63 процента от хората в България смятат, че здравната система се развива в негативен план, сочи проучване на агенция „Тренд”, направено през август. То е сред 1005 респонденти и е по поръчка на инициативата „Заедно за повече здраве”. Според проучването кризата с COVID-19 е показала устойчивост на системата. Повечето българи са убедени, че бюджетните приходи от акцизи върху алкохола и тютюневите изделия трябва да отидат за подобряване на системата.
74 процента от анкетираните са убедени, че постъпленията в хазната от акцизи върху вредните за здравето алкохол и цигари трябва да отидат за подобряване на здравната система и то най-вече на материалната база, за въвеждане на нови технологии и подобряване на по добър достъп до лекарства, сочат августовските данни от анкетата на "Тренд".
Спрямо октомври миналата година по малко са отговорили, че здравната ни система не върви в добра посока. Тоава общият им брой е бил 70 при 63 от настоящото изследване. Сред акцентите му са необходимостта от по-добър достъп до съвременни лекарства, както и от медицински персонал. 52 процента са на мнение, че българското здравеопазване се е справило с проблема около коронавируса. 26 процента от запитаните са на обратното мнение, а 22 процента не могат да преценят.
Вероятно това се дължи на по добрия резултат в оценката за състоянието на здравната система спрямо октомврийското изследване.
496 училищни кабинета са обновени по Националната програма "Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда" на Министерството на образованието и науката през изминалата учебна година. Над 7 милиона лева са получили училища и центрове за специална образователна подкрепа по модул "Съвременна среда за качествено обучение" по..
Нов водопровод, чието изграждане продължава, вече спасява от режим на водата кюстендилското село Соволяно. Старият водопровод, строен преди 90 години, е спрян, а новоизграждащият се вече е включен към ВиК мрежата. Изграждането на новия водопровод в село Соволяно започна в началото на годината, както и подновяване на част от ВиК-мрежата...
Сухи треви и отпадъци горят в столичния квартал "Христо Ботев". Сигналът е подаден минути след 15:00 часа. На място са три екипа на Пожарната. Няма опасност за хора и постройки в района.
Европа и Украйна трябва да бъдат ключови играчи в разрешаването на конфликта с Русия. Това подчертаха испанският премиер Педро Санчес и украинският президент Володимир Зеленски в телефонен разговор. "Нищо за Украйна без Украйна. Трябва да останем единни", написа испанският премиер в съобщение в социалната платформа X след разговора с украинския..
Пиян шофьор от Вършец заби колата си в дърво, прати брат си в болница. Мъжът е със счупен крак Пътният инцидент е станала вчера към 19.00 часа по улиците на Вършец. Мъж на 48 години от града управлявал личната си кола. В следствие на движение с несъобразена скорост с релефа на пътя, водачът изгубил контрол над автомобила и го забива в..
Италианските пожарникари успяха да загасят горски пожар по склоновете на вулкана Везувий, съобщава Франс прес. Италия: Голям пожар е обхванал националния парк на вулкана Везувий Въпреки това всички туристически маршрути до вулкана остават затворени. На място остават 12 екипа, съобщи националната пожарна служба. Пламъците по склоновете..
Силен вятър разпалва отново огнищата на пожара в община Сунгурларе. Бедствено положение пък е обявено в три села на бургаската община Средец - Сливово, Синьо Камене и Гранитец. Там огънят гори в труднодостъпни места, което наложи изпращането на военни хеликоптери. Силен вятър пречи на работата на пожарникарите край сунгурларските села. Той се е..
"Берковица е райско кътче, сгушено в полите на Ком. Връщам се с голямо удоволиствие в най-ранните си години. Всяка ваканция чаках да отида с..
Колко са столетниците в България? Отговор дава Националният статистически институт – към 31-ви декември 2024 година хората на възраст 100 и..
Във Велинград тази събота, 9 август, ще се състои много специално събитие – нещо като родова среща с концерт. Ще се съберат музиканти с фамилия..