Илхан Юзгел разговаря колегата от турската редакция на Радио България Мариян Карагьозов.
Г-н Юзгел, бихте ли представили турската позиция по въпроса за Източното Средиземноморие?
Преди всичко Турция претендира, че от гледна точка на международното право малкият остров Кастелоризо на гръцки или Меис на турски език, който се намира само на 2 км от турския бряг, не може да има изключителна икономическа зона. Турция включва зоната около острова в зоните, в които провежда сондажи в морето, което безпокои Гърция. Турция не признава възможността островите да имат морски граници и да създават претенции за континентален шелф и изключителна икономическа зона.
Как турското общество разглежда настоящата ситуация?
И правителството, и части от опозицията в Турция подкрепят настоящата позиция на страната по кризата в Източното Средиземноморие. Целият въпрос се разглежда като част от национална борба срещу бивши колониални сили, които, използвайки Гърция като инструмент, се опитват да обградят Турция и да погазят правата й. В такива условия е много трудно за опозицията изобщо да критикува правителството.
Какво според Вас мотивира турските действия? Дали целта е Турция да получи предимство при евентуални бъдещи преговори с Гърция или Анкара цели нещо друго?
Мисля, че това е била първоначалната идея на турското ръководство, но събитията се развиха другояче. Турските ръководители смятаха, че с военната си мощ и силния си флот ще тласнат Гърция към преговори от изгодна за Анкара позиция, но това не се случи. Гърция има подкрепата на Франция и други членове на Европейския съюз. Те смятат, че Турция е изолирана в Източното Средиземноморие, тъй като няма приятели и съюзници тук. Съединените щати подкрепят Гърция и Кипър. Турция няма дипломатически отношения на ниво посланици с Египет и Израел. Атина се опитва да използва турската изолация. Анкара се старае да компенсира тази изолация, подписвайки споразумението с Либия за изключителна икономическа зона. Това обаче само даде допълнителен тласък на настоящото напрежение. Все пак, не бих казал, че в момента нещата са извън контрол. Става дума за контролирано напрежение.
Смятате ли, че турските власти възприемат ЕС като колос на глинени крака?
Политически и стратегически Турция не възприема ЕС като силен актьор и обичайно предпочита да се договаря с отделните държави като Гърция, Франция или Германия. Също така президентът Ердоган обича да влиза във вербални сблъсъци с отделни членове на Съюза, тъй като това го поставя на нивото на тези големи страни.
В четвъртък вечерта се проведе първата среща на техническо ниво между военни делегации в централата на НАТО в Брюксел за избягване на военен сблъсък в Източното Средиземноморие. Безплодни ли са тези усилия или те ще доведат до намаляване на напрежението?
Да, тези срещи помагат донякъде. Работата обаче е друга. Няма да се стигне до война между двете страни в Източното Средиземноморие, но между тях съществуват проблеми. Гърция не е страна от Източното Средиземноморие, с изключение на един малък остров. В Егейско море Турция и Гърция са постигнали негласен консенсус. Гърция не обявява зона от 12 морски мили за свои териториални води, тъй като Турция ще сметне това за повод за война. Освен това, няма жизненоважни разногласия между двете страни в Източното Средиземноморие. Важен е кипърският проблем - спорът за водите около Кипър - кой кои зони ще получи. Засега в районите, за които Турция е дала заявки за преминаване на военни и изследователски кораби, не са открити природни залежи. Ако такива бъдат открити, това може да се превърне в голям проблем.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Десетки хиляди души протестираха поредна вечер в Нови Сад след срутването на козирката на железопътната гара, при което на 1-ви ноември загинаха четиринадесет души. Множеството обвини властите, че са отговорни за това "престъпление", коментира пред БНР кореспондентът на БГНЕС в Сърбия Ели Юрукова. Броят на загиналите при срутването..
Вицепрезидентът Илияна Йотова определи новоизбраното Народно събрание като "нелегитимно". Според нея сигналите за нарушения и исканията на все повече партии за касиране на вота поставят под въпрос честността на изборите. Йотова коментира темата по време на посещение в град Гоце Делчев. Последните парламентарни избори са прецедент в най-новата..
Финансовият директор на Министерството на културата, който е одобрил отпускането на средствата, източени от театрите в Разград и Смолян, вече не работи във ведомството, съобщи служебният министър Найден Тодоров. Той уточни, че другият отстранен служител заради този скандал е бил началник отдел на финансовата дирекция. В момента двата театъра се..
С поднасяне на венци в мавзолея на княз Александър I Батенберг в София беше почетена паметта му. Военната церемония беше част от отбелязването на 139-ата годишнина от сраженията при Сливница по време на Сръбско-българската война. Княз Александър I Батенберг е главнокомандващ по време на войната през 1885 г. Служебният министър на..
Близки и приятели на убития в началото на годината Пейо Пеев се събраха на протест пред Съдебната палата преди заседанието на състав на Софийския градски съд, от който една от обвиняемите за смъртта му - съпругата му Габриела Славова, иска по-лека мярка за неотклонение. Красимира Трифонова остава в ареста, съдът не я пусна за лечение в..
Заради безводието в страната служебният премиер Димитър Дравчев разпореди спешни действия на Министерството на околната среда и водите. От правителствения пресцентър уточняват, че в кратки срокове трябва да бъде свикана среща в министерството с отговорните институции заради намалелия полезен обем на язовир "Тича" и недостига на вода за..
Четири часа продължи първата работна среща на формациите, избрани в новия парламент. На нея бяха определени местата, които парламентарните групи ще заемат в пленарната зала. Участниците в срещата обявиха, че не са били обсъждани евентуалните номинации за председател на Народното събрание, а най-големият спор е бил за определянето на местата на..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Политическата драма се изгражда около това дали Борисов ще посмее да се определи срещу Пеевски. В момента, в който го направи, той веднага ще има..
Доналд Тръмп е победителят от президентските избори в САЩ , сочат резултатите от броенето на гласовете. В САЩ избират президент, за победа..