20-годишната Лариса Роксана Джурджу е от град Клуж Напока. Днес е една от големите надежди на музикалната сцена при северните ни съседи. Подобно на всяко момиче с талант и нейната история започва рано:
„Пея от седемгодишна. Спрях, когато бях на 14. Исках да бъда актриса. Вселената обаче имаше други планове. Мисля, че нещата не са кой знае колко различни… Идвам от музикантско семейството. Когато бях малка, пеех с баща си. Той свиреше със саксофон, докато пеех. Всичко е генетика. Баща ми е много подкрепящ. Майка ми обаче искаше да съм доктор или адвокат. Сега обаче е много горда от мен“.
Сценичното име на тогавашната тийнейджърка Лариса също се появява изневиделица. Намира го в парка, докато е на 14–15 годишна и се среща с момиче, чиито приятели я наричали Роксен.
„И аз си казах – защо не. Никога не бях имала псевдоним до момента. Бях просто Лариса. Имах наистина тъпо име в социалните мрежи. Когато дойдох в Букурещ, обсъдихме сценичните имена и екипът каза – Роксен звучи невероятно. Ти си Роксен! И аз бях! Добре, действаме! След всички тези години – бях на 15, сега съм на 20. През цялото това време пееше Роксен, не Лариса. Лариса е много плашлива, несигурна. Когато съм на сцената, съм Роксен“.
Въпреки успехите си в музиката Роксен се надява, че някъде я чака и роля на големия екран. Признава, че така и не е опитала да се яви на някой кастинг, мислела за това само в училище. Персонажът, който иска да изиграе един ден, е този на Алита от кинохита на Джеймс Камерън.
„Профилните ми снимки са с нея, защото ми харесва да слагам неща, които ми дават надежда. Както тази татуировка на танцуващ скелет, която имам, която символизира това, че дори, когато съм най-тъжна, трябва да танцувам. Не е краят на света. Трябва просто да продължиш“.
Песента на Роксен в колаборация с румънския продуцент Sickotoy „You don’t love me“ се превърна в голям европейски хит. Покори и много от българските музикални класации. Младата изпълнителка не крие радостта си от този факт, макар и да признава, че във всеки щастлив момент се крие и малко неувереност.
„Невероятно е! Въпреки че, не знам. Това е просто още една песен. Трябва да правя това постоянно. Да издавам нови песни. Да правя много неща. Имам песни с милиони гледания, но трябва да продължиш да правиш поне толкова добри песни. Стресиращо е. Когато бях малка, си казвах – ако съм артист, ще бъда певица, ще бъда щастлива, всички онези прекрасни неща, които си представяте. Но, когато стигнах дотук, осъзнах, че не е толкова лесно. Трябва да работиш всеки ден, за да се развиваш, да растеш, да правиш нови неща. Хората лесно губят интерес“.
Тази година Роксен трябваше да представи Румъния на известния конкурс „Евровизия“. Заради пандемията от Covid-19 конкурсът беше отменен. Тя обаче ще представи страната си пред Европа догодина. В националната селекция за песенния конкурс ѝ бяха подготвени пет песни. Фаворит на феновете бшее танцувалното парче Cherry red, победител се оказа Alcohol you. Роксен харесала всяка от песните в подбора на националната селекция.
„Харесвам Beautiful Disaster, харесвам и Colors, всъщност, харесвам всяка една от тях – различни са. Colors е много позитивна песен с добро настроение, Beautiful Disaster е за тази тъмна страна на любовта, когато си толкова уморен, да опитваш отново и отново. Много мрачна песен. Cherry red, обожавам тази песен, пея я на всеки концерт. Бях тъжна, защото хората очакваха нещо друго от мен, но сценографията беше такава, каквато беше. Дадох най-доброто от себе си. Песента Storm също ми е любима“.
Освен че е победител в националната селекция, Alcohol you е и много специална песен за изпълнителката си.
„Alcohol you е много лична песен. За онези времена, в които говоря с Бог и говоря със себе си, и със старото си аз, когато съм била щастлива. Всеки си има тежки ситуации и моменти. На сцената, по време на националната селекция, протягах ръце към прожектирана стара версия на себе си, когато обаче исках да докосна старото си аз, тя изчезваше – защото няма как да я върна. Това, което е в миналото, си остава там. Трябва да раста. В тази песен имаше много важно послание“.
Интервюто с Роксен можете да чуете в звуковия файл.
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Време е за всеки човек под българско небе да възкръсне една негова мечта. И всеки да се приближава към нейното осъществяване, въпреки неудачите!..