Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ултравиолетова лампа убива бактерии

Великотърновски техници са регистрирали устройството в Патентното ведомство и чакат клинично изпитване

Петко Ганчев
Снимка: Здравка Маслянкова

Електротехниците Петко Ганчев и Марин Млеченков от Велико Търново са регистрирали в Патентното ведомство устройство под името „Индуктивно захранвана лампа за получаване на ултравиолетова светлина и озон в устната кухина за убиване на вируси и бактерии.

„Патентът е за полезен модел. Изделието е вид гермицидна лампа с 254 нанометра дължина на вълната. Безконтактно този вид бактерицидна лампа се захранва от бобина. Тази система с ултравиолетова светлина може да се използва в борбата срещу коронавируса“, обясни за БНР единият от изобретателите Петко Ганчев: 

„Вземаме малка гермицидна лампа. Същите се използват и за проверка на фалшиви пари. Махат се двата електрода и се ползва бобина „Тесла“ поради това че, за да накараме лампата да свети, трябва да има голямата напрегнатост на електромагнитното поле, защото лампата свети с 220 волта. Не може да ползваме това напрежение, защото 9 волта батерийка в устата щипе, а какво остава другото, ще ни убие токът преди да се излекуваме. Захапва се като термометър и се получава облъчването, което е от бобината до 700 килохерца. Лампата започва да свети в устната кухина“.
  Здравка Маслянкова

По думите на електротехника Петко Ганчев устройството може да бъде ефективно между 7 и 10 дни след заразяване с различни вируси и бактерии, както и да предпазва от заразяване в същия срок след превантивна употреба

„Човек диша, около ултравиолетовата светлина се отделя и малко количество озон, което слиза и към белите дробове. Самата светлина слиза малко до под носоглътката. От клинични изпитания, които са проведени за вируси А, В, С, за стафилококи и стрептококи, хората казват, че това е около 70 джаула на квадратен метър, за около две минути убива всички вируси и бактерии на 90,9 %. Това са около 250 вата чист ултравиолет. Лампите са с коефициент на полезно действие около 30-33 %, означава, че с лампата имаме 750 вата на квадратен метър. Преизчислено това нещо към гърлото се получава лечение около 7 минути“.   

Честотата, с която работи ултравиолетовата лампа на великотърновските изобретатели, е до 700 килохерца, която е безопасна за човешкото тяло. Апаратура с подобна честота се използва при козметични процедури, в рехабилитационни и възстановителни манипулации. Ефектът на гермицидните лампи е бил изследван още от преди 50 години, оттогава те се ползват за дезинфекция на помещения и инструменти срещу бактерии и вируси и при дейности, изискващи висока степен на стерилност, припомни Петко Ганчев, като заяви, че е изпробвал на себе си изобретението: 

„Ти го лапаш като термометър, но по никакъв начин ток няма в тялото ти. Това нещо свети в цялата сфера и убива всичко, което е. Поради това, че се убиват и полезните бактерии, човек не се храни половин час, не пие вода, и след това се хапва плод, за да може човек да си възстанови полезните бактерии“.   

Изобретението „Индуктивно захранвана лампа за получаване на ултравиолетова светлина и озон в устната кухина за убиване на вируси и бактерии“ не е минало клинични изпитания за Covid-19 и великотърновските изобретатели търсят контакти със световни лаборатории за това: 

На нас ни искат клинични изпитания. Ние търсим начин, за да го направим в чужбина. За да направим такива клинични изпитания трябва лаборатория S4, като в Ухан, те са 27 в света. Такова клинично изпитание е много скъпо – между 8 и 10 милиона долара.

Група японски професори в лаборатория в Япония заедно с американци са направили клинични изпитания на ултравиолет върху Covid. Просто търсим контакт с тях, за да може да се организира производство чрез определен ултравиолет с определена дължина на вълната това нещо убива коронавируса“, казва още Петко Ганчев.

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартин Мартинов: Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?

Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора .  Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.  Тази есен е бил..

публикувано на 02.12.24 в 14:07

Българското политическо меню

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни,..

публикувано на 01.12.24 в 22:49

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35