Нищо не запълва душата ми, както музиката
„Когато се събуждам всеки ден, осъзнавам, че съм намерил пътя си и правя това, което искам и мога. Нищо не може да запълни душата ми така, както музиката“. Това сподели пред БНР певецът и музикант Стефан Илчев.
Интересът му към стоматологията се измества от този към музиката някъде около гимназията.
„И си казах – или Музикалната академия, или казармата. Исках да вляза в казармата, защото в моя род всички първи братовчеди са момчета... Дълъг е пътят, докато се престраша да имам авторска песен. Една година след като завърших Академията, ми предложиха да запиша поп песен“, спомни си с усмивка певецът.
Най-големият съветник за музиканта е характерът
Той вярва, че най-големият съветник за човек, който се занимава с музика, е характерът:
„Както може да те изгради и да стигнеш далеч, ако го имаш, така и може да се изпариш бързо, ако го нямаш. Когато започнах да уча оперно пеене, си дадох сметка, че това не е само научаване на пеене, а е и физиологичен процес, свързан с твоето тяло. Това нещо няма научаване. До днес никога не съм си казвал, че съм се научил на пеене... Осъзнато съм тръгнал да вървя по този път, знаейки, че ще е трудно. По пътя научаваш много неща. Това е път с начало, но без край“.
В предаването „Нощен Хоризонт“ Стефан Илчев призна, че работи по нов албум, като планира промоцията му да е през пролетта:
„Песните от миналата година досега ще са нещото, с което искам да заявя себе си. Искам да правя музика с музиканти. Не съм от изпълнителите, които търсят да имат хит сега и на момента. Искам, като си пусна моя песен, да ми е приятно да я слушам и след 10 години“.
Певецът разкри, че е готов да помага на млади изпълнители и ако той е трамплинът, те да отидат по-нагоре.
Винаги знам, че мога още по-добре
„Никога не съм доволен от себе си. Винаги знам, че мога още по-добре... Аз съм от певците, които обичат да слушат. Пеенето е усещане, не викане“.
Стефан Илчев определи себе си като почитател на българския фолклор, но не би се впуснал в предизвикателството да изпълнява този стил музика заради респекта:
„Основният проблем с фолклора в България е, че не ценим това, което имаме като корени и като музика, затова идва и проблемът, че в България не се слуша българска музика. Без корените няма как да правим музика занапред“.
Певецът филтрира музикалната информация и не се интересува от актуалните изпълнители, причината е, че иска да се концентрира върху себе си и да си спести косвеното влияние отвън.
Когато занулих мечтите си, започнаха да ми се случват невероятни неща
„Не обичам думата граници. Здраво стъпил съм на земята, правя всяка крачка самостоятелно и уверено... Когато си уверен в себе си, хората започват да вярват повече в теб. Това не пречи да останеш човек. Когато вплиташ човещината в музиката, това е правилният път“.
Стефан Илчев е минал и през музикалните формати, които определи като среда, която му е помогнала да намери себе си като темперамент и глас:
„Това ме центрира като изпълнител... Когато занулих своите мечти, започнаха да ми се сбъдват неща, които никога не съм очаквал. Например, участието ми в „Като две капки вода“, срещата ми с моя идол Марая Кери, дуета ми с Тони Димитрова... При форматите за търсене на таланти обаче основно се набляга на журито, но това измества центъра“.
Интервюто със Стефан Илчев можете да чуете в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..