В обстановка на ново усилване на коронавируса в Европа, италианците гласуват в неделя и понеделник на референдум и регионални избори, където един от залозите е спечелването на историческата крепост на левицата Тоскана от крайната десница на Марио Салвини, пише в коментар за "Франс прес" Любомир Миласин, цитиран от БТА.
Двата вота бяха първоначално планирани за март, но бяха отложени няколко пъти заради пандемията, която е взела близо 36 000 жертви в страната.
Правителството впрочем реши гласуването да трае два дни, за да се избегнат струпвания на хора.
Според някои политически експерти, този път регионалните избори няма да са национален тест в същата степен като предишни подобни вотове. Здравната политика се определя на регионално ниво, което би трябвало да накара избирателите да оценяват местните си управници за борбата с пандемията, а не правителството.
Седем области с общо над 20 милиона жители избират областните си управители и всички погледи са насочени към три от тях, където победа на десницата би могла да разклати правителството на Джузепе Конте, което се подкрепя от антисистемното Движение "5 Звезди" (Д5З) и левоцентристката Демократическа партия (ДП).
Тези три "тестови" области са Кампания с главен град Неапол, където се смята, че действащият областен управител от ДП ще спечели, Пулия, където действащият областен управител от ДП е догонен от кандидата на десницата, но най-вече Тоскана, която е крепост на левицата от повече от половин век и където според допитванията левият и десният кандидат са на практика с изравнени позиции.
Другите четири области, в които се гласува, са Вале д'Аоста, Венето, Лигурия и Марке.
Дясната коалиция, в която влизат крайнодясната "Лига" на Матео Салвини, крайнодесните "Италиански братя" на Джорджа Мелони и десноцентристката "Напред, Италия" на Силвио Берлускони, се явява с обща листа във всички области. Затова пък правителствената коалиция на Д5З и ДП се явява разделена във всички области без северозападната Лигурия, където е намерен общ кандидат.
Политическите лидери от всички части на спектъра обаче уверяват, че резултатите от регионалните избори, които би трябвало да са известни в понеделник вечерта, няма да имат никакво отражение върху съдбата на правителството.
"В Италия се гласува на всеки пет-шест месеца. Ако трябваше всеки вот да се отразява на правителството, щяхме да обсъждаме евентуална смяна на кабинета на всеки пет-шест месеца", каза неотдавна външният министър и основен лидер на Д5З Луиджи Ди Майо.
Самият Матео Салвини уверява, че "регионалните избори не засягат правителството".
"Не мисля, че изборите и референдумът могат да свалят правителството, тъй като левицата няма намерение да предизвика парламентарни избори, защото знае, че ще загуби от десницата", смята Франко Павончело, преподавател по политология в Американския университет "Джон Кабот" в Рим.
"Ако обаче резултатите на левицата са особено разочароващи, в Брюксел ще се усили тревогата" способно ли е правителството в Рим да представи достатъчно амбициозен план за икономическо съживяване, каза Флориан Хензе от инвестиционната банка "Беренберг".
Страните, които ще получат помощ от приетия през юли от ЕС план за икономическо възстановяване от 750 милиарда евро, на първо място Италия, която трябва да получи 208,6 милиарда евро чрез субсидии и заеми, трябва да представят националните си планове в Брюксел.
Що се отнася до националния референдум за намаляване на броя на парламентаристите, обещано от Д5З с цел спестяване на средства, той изглежда се насочва към лесна победа, тъй като и другите партии приканиха избирателите да гласуват с "да".
Планирано е броят на членовете на двете камари на парламента да се понижи от 945 на 600. Днес Италия е с втория най-многочислен парламент в Европа след Великобритания (1400) и пред Франция (925).
Някои експерти намират тези избори за прибързани заради покачването на броя на заразените с новия коронавирус, макар и регистрираните по около 1500 новозаразени на ден да са под числата във Франция, Испания или Великобритания. Хората от третата възраст и бременните жени все пак ще могат да ползват обезопасени маршрути за този вот.
Овладян е пожарът в габровския квартал "Пройновци", обхванал сухи треви и храсти, както и малка част от горската територия в района. Вятърът е спомогнал за разрастване на огъня в квартала и околностите, обясни комисар Пламен Генчев - директор на регионалната пожарна служба. Няма опасност за жителите на "Пройновци" и техните имоти, увери той...
В Плевен недоволни от безводието граждани се събраха на протест пред Общината. Присъстващите около 2000 души направиха купчина от празни бутилки от вода пред входа на сградата. Плевенчани поискаха край на празните обещания, конкретни действия и отговорност от институциите. Трябва да се търси вода от други източници, категорични са те и допълват, че..
Десетки граждани се събраха на кръстовището на булевардите "Константин Величков" и "Възкресение" в София, където в първите часове на петък млад шофьор се вряза в колата си в автобус и уби човек. Протестът е срещу продължаващата безнаказаност на предизвикващите тежки катастрофи по пътищата. Повечето от дошлите около 20 души са..
Гаранциите за сигурност за Украйна трябва да включват устойчива подкрепа както от Европейския съюз, така и от Съединените щати - приветстваме ангажимента на президента Доналд Тръмп. Това написа в социалната мрежа X премиерът Росен Желязков след днешната видеоконферентна връзка на "коалицията на желаещите" в подкрепа на Киев. "Днешната..
За "голям напредък" в преговорите с Русия съобщи американският президент Доналд Тръмп в своята социална мрежа Truth Social, без да дава подробности. А неговият специален пратеник Стив Уиткоф обяви пред CNN, че Русия е направила "някои отстъпки" по искането си за завладяването на пет украински области. "Руснаците направиха някои отстъпки..
Хиляди израелци се включиха днес във вълна от протести в цялата им страна срещу плановете на правителството да продължава войната в Ивицата Газа, вместа да се споразумее с Хамас за прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците. Най-голямата демонстрация е планирана за тази вечер в Тел Авив. През деня се стигна до блокади на пътища,..
Специалният пратеник на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф заяви в неделя, че Русия е посочила, че може да се съгласи Вашингтон да предостави специални гаранции за сигурност за Украйна, подобни на Член 5 на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) . В интервю за CNN, което е факт след срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин в..
За първи път в Кирково ще бъде изградена нова църква. Тя ще носи името "Свети Седмочисленици“ и ще се строи изцяло с дарения. За местните християни тя..
Проф. Дамян Попхристов е преподавал режисура и е водил обучения по митология, философия и история на изкуството в Нюйоркския университет 20 години ...
По време на почивка и особено при пътувания извън страната е важно да съблюдаваме висока хигиена и да се храним на места с добра хигиена. В "Минути..