Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ана Писонеро: За ЕК е важно да се прилага договорът на Северна Македония с България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Говорителят на Европейската комисия Ана Писонеро подчерта, че е важно да се прилага договорът за добросъседските отношения на Северна Македония и България. Писонеро отказа да коментира споровете между двете страни през последните дни, но уточни:

„Мисля, че за нас е много важно добросъседските отношения на Западните Балкани и регионалното сътрудничество да останат основни елементи в процеса на разширяване, а също така и в процеса за асоцииране и стабилизиране.

Споразумението от Преспа и договорът за добросъседските отношения с България дават много положителен пример за региона и отвъд него. За нас е много важно тези двустранни споразумения да продължат да се прилагат от всички страни“.

Вчера премиерът на Северна Македония Зоран Заев определи изказването на министъра на външните работи Екатерина Захариева като "нито добросъседско, нито братско, нито европейско" и допълни, че ако нещата останат такива, македонският народ трябва да се подготви, че преговорите няма да започнат през декември.

Министър Захариева посочи изпълнението на договора за добросъседство като ключово условие за напредъка на Северна Македония към ЕС - става дума за общата история между двете страни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антиправителствен протест в Лима, 15 октомври 2025.

Правителството на Перу обявява извънредно положение в Лима заради безредиците

Новото правителство на Перу съобщи, че ще обяви извънредно положение в столицата Лима в отговор на продължаващите безредици, при които загина един човек и около 100 души бяха ранени, повечето - полицейски служители. Продължаващото насилие на организираната престъпност доведе до масови протести в Перу. Демонстрациите прераснаха в улични..

публикувано на 17.10.25 в 08:18
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: ГЕРБ дърпа шалтера на държавата, Борисов няма план

Вероятността да няма кворум е висока. Отговорността е на ГЕРБ и техните партньори. ГЕРБ дърпа шалтера на държавата . Това заяви пред БНР Ивайло Мирчев, съпредседател на "Да, България" и депутат от ПП-ДБ. Той нарече "безпрецедентно" за новата история на страната да няма заседание на Министерския съвет. Народното събрание ще направи..

публикувано на 17.10.25 в 08:05
Добромир Живков

Добромир Живков: Смятам, че постът на вътрешен министър ще бъде зает от ДПС-НН

Постът министър на вътрешните работи ще бъде зает от човек на ДПС-НН при новата форматиране на правителството и това ще е първата стъпка на влизането официално в управлението на ДПС-НН, прогнозира в интервю пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция. "Този афинитет на Пеевски към силовите структури го познаваме и..

публикувано на 17.10.25 в 08:03

Мицкоски: Няма да впишем безусловно българите в конституцията

Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че правителството му няма да впише безусловно българите в конституцията на страната. В интервю за телевизия "Канал 5" той определи разговора си в Скопие с председателя на еврокомисията Урсула фон ден Лайен, като приятелски. "Ако ЕС наистина иска да види Северна Македония в..

публикувано на 17.10.25 в 07:50

Облачно и дъждовно

В петък над по-голямата част от страната ще преобладава облачно време, сочи прогнозата на НИМХ. Временни разкъсвания на облачността ще има преди обяд над Североизточна България. В следобедните часове в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 2000 метра надморска височина - от сняг. През нощта срещу събота валежите ще..

публикувано на 17.10.25 в 07:24

Народното събрание ще направи трети опит да събере кворум

Народното събрание ще направи трети опит за тази седмица да заседава. В предишните два пленарни дни депутатите не събраха кворум.  В сряда в пленарната зала се регистрираха 61 народни представители, при необходими 121, а в четвъртък – 71. Затова председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви следващо пленарно заседание днес в..

публикувано на 17.10.25 в 07:18

В Ловеч започва националният хоров фестивал "Панайот и Любомир Пипкови"

В Ловеч тази  вечер започва  второто издание на Националния  хоров фестивал на името на Панайот и Любомир Пипкови . Тази година той се реализира с финансовата  подкрепа на Национален  фонд "Култура". Във фестивала тази година ще участват 15 светски и православни хорове от цялата страна , поясниха Димитрина Дренска – председател на..

публикувано на 17.10.25 в 07:08