В рамките само на месец две арабски държави от Персийския залив обявиха, че са постигнали споразумения за нормализация на отношенията си с Израел. Преди това израелската държава имаше мирни споразумения само с Египет и Йордания.
Овации за ходовете на Обединените арабски емирства от 13 август и на Бахрейн вчера очаква американският президент Доналд Тръмп, натоварил се с посредничество в името на възпирането на Иран като регионална сила.
Владетелите и на емирствата, и на Бахрейн са поставили като условие Израел да се откаже от намеренията си да анексира части от Западния бряг на река Йордан. Това обаче не се приема с отворени обятия от палестинците - които обявиха общ фронт и народна съпротива и обвиниха Абу Даби и Ал Манама, че им забиват нож в гърба и вредят на каузата за независима палестинска държава.
Иран и Турция декларираха несъгласие с арабско-израелското сближаване.
По тази тема Деян Йотов разговаря в предаването „Събота 150“ със специалния координатор на ООН за близкоизточния мирен процес Николай Младенов.
Според бившия външен министър случилото се между Израел и ОАЕ е в резултат на много дълга работа, тъй като целият дебат, откакто се появи перспективата за анексиране на територии от Западния бряг, е бил структуриран по следния начин: Ако Израел продължи с анексирането на територии, то тогава всички перспективи за нормализация с арабските страни ще отпаднат. Ако се откаже, тогава има перспектива за нормализация.
„Това е много положителен резултат, даващ много надежда за целия регион, за повече сътрудничество в борбата с екстремизма, с икономическата криза, с вируса и живот и здраве на 15 септември трябва да се подпише мирният договор между двете страни“, отбеляза дипломатът.
Той изтъкна, че палестинският президент и ръководство са изразили доста негативно отношение към споразумението между ОАЕ и Израел:
„От тяхна гледна точка положителните елементи са два – че това споразумение спря риска от анексирането, което щеше да бъде катастрофално не само за мирния процес, но и за цялата перспектива за бъдеща независима палестинска държава. И да видят в това споразумение някаква възможност за възстановяване на диалога между тях и израелците, ако трябва с международно посредничество, за да се постигне нещо добро за всички“.
„През ръцете ми са минали няколко споразумения за възстановяване на палестинското единство, за връщането на правителството в Газа, но нито едно от тях не е изпълнено. Много ми се иска да видя едно практично приложение на идеята, че Западният бряг и Ивицата Газа трябва бъдат обединени под управлението на едно правителство, демократично избрано, единно за всички палестинци“, коментира още Николай Младенов.
И изтъкна, че Близкият изток е изтъкан от конфликти – положителната новина за Израел и ОАЕ наистина е добра, но не може да има устойчив мир в целия регион, ако и палестинският въпрос не бъде решен.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Израел и Обединените арабски емирства ще подпишат на 15 септември постигнатото с посредничеството на Съединените щати споразумение за нормализиране на отношенията помежду им. Това съобщава американски официален представител, цитиран от Франс..
Във Великобритания майка и трите ѝ деца загинаха при пожар в къща в северозападния лондонски квартал Брент. Арестуван е 41-годишен мъж по подозрение в убийство. Полицията и пожарникарите са били повикани на мястото на инцидента, където са открили..
В над 10 села в Ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най-много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово,..
Увеличават зелените зони и паркове в община Берковица с пари от екоминистерството. 52 000 лева спечели общината от Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.", организирана от Министерството на околната среда и водите и Предприятието за..
В разгара на 24-майските празненства в Кюстендил бяха наградени победителите от обявения от Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров" маратон за четене "Книжно предизвикателство". Честваме Деня на българската азбука, просвета и култура и на..
Обединените арабски емирства регистрираха температурен рекорд за месец май - 51,6 градуса по Целзий, предаде Франс прес, като се позова на Националния метеорологичен център. "Най-високата температура, регистрирана в страната днес, е 51,6 градуса..
В Ловеч по случай празника на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност беше връчена традиционната персонална награда за стойностни постижения в областта на културата "Ловешки меч". Неин носител тази година е актьорът от..
За четвърта поредна година Никозия е домакин на активна платформа за насърчаване на равенството между половете и засилване на гласовете на жените за техните права и възможности за изява. Фестивалът на жените в Кипър (Femme Fest Cyprus) се провежда..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..