Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Георгиева: Големият въпрос е имат ли малките кметства административен капацитет

3
Снимка: Радио ВИДИН

За кметство да се счита населено място с над 100 души, а не 350, както е сега, предлагат от ВМРО. Мотивите: ще се постигнат по-добри възможности малките кметства да осъществяват административните и финансовите си функции и повече хора ще могат пряко да гласуват за свой кмет.

Прагът е бил многократно променян през последните 30 години, припомня пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините.

„Бил е 100, бил е 200, бил е 250, бил е и 500. През 2015 г., когато прагът беше 100 жители на кметство с постоянен адрес, 3188 кметства избираха пряко своите кметове. През 2019 г., когато прагът беше 350 – 1953 кметства избират пряко своите кметове“, уточни Георгиева в предаването „Преди всички".

Силвия Георгиева    Снимка: НСОРБ

Според Георгиева за работата в селата този праг не е толкова ключов.

„Ключовото е добрата съвместна работа между кмета на общината и общинския съвет, и кметовете на кметства и населени места. В над 90% от общините кметствата и кметовете на кметства имат много добра комуникация и много добро взаимодействие с общинския съвет и кмета на общината“, посочи тя.

Големият дебат, който трябва да съпътства предложението за падане на прага, е имат ли малките кметства административен капацитет, смята Силвия Георгиева.

„Дали искаме с ограничените публични ресурси да създаваме администрация във всяко населено място с над 100 жители, или с над 200, или с над 350? Трябва да преценим къде е икономически ефективният праг, който налага освен кметски наместник, да има и администрация.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

Андрей Ковачев: В ЕС по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни

Страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се знае..

публикувано на 20.02.25 в 13:26

Изявени културни дейци получиха ордени от президента

Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..

публикувано на 20.02.25 в 13:25

БАБХ, НАП и КЗП започнаха проверките в хранителните магазини

Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...

публикувано на 20.02.25 в 13:20

СЕМ организира дискусия на тема "Войни и конфликти, медии и общество"

Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество".  Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..

публикувано на 20.02.25 в 13:01
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Пенсиите бяха върнати под моя персонален натиск

Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..

публикувано на 20.02.25 в 12:43
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Проблемът в бюджета с актуализирането на пенсиите е решен с диалог и компромиси

Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси.  Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..

публикувано на 20.02.25 в 12:34

Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ

Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..

публикувано на 20.02.25 в 12:31