Мария-Десислава Стойчева е родена в Пловдив. Там завършва с отличие НУМТИ „Добрин Петков“ през 2016 г. в класа на Елена Велчева, а в момента е в класа по пиано на проф. Людмил Ангелов в Нов български университет. Участвала е в майсторски класове и семинари на Паул Бадура-Скода, Дмитри Башкиров, Жан-Бернар Помие, Иван Дреников, Боян Воденичаров, Филип Раскин, Атанас Куртев, Милена Моллова и др. Гостувала е на фестивалите „Софийски музикални седмици“, „Мартенски музикални дни“, „Варненско лято“, „Великденски музикален фестивал“ и „Пиано Екстраваганца“. Партнирала е като солист на Софийската филхармония, Камерен ансамбъл „Софийски солисти“, Държавна опера – Пловдив, Варненска филхармония, Държавен симфоничен оркестър – Шумен и Националната филхармония на Украйна. Изнася рецитали и камерни концерти на българска и европейска сцена. Мария-Десислава Стойчева е лауреат на Международния конкурс „Панчо Владигеров“ в Шумен през 2019 г. - отличена е с Първа награда и Специална награда за най-добро изпълнение на произведения на Панчо Владигеров. Избрана е за „Млад музикант на годината 2015“ в националната анкета на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“.
Израснал в семейство на музиканти, Иван Керековски започва обучението си по музика в НМУ „Л. Пипков”, в класа по пиано на Мили Белчева. Печели награди от различни конкурси по пиано и камерна музика, сред които „Виенска класика”, „Лист-Барток”, „Млади виртуози”, „Класика и съвременност” и др. Носител е на „Изключителна стипендия” на фондация „Комунитас”. Гостува на фестивалите „Варненско лято”, „Салон на изкуствата”, „Софийско лято” и „Европейски музикален фестивал”. Участва и в майсторски класове на Емил Наумов във Франция, Имре Роман в Унгария, Паул Бадура - Скода в Белгия и на Ансамбъл „Модерн” в Австрия. Завършва Кралската консерватория в Брюксел през 2015 г. при Боян Воденичаров. По това време изнася солови и камерни концерти в Брюж, Брюксел, Антверпен и София. През 2012 г. кметството на Брюксел му присъжда престижната награда „Вокасио”. След дипломирането си се установява в България и активно концертира със солови рецитали и с камерни ансамбли в България и Европа. Бил е солист на Софийската филхармония, Видинската филхармония, Оркестъра на Класик ФМ Радио и на Габровския камерен оркестър.
Проектът "Eсенна привечер - от Бетховен до Владигеров" - от Бетховен до Владигеров" се осъществява със съдействието на Министерството на културата, а идеята и реализацията са на Ивайло Христов от издателство "Елм", ангажирано с наследството на Владигеров. Той представи инициативата в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Свои впечатления сподели и Иван Керековски. Чуйте в звуковия файл.Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..