Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световната банка предупреди за милиони хора в бедност заради Covid-19

Снимка: архив

Световната банка предупреди за милиони хора, които ще изпаднат в бедност, заради икономическия ефект от Covid-19.

В региона на Европа и Централна Азия се очаква най-тежката рецесия от финансовата криза през 2008 година, прогнозират от Вашингтон. Очакваният срив на брутния вътрешен продукт е с 4,4 на сто.

Причиненото от пандемията свиване на икономиката тази година се очаква да увеличи бедността във всички страни от Европа и Централна Азия, допълват от Световната банка.

При линия на бедност от 3,20 долара на ден прогнозата предполага допълнително нови 2 200 000 души да изпаднат в бедност. 

При линия от 5,50 на ден, праг, използван за страните с нива на доходи над средните, увеличението на броя на бедните ще бъде с нови 6 милиона души, прогнозират от Вашингтон.

Според експертите пандемията вече има неблагоприятно отражение върху системите на образованието и здравеопазването в региона.

Вирусът вече уби хиляди хора, а много от тези, които оцеляха, получиха дългосрочни увреждания на здравето.

Затварянето на училища може да рефлектира в образователни пропуски, изразяващи се в от 1/3 до цяла учебна година, като това се очаква да засили неравенствата, защото ще засегне пропорционално ученици от уязвими групи, пише в доклада на Световната банка.

Според експертите растежът се очаква да се възстанови през 2021 г. в диапазона от 1,1 до 3,3 на сто. Прогнозата обаче остава крайно несигурна, а рисковете са в нисходяща посока, коментират от анализаторите от Вашингтон.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Тревожно висок остава броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи в Германия

В Германия броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи остава тревожно висок. Според най-новия доклад на Федералната криминална служба през 2024 година полицията е регистрирала близо 18 хиляди жертви. Повечето жертви на сексуално насилие в Германия са деца, предимно момичета. В повече от половината случаи извършителят е бил..

публикувано на 21.08.25 в 20:05
Снимката е илюстративна

Очаква се значително забавяне в доставката на пратки за САЩ, съобщават от "Български пощи"

Във връзка с нови изисквания от страна на администрацията на САЩ ще има значително забавяне в доставката на пратки за Америка, съобщават от "Български пощи". Възможно е връщане на пратки и необходимост от повторното им изпращане. Завишени са и изискванията към предварителните електронни данни за митническа декларация, изпращани към..

публикувано на 21.08.25 в 19:36
Зам.-министърът на транспорта Димитър Недялков (вляво) обясни мерките за сигурност при превалутирането в село Бели извор.

Полиция ще помага за охраната на пощите при обмяната на левове в евро

На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро,  ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута...

публикувано на 21.08.25 в 19:33

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, катастрофирал на детска площадка в София

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, който тази нощ – след гонка с полицията, катастрофира на детска площадка в столичния кв. "Христо Смирненски". Освен с обвинение за шофиране след употреба на алкохол, той има и обвинение за закана за убийство към жена, която води скитнически начин на живот. Именно заради заплахите към..

публикувано на 21.08.25 в 19:06
Извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите в Народното събрание

Създават Национален борд по водите за справяне с кризата с безводието

До две седмици ще бъде създаден Национален борд по водите, който ще координира действията на институциите за преодоляване на водната криза. Това е една от спешните мерки, които народните представители от Парламентарната комисия по околната среда и водите, прие на днешното си извънредно заседание. С 12 гласа "за", един "против" и трима въздържали..

публикувано на 21.08.25 в 19:05

Израелските военни обявиха, че е започнала втората фаза на операцията срещу "Хамас" в Газа

Израелското военно командване обяви, че е започнала втората фаза на операция "Колесниците на Гидеон", целяща унищожаване на терористичната групировка "Хамас" в ивицата Газа. Призивите на местното палестинско население, на роднините на все още неосвободените заложници и на международните организации Израел да се откаже да превзема град Газа..

публикувано на 21.08.25 в 18:41
Снимката е илюстративна

В Ямбол продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусни хепатити B и C

В Ямбол до края на август продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусните хепатити B и C. До момента са взети проби от над 220 лица на различна възраст. За да бъдат обхванати по- широк кръг от хора, служителите на Регионалната здравна инспекция изпращат мобилни екипи във фирми, институции и търговски обекти, както и в..

публикувано на 21.08.25 в 18:29