„Великото народно събрание е учредителната власт на една държава. То определя основния договор, по който се регулира животът в една държава, по който функционират институциите. Не е допустимо с промени в математически формули да се променя представителството на гражданите в учредителното Народно събрание. Във ВНС е необходимо да има пълна пропорционална представителност на интересите на гражданите, защото това може да се отрази върху основния закон, по който те ще живеят“, коментира Нушева в предаването „Преди всички“.
Парламентарната правна комисия отхвърли предложенията на ГЕРБ, свързани със системата за гласуване за ВНС. Сред тях бе това за мажоритарен избор в един тур на 200 от общо 400-те депутати. Срещу предложенията на ГЕРБ се обявиха членовете на комисията от БСП, ДПС и Обединените патриоти.
Спирането на опасната идея за въвеждането на смесена система е победа на разума, смята Ваня Нушева.
При мажоритарен избор печели първият, получил най-много гласове, когато се провеждат избори в един тур. Предлага ни се именно този вариант, който означава, че на практика може да спечели кандидат, получил дори 20% от гласовете на избирателите, стига всички други да са получили с 1% процент по-малко, поясни Нушева.
„За каква по-висока легитимност можем да говорим, когато повече от 50-60% от хората в един избирателен район няма да имат представител?“
Ваня Нушева апелира депутатите да изберат един модел на гласуване и на броене на резултатите - с хартия или електронно, защото прилагането на смесената система затруднява секционните комисии.
„Безсмислено е, когато имаме машини, членовете на секционните комисии вечерта да броят и хартиени бюлетини, и машинни гласове и да смятат с химикал тези резултати. Или трябва да въведем машинното гласуване, или да оставим хартиено гласуване, като използваме обаче новите технологии - все повече навлиза в изборния процес технологията, при която хартиените бюлетини се сканират", подчерта Ваня Нушева.
Тя припомни, че отдавна се предлага създаването на регионални преброителни центрове.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл.
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия 2" в цялата страна. През 2011 година Камджалов беше избран за Музикант на годината. През 2019 година спечели в категория "Музикален проект на годината" на предаването "Алегро Виваче" на Българското..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава всичко, ще си продаде и колите, иска да ги даде един-два месеца да се карат облепени, но това, което се случва, е, че веднъж ги спряха неоснователно от движение". Това коментира пред БНР Ивелин..
Сериозна промяна предстои в следващите месеци в регулацията на дроновете у нас . По-строги мерки за операторите на дронове предвиждат промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и нови изисквания към центровете за обучение на пилоти на този тип летателни средства . Идва ли време, в което регулацията на дронове, ще прилича на тази,..
" Като цяло хотелиерите са поляризирани в оценката си за туризма у нас" . Това заяви пред БНР Георги Дучев - изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели: "Една трета от тях смятат, че той се е подобрил спрямо миналата година. Пак една трета смятат, че няма промяна и има една трета, която декларира..
Как чрез изкуство да вдъхновява младите хора към тяхното по-добро развитие - тази цел си е поставил Виолин Неделчев. Той е талантлив художник и отдаден учител по "Изобразително изкуство". В момента преподава в 143-то Основно училище "Георги Бенковски", но пътят му е свързан и с много други учебни заведения. Виолин три пъти получава..
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..