Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой ще застане начело на „голяма“ Германия след ерата Меркел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Прекалено голяма за Европа, но прекалено малка за света“ - това са думи на Хенри Кисинджър по повод, но преди обединението на Германия. 30 години по-късно кой ще застане начело на „голяма“ Германия след ерата Меркел? След два месеца предстои конгресът на управляващия Християндемократически съюз, който трябва да избере нов лидер, а традицията повелява той да бъде и партийната номинация за канцлер.

Още един повод да погледнем напред ни дават местните избори в най-голямата провинция Северен Рейн-Вестфалия, където ХДС на министър-председателя Армин Лашет затвърди позициите си на водеща партия. Именно от Северен Рейн-Вестфалия идват и всички кандидати за лидерския пост в ХДС - освен Армин Лашет в тандем със здравния министър Йенс Шпаан, това са председателят на външната комисия в Бундестага Норберт Рьотген и яростният противник на Меркел, консерваторът Фридрих Мерц.

Около 40% е рейтингът на ХДС в момента, но тази подкрепа е по-скоро за канцлера Ангела Меркел, а не за партията. Достатъчно ли е доброто представяне на местните избори за Армин Лашет, за да спечели надпреварата за лидер на ХДС? Това коментира пред БНР политологът проф. Емануел Рихтер от университета в Аахен, родния град на Лашет.

"Със сигурност не е достатъчно. Лашет води политика, която не се харесва на всички в партията. Това е политиката на баланса. А християндемократите като че ли вече не подкрепят този път, по който ги поведе Ангела Меркел. Така че сега въпросът, пред който се изправя ХДС, е дали да продължи да следва този курс. Фридрих Мерц е идейният противник, който олицетворява консервативното начало на Християндемократическия съюз".

"Първата ми работа, когато през декември бъда избран за председател на ХДС, ще бъде да си върнем избирателите и членовете, които ни обърнаха гръб", така звучи самоувереният Фридрих Мерц. Най-големият му противник е … самият той. Известният с красноречието си християндемократ за пореден път влезе в ненужни словесни битки. Този път срещу здравния министър Йенс Шпаан, който преди три години сключи брак с партньора си:

"По въпроса за сексуалната ориентация - това не засяга никого другиго, стига да се спазват законите и да не засяга деца, защото това за мен е червена линия".

В ребуса около партийното лидерство и номинацията за канцлер трябва да включим и баварския премиер Маркус Зьодер, най-харесваният политик в Германия след Ангела Меркел. Лидерът на по-малката посестрима партия на ХДС е предпочитан от мнозина за следващ канцлер. Затова се заговори за компромис - Зьодер става кандидат-канцлер на ХДС/ХСС, а младият здравен министър Шпаан - председател на християндемократите. 

Проф. Рихтер коментира в предаването "Събота 150":

"Да, този вариант е напълно възможен. Рано е да отпишем Йенс Шпаан. Тъй като на конгреса може да се стигне до напълно изравнени позиции за Лашет и Мерц, здравният министър може да се окаже компромисното решение. Но преди това баварският премиер трябва да реши, дали иска да се кандидатира за канцлер".

"Без гласовете от Бавария никой в Германия не може да спечели избори. Това трябва да е ясно. Моето място обаче е в Бавария", повтори Маркус Зьодер, но изненада публиката със зелената си идея, 2035 година да бъде последната, в която в Бавария се произвеждат автомобили с двигатели с вътрешно горене.

"Много изненадващо за баварски премиер, Зьодер споделя напоследък някои „зелени“ идеи. Да не забравяме, че той е успешен политик, когото хората харесват заради последователността му, включително и заради поведението му по време на пандемията. Нещо, което не може да се каже за Лашет, например. Мерц няма възможност да демонстрира способностите си, защото не заема никакъв пост. А Рьотген е „само“ председател на външнополитическата комисия в парламента. Всичко това е от полза на Зьодер, който може спокойно да изчака, преди да заяви дали иска да се впусне в надпреварата за канцлерския пост. Той продължава да води в допитванията за кандидат-канцлер. Пандемията показа, че Зьодер може да ръководи по време на криза, а това е нещо, което хората оценяват и търсят. Защото пандемията няма да е последната криза, пред която се изправяме. Мога да си представя, че точно такива политици, които управляват „със силна ръка“ са харесвани от хората. Но всичко това е в сферата на спекулациите, защото за делегатите на конгреса на ХДС изборът на кандидат-канцлер от по-малката посестрима партия съвсем няма да е лесен", подчерта проф. Рихтер. И се връща на образа на германския канцлер в чужбина, където все по-често се питат, накъде ще тръгне Федералната република с канцлер Фридрих Мерц?

"В никакъв случай няма да постави под въпрос интеграцията в ЕС и ролята на Германия. Но си мисля, че ще заложи на икономическия интерес. Германия и сега е водещата икономическа сила в ЕС, но с канцлер Мерц мога да си представя, че това ще се превърне в акцент на външната политика. В същото време нека не забравяме, че християндемократите няма да управляват сами. Зелените вече дават сигнал, че могат да си представят коалиция с ХДС и в такъв случай зелената политика ще бъди силно застъпена. За правителство с канцлер Мерц не само неговите убеждения ще са от значение. Той ще трябва да сключва компромиси със Зелените. Мерц обаче едва ли е най-добрият пример за политик, готов да търси компромиса".

ЕС преживява съдбоносни времена и е много важно, кой ще управлява в Берлин, когато на карта е заложено бъдещето на общността, и дали ще се раздели на ядро и периферия, или ще върви към федерация.

"За интеграцията в ЕС германският канцлер има много голяма тежест. Намирате ме на конференция с евродепутати и представители на ЕК, и мога да Ви кажа, че Брюксел е силно притеснен от конфронтацията, която вече доминира срещите на върха. Някои страни от Източна Европа откровено се стремят към „частично“ членство в ЕС и не са съгласни да споделят произтичащите от това задължения и отговорности. Имам предвид Полша и Унгария, разбира се. При коалиция в Берлин между християндемократите и Зелените, мисля че Германия ще е в синхрон с политиката на ЕК, която поставя силен акцент върху опазването на климата. Тогава Европа може да се превърне в онази част от света, където големите, съдбоносните за човечеството въпроси, какъвто е климатът, са във фокуса на политиците".

Цялото интервю на Весела Владкова с проф. Емануел Рихтер в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Много добри условия за туризъм в планините

Условията за туризъм в планините са много добри, предаде БТА, позовавайки се на Планинската спасителна служба на БЧК. Времето в планините е слънчево и ясно. Има слаб вятър в Стара планина. Няма инциденти с туристи през изминалото денонощие. Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология в..

публикувано на 20.07.25 в 10:23
Мая Манолова

Мая Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата

Няма държава, която да е влязла в еврозоната и да няма ръст на цените и да няма мерки да ги озапти. Това показва проучване, което направихме с моя екип, каза в интервю пред БНР Мая Манолова, бивш омбудсман и лидер на "Изправисе.бг". В предаването "Неделя 150" тя сподели, че след разговор с парламентарните групи законът за антиспекула ще..

публикувано на 20.07.25 в 10:23

Япония гласува за горна камара на парламента

Японските гласоподаватели може да предизвикат политически сътресения, гласувайки днес на оспорвани избори за горна камара на парламента, на фона на растящите цени и опасенията от имиграцията, които заплашват да отслабят хватката на премиера Шигеру Ишиба върху властта, предаде Ройтерс. Проучванията на общественото мнение сочат, че..

публикувано на 20.07.25 в 09:36
Украинската противовъздушна отбрана сваля дрон

Нови атаки с дронове си размениха Украйна и Русия

Две жени бяха ранени при руски удар с дрон във Василевски район на Запорожка област, съобщи председателят на Запорожката областна военна администрация Иван Федоров в "Телеграм", предаде Укринформ. "64-годишна жена и 73-годишна жена бяха ранени, когато руски дрон удари къщата им в Приморск", се казва в съобщението. Прозорците на къщата..

публикувано на 20.07.25 в 09:31

Близо 300 деца от 15 детски градини обхвана педагогическата практика "Утринна история"

Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области са включени тази учебна година в пилотния старт на педагогическа практика "Утринна история". Тя е създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката. В иновативната програма участват медицински и педагогически специалисти. В основата е увлекателна история, на базата на която се..

публикувано на 20.07.25 в 09:24

9-метров кръст освещават за Илинден в силистренското село Професор Иширково

Днес, на Илинден, в силистренското село Професор Иширково ще бъде осветен 9-метров християнски кръст. Събитието съвпада с храмовия празник на местната църква "Св. Илия", а новият кръст, изработен в Румъния по православен канон, е поставен на видно място, така че да се вижда от всички краища на населеното място. Дарител на кръста е..

публикувано на 20.07.25 в 09:17

Пореден протест на студенти в Белград

Мостът "Газела", който преминава над р. Сава в сръбската столица Белград, беше блокиран в двете посоки снощи, предаде БТА. Студенти от Аграрния факултет, които по-рано днес блокираха площада на авиаторите в белградския квартал "Земун", заедно със събралите се граждани, се насочиха към моста "Газела" и спряха движението по магистралния път..

публикувано на 20.07.25 в 09:06