Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бившият изпълнителен директор на Камарата на строителите Иван Бойков:

Няма практика „инхаус“ поръчките да се използват за многомилионни проекти

Иван Бойков
Снимка: БГНЕС

Практика ли е да се дават поръчки на частни фирми чрез „инхаус" поръчка на държавна компания с цел избягване на конкурс и конкуренция и в какви случаи се прави това?  

С какви възможности разполага държавната фирма „Автомагистрали", която ще вземе малко над 1 млрд. лева за изграждането на 66-км участък от пътя Видин - Ботевград без обществена поръчка? Това е участъкът между пътен възел „Макреш“ и обходния път на Монтана.

"Автомагистрали" вече взе две подобни поръчки за изграждането на части от АМ „Хемус“ за близо 3 милиарда лева, както и близо половин милиард за укрепването на свлачища и пропадания по републиканската пътна мрежа през тази и следващата година. Компанията наема подизпълнители, които не минават през конкурс.

„Магистрала се печели от фирма, която може да изпълнява обект за 1 милиард лева, но тя не го изпълнява сама, а обикновено прави логистика, организира финансиране и набира подизпълнители. Когато тази фирма е частна, минава през обществена поръчка, там има конкуренция, там играят много фирми и се стига до фирмата, която може да извърши тази дейност. Когато се използва държавна фирма, в закона има текст – „инхаус“, който може да се използва за възлагане на държавна фирма без обществена поръчка“. Това обясни пред БНР бившият изпълнителен директор на Камарата на строителите Иван Бойков.

По думите му в цял свят и най-вече в Европа „инхаус“ поръчките се използват на общинско ниво при неотложност, когато трябва бърза да се изпълняват определен вид дейности.

Говорим за малки поръчки, да кажем средни, но изпълняването на такива обекти – милиардни, милионни, няма такава практика. Сега, дали държавната фирма „Автомагистрали“ има възможности – тя досега не е изпълнявала такива поръчки“, коментира Бойков в предаването „Преди всички“.

Иван Бойков уточни, че отговорността за дейностите, извършени от подизпълнители, носи изцяло държавната фирма.

Така работят и частните фирми, но те обикновено декларират кои ще им бъдат подизпълнителите, когато участват в поръчка. Тук този момент се избягва. /…/ Тук има една скрита картинка - на кого ще възложи тя не е длъжна да го обявява“.

Според Бойков при този вариант се избягва загубата на време заради обжалването на обществените поръчки и на второ място – контролът върху държавната фирма е изцяло на държавата, която възлага.

„Нали разбирате – тук се получава така, че държавната фирма превъзлага на други фирми дейност, а контролът е в този, който поръчва. Тоест общественият контрол е минимизиран. Тя е законна като дейност, но не знам дали е целесъобразна от гледна точка на обществения интерес“, подчерта Иван Бойков.

„Явно се бърза, страшно се бърза да се случи обектът, но аз имам съмнения, че в тази ситуация, в която живеем, в която работим, контролът е сложен. Няма го общественото начало, няма ги обществените поръчки“, изтъкна още Иван Бойков.

Интервюто с Иван Бойков можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..

публикувано на 28.05.25 в 13:11
Природен парк

Отбелязваме Европейския ден на природните паркове

На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР  инж. Севдалина Димитрова ,..

публикувано на 28.05.25 в 11:33
Таньо Клисуров

Творческа вечер за поета Таньо Клисуров в къща музей "Христо Смирненски" в София

Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей.  Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..

публикувано на 28.05.25 в 10:14

Българите в Южна Каролина отбелязоха тържествено 24 май

Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..

публикувано на 25.05.25 в 07:20

Нова техника получава отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център в Русе

Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания.  Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..

публикувано на 25.05.25 в 06:11

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват в домашни условия за два вида онкологични заболявания

Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..

публикувано на 25.05.25 в 05:50

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14