Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бившият изпълнителен директор на Камарата на строителите Иван Бойков:

Няма практика „инхаус“ поръчките да се използват за многомилионни проекти

Иван Бойков
Снимка: БГНЕС

Практика ли е да се дават поръчки на частни фирми чрез „инхаус" поръчка на държавна компания с цел избягване на конкурс и конкуренция и в какви случаи се прави това?  

С какви възможности разполага държавната фирма „Автомагистрали", която ще вземе малко над 1 млрд. лева за изграждането на 66-км участък от пътя Видин - Ботевград без обществена поръчка? Това е участъкът между пътен възел „Макреш“ и обходния път на Монтана.

"Автомагистрали" вече взе две подобни поръчки за изграждането на части от АМ „Хемус“ за близо 3 милиарда лева, както и близо половин милиард за укрепването на свлачища и пропадания по републиканската пътна мрежа през тази и следващата година. Компанията наема подизпълнители, които не минават през конкурс.

„Магистрала се печели от фирма, която може да изпълнява обект за 1 милиард лева, но тя не го изпълнява сама, а обикновено прави логистика, организира финансиране и набира подизпълнители. Когато тази фирма е частна, минава през обществена поръчка, там има конкуренция, там играят много фирми и се стига до фирмата, която може да извърши тази дейност. Когато се използва държавна фирма, в закона има текст – „инхаус“, който може да се използва за възлагане на държавна фирма без обществена поръчка“. Това обясни пред БНР бившият изпълнителен директор на Камарата на строителите Иван Бойков.

По думите му в цял свят и най-вече в Европа „инхаус“ поръчките се използват на общинско ниво при неотложност, когато трябва бърза да се изпълняват определен вид дейности.

Говорим за малки поръчки, да кажем средни, но изпълняването на такива обекти – милиардни, милионни, няма такава практика. Сега, дали държавната фирма „Автомагистрали“ има възможности – тя досега не е изпълнявала такива поръчки“, коментира Бойков в предаването „Преди всички“.

Иван Бойков уточни, че отговорността за дейностите, извършени от подизпълнители, носи изцяло държавната фирма.

Така работят и частните фирми, но те обикновено декларират кои ще им бъдат подизпълнителите, когато участват в поръчка. Тук този момент се избягва. /…/ Тук има една скрита картинка - на кого ще възложи тя не е длъжна да го обявява“.

Според Бойков при този вариант се избягва загубата на време заради обжалването на обществените поръчки и на второ място – контролът върху държавната фирма е изцяло на държавата, която възлага.

„Нали разбирате – тук се получава така, че държавната фирма превъзлага на други фирми дейност, а контролът е в този, който поръчва. Тоест общественият контрол е минимизиран. Тя е законна като дейност, но не знам дали е целесъобразна от гледна точка на обществения интерес“, подчерта Иван Бойков.

„Явно се бърза, страшно се бърза да се случи обектът, но аз имам съмнения, че в тази ситуация, в която живеем, в която работим, контролът е сложен. Няма го общественото начало, няма ги обществените поръчки“, изтъкна още Иван Бойков.

Интервюто с Иван Бойков можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00