„Това е една от най-добре запазените средновековни български крепости. Имаме на места до 8-10 метра височина, а тя става и по-голяма сега, с нашите разкопки, когато слизаме в дълбочина“.
Свищов и Никопол са последните български крепости на Иван Шишман преди османското завоевание на България в края на 14-и век.
Миналата година археологът Николай Овчаров разкри артефакти, доказващи, че крепостта „Калето“ в централната част на Свищов през 15-16-и век е била резиденция на румънския граф Влад Трети Цепеш, по-известен с прозвището Дракула.
Тогава при разкопките бяха открити и монети, сечени от последния български цар преди османското нашествие по нашите земи.
"Свищовската крепост е една от най-споменаваните в средновековните исторически извори. Османският хронист Мехмед Нешри, който отразява османското нашествие в най-ранния му период, е силно впечатлен от отбраната на крепостта", отбелязва проф. Овчаров.
„С неприкрито чувство за уважение той говори за отбраната на няколко крепости от държавата на цар Иван Шишман, те са две-три, но може би най-много той се спира на Свищовската крепост. Почти наизуст помня неговите думи, в които той казва, че турците предлагат да се предаде крепостта, но комендантът, не е посочен по име, отказва и тук стават тежки сражения в продължение на няколко дни“.
Историкът Климентина Иванова, проучвайки историческите архиви в библиотеката на Румънската академия на науките, разкрива преди години писма заповеди на цар Иван Шишман от последните месеци на живота му, от които стават ясни имената на двама от тримата военачалници на оцелелите му крепости през последните две години от съществуването на Търновското царство. Свищовската крепост е бранена от кумана Алдемир – Желязната ръка, разказа проф. Николай Овчаров. Целта на тазгодишните разкопки е да се разкрие замъкът в крепостта „Калето“ в Свищов, посочи археологът.
„Да покажем какво се е случило през тези последни дни и години на Българското царство и да видим строителната история на замъка. Напълно обозримо е и това трябва да го свършим до края на октомври е да разкрием замъка. От първите находки е една невероятна чаша – пахар, от прочутата търновска керамика. Всички техники са запазени. Това е била чаша на някой от болярите. Виждат се дупчиците, с които той си я е закачал за пояса. Ще намерим още находки. Имаме още монети от това време, включително и монета на Иван Шишман, излязла при разкопките“.
Двумесечната археологическа работа, която започна екипът на проф. Николай Овчаров, се финансира с 19 хиляди лева от Министерството на културата и още 10 хиляди лева от Община Свищов. За крепостта „Калето“ община Свищов разработва проект за реставрация, за да бъде включена в маршрутите на културно-историческия туризъм в района заедно с римския град Нове.
Още по темата в звуковия файл.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..