Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необичайно съхнене на полезащитните пояси в Добруджа

Снимка: Мая Щърбанова

Необичайно съхнене при близо 100 километра от полезащитните пояси в Добруджа се наблюдава през тази година. Причината е в екстремната суша през последните две години, както и в нов вид вредител по дърветата, непознат до този момент за страната ни. За преодоляването на проблема ще се пристъпи към санитарна сеч, както и засаждане на по-устойчиви на суша дървета.

Заради липсата на сняг през зимата и малкото количество валежи през пролетта и лятото е започнало масово изсъхване на дърветата по поясите. 

Обследвани са 365 насаждения на територията на общините Шабла, Каварна и Балчик, като дърветата в тях са на възраст между 20 и 80 години. Навсякъде се наблюдава този процес, но главно при планинския и американския ясен. Взети са проби от засегнатите пояси, които все още не са готови, но според учените дърветата са нападнати от непознат за България вредител, който се е появил заради промените в климата. 

При най-засегнатите пояси ще се проведе санитарна сеч, за да не създават падналите дървета проблем на земеделците, а залесяването на засегнатите участъци ще стартира през пролетта на 2021 година. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жители на София блокират улица "Опълченска", искат прераглеждане на проекта

Живеещи в района на столичната улица "Опълченска" излизат на протест срещу подготвения за отваряне ремонтиран участък между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор Александров. Ремонтът..

публикувано на 14.07.25 в 08:11

31-вият Национален поход "По стъпките на Апостола" тръгва от Плевен

От Плевен тази сутрин тръгва 31-ият Национален поход "По стъпките на Апостола". Родолюбивата инициатива е дело на плевенския преподавател Васил Копчев. Тази година походниците са най-много - 266, разпределени в 8 лъча. Походът през Балкана е организиран от Общинския комитет и Сдружение „Васил Левски“, с подкрепата на община Плевен и туристическото..

публикувано на 14.07.25 в 08:06
Миналата седмица горски служители опитаха да блокират Е-79 край Кресна, акцията завърши с арести

Горски служители отново на протест, готвят блокада на АМ "Тракия"

Работници и служители в държавните горски и ловни стопанства ще излязат на протест на магистрала "Тракия" при 119-ия километър в посока София, съобщиха от КНСБ. Акцията е насрочена за 10 часа.  Миналата седмица от Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" протестираха първи с искане за достойно заплащане на..

публикувано на 14.07.25 в 07:55
 Премиерът на Румъния Илие Боложан

Крайната десница в Румъния внесе вот на недоверие към правителството

В Румъния партиите от крайната десница внесоха вот на недоверие срещу правителството заради мерките за икономии. Дебатите и гласуването ще са днес в парламента.  В началото на седмицата правителството на Илие Боложан, в което влизат четирите определящи се като проевропейски партии предложи пакет от фискално-бюджетни мерки с цел намаляване на..

публикувано на 14.07.25 в 07:44

В Каталуния издирват двама души, изчезнали при наводнение

Пожарната служба в Каталуния поднови издирването на двамата изчезнали в Кубелес. По  първоначални данни е възможно хората да са били отнесени от водите на река Фош, която се влива в Средиземно море. Сигналът, че двама души, пресичащи река Фош по дървен пешеходен мост близо до устието, са били отнесени от покачващата се вода е бил подаден от гражданин..

публикувано на 14.07.25 в 07:33
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Рекордни закъснения на полетите от и до Острова

Шефовете на авиокомпании предупредиха, че летовниците, летящи до и от Обединеното кралство, страдат от рекордни закъснения на полетите си това лято, тъй като контролът на въздушното движение във Франция е в колапс в резултат на стачките на авиодиспечерите. Авиокомпаниите са все по-разочаровани от ситуацията, която внася хаос в разписанията и оставя..

публикувано на 14.07.25 в 07:25