Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Болярска чаша от замъка на Иван Шишман излезе в разкопки край Свищов

Започна вторият археологически сезон в крепостта „Калето“, ръководен от проф. Николай Овчаров

Археологът Николай Овчаров тази седмица започна втория си археологически сезон в свищовската крепост „Калето“. Той посвещава разкопките на 625-ата годишнина от смъртта на последния владетел от Второто българско царство. 
Открити са вече монети от времето на Иван Шшман и търновска керамика. В Свищов е една от най-добре запазените средновековни български крепости на цар Иван Шишман, каза за предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ проф. Николай Овчаров.

Това е една от най-добре запазените средновековни български крепости. Имаме на места до 8-10 метра височина, а тя става и по-голяма сега, с нашите разкопки, когато слизаме в дълбочина“.  

Свищов и Никопол са последните български крепости на Иван Шишман преди османското завоевание на България в края на 14-и век.

Миналата година археологът Николай Овчаров разкри артефакти, доказващи, че крепостта „Калето“ в централната част на Свищов през 15-16-и век е била резиденция на румънския граф Влад Трети Цепеш, по-известен с прозвището Дракула.

Тогава при разкопките бяха открити и монети, сечени от последния български цар преди османското нашествие по нашите земи.

проф.Николай Овчаров

"Свищовската крепост е една от най-споменаваните в средновековните исторически извори. Османският хронист Мехмед Нешри, който отразява османското нашествие в най-ранния му период, е силно впечатлен от отбраната на крепостта", отбелязва проф. Овчаров. 

„С неприкрито чувство за уважение той говори за отбраната на няколко крепости от държавата на цар Иван Шишман, те са две-три, но може би най-много той се спира на Свищовската крепост. Почти наизуст помня неговите думи, в които той казва, че турците предлагат да се предаде крепостта, но комендантът, не е посочен по име, отказва и тук стават тежки сражения в продължение на няколко дни“. 

Историкът Климентина Иванова, проучвайки историческите архиви в библиотеката на Румънската академия на науките, разкрива преди години писма заповеди на цар Иван Шишман от последните месеци на живота му, от които стават ясни имената на двама от тримата военачалници на оцелелите му крепости през последните две години от съществуването на Търновското царство. Свищовската крепост е бранена от кумана Алдемир – Желязната ръка, разказа проф. Николай Овчаров. Целта на тазгодишните разкопки е да се разкрие замъкът в крепостта „Калето“ в Свищов, посочи археологът. 

Разкопки Калето

„Да покажем какво се е случило през тези последни дни и години на Българското царство и да видим строителната история на замъка. Напълно обозримо е и това трябва да го свършим до края на октомври е да разкрием замъка. От първите находки е една невероятна чаша – пахар, от прочутата търновска керамика. Всички техники са запазени. Това е била чаша на някой от болярите. Виждат се дупчиците, с които той си я е закачал за пояса. Ще намерим още находки. Имаме още монети от това време, включително и монета на Иван Шишман, излязла при разкопките“.  

Двумесечната археологическа работа, която започна екипът на проф. Николай Овчаров, се финансира с 19 хиляди лева от Министерството на културата и още 10 хиляди лева от Община Свищов. За крепостта „Калето“ община Свищов разработва проект за реставрация, за да бъде включена в маршрутите на културно-историческия туризъм в района заедно с римския град Нове

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58