Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветът за сигурност на ООН призова за спиране на отварянето на Вароша

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съветът за сигурност на ООН призовава за отмяна на действията по откриване на града-призрак Вароша в окупираните северни територии на Кипър. Президентът на Съвета направи специално изявление тази нощ след като на закрити консултации бе обсъдена жалбата на Република Кипър.

Съветът за сигурност отново потвърждава статута на Вароша, както е посочен в предишните резолюции на ООН (550 от 1984 г. и 789 от 1992 г) и заявява, че не трябва да се предприемат никакви действия, които не са в съответствие с тях.

Съветът „изразява дълбоката си загриженост относно съобщението в Анкара на 6 октомври за откриване на бреговата линия във Вароша и призовава за отмяна на този начин на действие, както и за избягване на всякакви едностранни действия, които биха могли да увеличат напрежението на острова“, се подчертава в изявлението.

Съветът потвърждава също така ангажимента си за постигане на трайно, всеобхватно и справедливо уреждане на Кипърския въпрос, основаващо се на двуобщностна двузонална федерация с политическо равенство, както е посочено в резолюциите на ООН.

Удовлетворението на кипърското правителство от позицията на Съвета за сигурност изрази постоянният представител на Кипър при ООН посланик Андреас Мавроянис. Той апелира към властите в окупираните територии и по-специално към Турция да прекратят и да оттеглят всички действия, които унищожават перспективите за решаване на Кипърския въпрос.

Част от крайбрежната зона и плажа на града-призрак Вароша в окупираните северни територии на Кипър бе отворена за гражданите в четвъртък за първи път след 46 години. Правителството в Никозия заяви, че това нарушава резолюциите на ООН и подаде жалба в Съвета за сигурност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек

Роберт Хабек предупреди САЩ да не започват търговска война, Европа ще предприеме ответни мерки

Министърът на икономиката на Германия Роберт Хабек предупреди Съединените щати да не се впускат в търговска война и заяви, че Европа ще предприеме ответни мерки, в случай, че Съединените щати приложат обявената от президента Доналд Тръмп мярка за налагане на мита за европейските стоки, подобни на тези, наложени върху вноса на продукти от Канада,..

публикувано на 03.02.25 в 09:24

Общинарите в Ловеч остават без председател поне до 13 февруари

На заседанието си миналия четвъртък Общинският съвет в Ловеч трябваше да избере нов председател след като досегашният - Стефан Тихолов, подаде оставка.  Такъв обаче не беше избран заради липсата на кандидатури. Общинският съвет в Ловеч не избра нов председател За днес беше насрочено извънредно заседание за избор на председател. То обаче..

публикувано на 03.02.25 в 09:13

Назначават втори пазач заради безстопанствени животни край пътищата в Кюстендилско

Втори пазач се назначава от днес заради безстопанствените животни при пътната мрежа край Кюстендил и най-вече след фаталното ПТП с коне със загиналото 18-годишно момиче в участъка при с. Ябълково. Полски пазач беше назначен преди близо година, а от днес ще има и втори. Общината разполага и с автомобил, с който да се транспортират установени..

публикувано на 03.02.25 в 09:00

Изборните правила на поправителен: Възможните промени и техният ефект

Институтът за развитие на публичната среда (ИРПС) организира кръгла маса, озаглавена " Изборните правила на поправителен : възможните промени и техният ефект ". Ще бъдат обсъдени петте законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Дискусията ще има 4 основни посоки – преброителни центрове, активна регистрация,..

публикувано на 03.02.25 в 08:58
Изглед от остров Санторини.

Жители и туристи бягат от Санторини заради очаквано силно земетресение

Жители и туристи напускат гръцкия остров Санторини в очакване на силно земетресение. Въведени са извънредни мерки за сигурност. Властите се страхуват от активиране на вулкана на острова. Жителите на Санторини и околните острови до епицентъра на земетресение прекараха нощта в колите си. С фериботи туристите напуснаха острова. В рамките на..

публикувано на 03.02.25 в 08:52
Добромир Живков

Добромир Живков: Президентският вот е възможен хоризонт за кабинета

Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са хоризонтът . Никой не желае избори понастоящем. Това каза пред БНР Добромир Живков, управител на социологическата агенция "Маркет линкс". Предстои агенцията да публикува актуално проучване на..

публикувано на 03.02.25 в 08:31
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

Тръмп: Преговорите за Близкия изток "напредват"

Американският президент Доналд Тръмп заяви днес, че преговорите за Близкия изток с Израел и няколко други държави "напредват", предаде АФП. Президентът утре трябва да се срещне с израелския премиер Бенямин Нетаняху във Вашингтон, а след седмица – на 11 февруари – ще приеме йорданския крал Абдула II. Срещата в Белия дом, планирана за..

публикувано на 03.02.25 в 08:17