Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролф Никел: ЕС действа целенасочено със санкциите срещу Русия

Отравянето на руския опозиционер Алексей Навални доведе до нова порция санкции на Европейския съюз срещу Русия. Със замразени авоари и забрана за влизане в Евросъюза, от анексирането на Крим до днес, са вече общо 177 души и 48 организации.

Подобно е поведението на Брюксел и спрямо Беларус - санкции срещу конкретни лица заради фалшифицирането на президентските избори през август и неоправданото насилие на режима срещу протестиращите.

Тези два нови случая на напрежение по източния фланг на ЕС отново повдига въпроса за източната политика на Брюксел.

ЕС доказа, че действа целенасочено“, заяви в интервю за „Събота 150“ дипломатът Ролф Никел от Германското дружество за външна политика: 

Според мен стратегията на ЕС е правилна. Тя следва така наречените „принципи на Могерини“ от 2016 година, приети по инициатива на тогавашния върховен представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини. Или с други думи, целта на ЕС е изпълнението на Минското споразумение за регулиране на кризата в Източна Украйна, поддържане на контакти с гражданското общество в Русия и интензивен диалог със страните от Източното партньорство, в това число и с Беларус… Според мен тази стратегия е разумна и трябва да бъде следвана, особено сега, на фона на последните събития, за които говорим. В момента не мисля, че трябва да променяме поведението си, но не изключвам на по-късен етап това да се случи“.

Когато един режим не може да предложи на гражданите си икономическа сигурност и благоденствие, търси външен враг. От опит знаем, че санкции в чистия им вид рядко постигат целта си. Колко ограничен е ЕС във възможностите си да повлияе на поведението на Русия и Беларус?

ЕС постъпи много правилно, като наложи санкции срещу конкретни лица - забрана за влизане в Евросъюза и замразяване на парични авоари в Европа. Такива санкции не засягат гражданите на Русия и Беларус. Ако бяхме наложили санкции срещу цели икономически сектори, тогава потърпевши щяха да са обикновените хора. А не това е целта на Европа.

И в двата случая Европа преследва конкретни цели. В Беларус това е влизането в диалог между управляващите и опозицията за провеждането на честни избори. А в Русия - да бъде разследван случаят „Навални“.

В ЕС няма законодателна основа за налагането на санкции, какъвто е например законът „Магнитски“ в Съединените щати. Могат ли наложените ограничения да бъдат оборени в съда?

Тази опасност съществува, но ние налагаме санкции само тогава, когато сме сигурни, че те биха издържали в съда.

В хода на дискусията за отношението на ЕС към Русия многократно се повдига въпросът за спиране на спорния газопровод „Северен поток 2“ между Русия и Германия. Защо проектът продължава, г-н Никел?

„Северен поток 2“ може да се разглежда от много страни, но не мисля, че сега, във връзка с отравянето на Навални, трябва да променяме поведението си. А и да не забравяме, че работата по проекта на практика е замряла, макар и по други причини.

Случаят със „Северен поток 2“ е много сложен. Има много различни аргументи за и против спирането на проекта, които трябва добре да се обмислят. Според мен този проект трябва да бъде дискутиран в рамките на общата стратегия на ЕС спрямо Русия. Но не мисля, че сега, преди президентските избори в Съединените щати, е моментът за това.

Как могат да променят американските президентски избори европейската политика спрямо Русия?

Русия е една от основните теми при тези избори - от една страна заради евентуална намеса на Русия в тях, от друга - заради отворения въпроскакво място ще заеме Русия в американската политика на фона на фиксирането на Вашингтон върху Китай. Възможностите са много и затова смятам, че все още е рано да говорим за нова европейска стратегия в политиката спрямо Русия. А и едва след изборите ще разберемдали Съединените щати ще продължават да са гарант за сигурността на Европа, или не.

Интервюто с Ролф Никел можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българин беше осъден на две години затвор в Комотини за поругаване на гръцкото знаме

Български гражданин беше осъден в Комотини на две години затвор за поругаване на гръцкото знаме. Възмущение и недоумение предизвика в Комотини проявата на 26 годишен българин. Това казаха пред медиите местни жители. Българинът, чието име не се посочва от полицията, беше осъден на две години лишаване от свобода за поругаване на гръцкия..

публикувано на 12.07.25 в 14:16

186 акта за нарушения на стопани на кучета в София за първата половина от годината

За първите шест месеца на годината са били съставени 186 акта за нарушения на стопани на домашни кучета. Това отчитат от Столичния инспекторат в съобщение до медиите. Броят на проверените собственици на любимци е над 2300. Според Столичния инспекторат контролът се е увеличил с над 30% в сравнение със същия период на предходната година...

публикувано на 12.07.25 в 14:13

Негодувание в Европа заради масовия туризъм

Колелца на куфари дрънчат по паважите, туристи с телефони се блъскат за перфектното селфи, заведения за сладолед на всеки ъгъл. Различни части на Европа привличат посетители от близо и далеч, но рекордният им брой напоследък повдига тревоги за вредите от свръхтуризма. През миналата година 747 милиона международни туристи са пътували по нашия..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Градчето Агиос Николаос - Крит

Гръцкото правителство се ангажира да освободи Крит от хилядите мигранти

Приетата от гръцкия парламент строга мярка срещу мигрантите, пристигащи от Северна Африка на Крит, влезе в сила. Атина прекрати разглеждането на молбите за убежище и ги определи като нелегални мигранти, влезли незаконно в европейска страна. В същото време местната власт и жителите на остров Крит протестират срещу постоянно пристигащите лодки с..

публикувано на 12.07.25 в 13:54
Владислав Горанов

Владислав Горанов: Като ефект за икономиката и хората влизането в еврозоната е съпоставимо с това в ЕС

България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те ни изпревариха с 3 години в еврозоната. Добрата новина е, че вече сме вътре . Това мнение изрази в интервю за БНР Владислав Горанов, бивш финансов министър на ГЕРБ. Георги Готев: България..

публикувано на 12.07.25 в 13:53

150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон

Голям пожар избухна в индустриален комплекс в югоизточен Лондон. 150 пожарникари се борят с огнената стихия.  Двадесет и пет пожарни коли са на мястото на инцидента в комплекса Мейпол Кресент в крайния лондонски квартал Ерит. Едноетажен склад в депо за скрап, където се намират също три багера и множество други превозни средства, е обхванат от..

публикувано на 12.07.25 в 13:52

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом"

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Не са удряни шамари, не са използвани никакви обидни думи, потвърдиха д-р..

публикувано на 12.07.25 в 13:30