Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5600 са починали от Covid-19 в света през последното денонощие

Илюстрация: Георги Цветков

Индия, САЩ и Бразилия са отчели най-много смъртни случаи от Covid-19 през последното денонощие от общо 5600 по света.

Заради разпространението на заразата в испанската столица Мадрид отново са в сила строги ограничения, а в Чехия от понеделник въвеждат извънредно положение.

САЩ, Индия и Бразилия остават най-засегнати от пандемията. Трите страни общо регистрират 45% от милион жертви на пандемията. 

В Индия броят на смъртните случаи вече е над 100 000, след като преди този праг беше преминат в Съединените щати и Бразилия. Индийски здравни специалисти не спират да призовават:

"Трябва стриктно да спазваме мерките - дистанциране и хигиена. Имаме по 1000 смъртни случая на ден - почти 14 процента от общия им брой по света".

В САЩ заразените са над 7 милиона, а смъртните случаи надхвърлят 200 000. Страната с най-голяма смъртност в сравнение с населението е Перу, следвана от Белгия и Испания, където броят на починалите от коронавирусна инфекция надхвърли 32 000 души. Новозаразените са над 11 000 и 1/5 от тях - в Мадрид, където от снощи влезе в сила карантина, а медиите разясниха:

"Сегашната карантина не е като през април. Има ограничения, но можем да се разхождаме. Не затварят заведенията, въпреки че работят с половин капацитет и само до 10 вечерта. Освен това не се позволява да се събират повече от шестима души, даже вкъщи".

Мерките в 10 столични района бяха въведени от централното правителство на социалиста Педро Санчес, въпреки съпротивата на регионалните власти, където доминира опозицията.  

Броят на заразените с коронавирус в Чехия за второ денонощие е рекордно висок - над 3 800 души, общо случаите от началото на епидемията са 78 000. От понеделник ще има нови мерки. 

Полша за трети пореден ден обявява рекорден брой нови заразени - 2300.  /При население от 38 милиона, от началото на епидемията в страната са отчетени над 98 хиляди заразени и 2600 смъртни случая, свързани с Covid-19.

Русия отчете близо 10 000 нови случая на коронавирус - най-много от пика на 15 май.

Рекорден брой новозаразени - над 4600 има и в Украйна.

В Германия противници на ограниченията огранизираха серия шествия в протестен уикенд. Полицията предприе мерки заради опасения от безредици.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След като получи данните от преизчисленията на ЦИК, КС се произнася за законността на вота за 51-во НС

Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите.  ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..

публикувано на 26.02.25 в 22:52

В църквата "Св. Александър Невски" край Ямбол след 2-годишно прекъсване отново бе отслужена литургия

След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии.  За възстановяването на манастира..

публикувано на 26.02.25 в 22:28
Болница

Здравословното състояние на папа Франциск - с леко подобрение

Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че:  "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..

публикувано на 26.02.25 в 22:22
Снимка, предоставена от иранския президентски офис, показва как техник работи в иранския завод Натанз за обогатяване на уран, архив, април 2021 г.

Иран е ускорил производството на обогатен уран

Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия.  В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..

публикувано на 26.02.25 в 22:05
Хора се изкачват по стълбите на бившия рудник Rheinelbe към скулптурата, наречена Himmelstreppe, в Гелзенкирхен, Германия, архив, октомври 2024 г.

"Шпигел" търси връзка между победата на "АзГ" в Гелзенкирхен и мигранти от България и Румъния

Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на  партия "Алтернатива за Германия"  (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен  и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния.  ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..

публикувано на 26.02.25 в 21:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп за митата на стоките от ЕС: 25%, ще ги обявим много скоро

Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..

публикувано на 26.02.25 в 21:12

Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци

Избраха временно временен кмет на община Бойчиновци, след като: Кметът на Бойчиновци окончателно е отстранен от длъжност Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на..

публикувано на 26.02.25 в 20:56