В последно време европейската интернет платформа OperaVision предлага интересни изненади - записи на спектакли на оперни театри от далечни и непознати за меломаните страни. След Индия, Китай и Чили този път на вниманието на зрителите е Новозеландската опера – театър, напълно непознат за европейския слушател и като история, и като постижения.
Спектакълът на операта „Тоска“ от Пучини на Новозеландската опера е заснет през 2015 г. Участват изтъкнати новозеландски певци, някои от тях със световна кариера, хорът на Новозеландската опера и Окландския филхармоничен оркестър. Гледах един добър, строен спектакъл с много добри солисти, дори и в най-малките роли. Постановката е на доскорошния генерален директор на операта - режисьорът Стюарт Маундер, който в момента ръководи Държавната опера на Южна Австралия. Действието на творбата е пренесено в 50-те години на ХХ век, но това е по-скоро козметична промяна, която се забелязва само в костюмите на действащите лица и в декора на трето действие. Действието си тече логично и много познато.
На диригентския пулт е шведският диригент Тобиас Рингборг. Започнал музикантската си кариера като цигулар, след престижни награди и специализация в Джулиърд Скуул в Ню Йорк, той се насочва към дирижирането, като има особена слабост към операта. Популярен е в скандинавските страни и като цигулар, и като оперен диригент. Смятат го за специалист в интерпретацията на италианската опера и моцартовите творби. След успешни дебюти в Европа, по-специално в Англия, от 2015 г. гостува и в Нова Зеландия, ръководи спектаклите на „Тоска“ и „Бохеми“. Прави впечатление със сериозния си музикантски подход към партитурата, но и с емоционалните кулминации в дирижираните творби.
В ролята на Каварадоси е една звезда от световна величина - Саймън О’Нийл, познат с изявите си във вагнерови опери, с Флорестан от „Фиделио“ на Бетовен, с Отело от едноименната опера на Верди. Пее по цял свят: в Метрополитън, Ковънт Гардън, Миланската Скала, Виенската опера, на фестивалите в Залцбург и Байройт. Носител е на титлата „офицер на Нова Зеландия“ – награда, която се дава за заслуги по случай рождения ден на английската кралица. През 1998 г. в родината му бе издадена марка за един долар с неговия лик. В спектакъла на операта „Тоска“ в платформата OperaVision той демонстрира майсторското си владеене на гласа, а и на партията на Каварадоси. За Тоска е поканена ирландската певица Орла Бойлан, известна с проявите си в Англия, но вече е пяла и в Миланската Скала, на Залцбургския фестивал, на Майските музикални тържества във Флоренция и др. Специалистка е в интерпретацията на немския оперен репертоар, но пее и Лиза, Татяна, Йоланта, Йенуфа, а скоро дебютира и в Турандот. Първата си Тоска е изпяла в Ирландия и веднага получава покана за Нова Зеландия. Притежава красив глас, партията си изпълнява в традиционните норми, много е артистична, прави запомнящ се образ. Интересен е и Скарпия на Филип Родис - великолепно поставен глас, силна актьорска игра. Гледайки него, можем да повярваме, че действието се развива в мафиотските среди. Независимо че е роден в Нова Зеландия, той живее и прави кариерата си в Англия, като вече е дебютирал в Ковънт Гардън. Интерпретира ролите на Яго, Алфио, Ренато, Марчело, Жермон, Ескамилио. Пее много добре и е много артистичен. В малките роли също са ангажирани гласовити и ярки като присъствие певци: Джейми Клейтън -Анжелоти, Джейми Бенджамън Роджерс - Сполета и др.
Добър спектакъл, една сполучлива среща с непознат театър, а и с добри певци. Ако се примирим с условностите на операта - тенорът и сопранът да имат по-особена визия чисто физически, музиката компенсира липсите.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..