Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Молебен за здраве на Мальовица

Снимка: БГНЕС

В туристическия комплекс „Мальовица“, в местността „Меча поляна“, където се изгражда параклис, посветен на Свети Иван Рилски, днес беше отслужен молебен за здраве и избавление от COVID-19 и осветен курбан, който ще се раздава на любителите на планината. Инициативата е на сдружението „Мальовица 2013“, съобщи д-р Стойчо Гълъбов от инициативния комитет и завеждащ хирургичното отделение на самоковската болница.

„Мальовица е едно място, което е олицетворение на българщината и ние искаме там да направим този параклис, посветен на Свети Иван Рилски и на хора, които са загинали в тази планина. Хората, които ходят, да палят свещи и да се молят планината да бъде по-благоразположена към тях".

"С природата срещу COVID-19, това е нашата идея, защото няма нищо по–силно от природата, въпреки това, че в медицината сме уж много напреднали, много можем, много искаме, обаче природата е тази, която в крайна сметка дирижира тези събития житейски“, каза за БНР д-р Гълъбов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

САЩ: Мерки срещу онлайн рекламите на лекарства

Американският президент Доналд Тръмп подписа меморандум за засилване на мерките срещу компаниите, които рекламират лекарства в интернет, като в същото време не предоставят достатъчно информация за страничните им ефекти. Освен фармацевтичните компании във фокуса на американската администрация ще влязат още и социалните медии, а също и..

публикувано на 10.09.25 в 08:20
Мария Симеонова

Мария Симеонова: Под лупа ще се гледа какво ще каже Фон дер Лайен

"Ще се гледа под лупа какво ще каже Урсула фон дер Лайен. Очакванията са завишени". Фон дер Лайен отчита пред ЕП първата година от втория си мандат Това обясни пред БНР Мария Симеонова, ръководител на Бюрото на Европейския съвет за външна политика в София, преди п редседателката на Европейската комисия да произнесе традиционната реч "За..

публикувано на 10.09.25 в 08:20

С високи изкупни цени и ограничени количества започна гроздоберът в Стралджа

С високи изкупни цени, но ограничени количества започна гроздоберът в община Стралджа. Голяма част от лозовите масиви бяха засегнати от ниските пролетни температури и сланите, пожари унищожиха над 2000 декара лозя през лятото. Втора изключително трудна година за лозарите от региона, тъй като климатичните аномалии продължават, а пожарите..

публикувано на 10.09.25 в 08:18

Представят новия випуск стипендианти на Института за компютърни науки

Премиерът Росен Желязков и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще участват в официалното представяне на новия випуск стипендианти по програмата EXPLORER на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Програмата цели да задържа в страната ни изявени..

публикувано на 10.09.25 в 08:04
Президентът на САЩ Доналд Тръмп говори днес пред журналисти в културния център

Тръмп "не е във възторг" от израелския удар в Катар

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че "не е във възторг" от израелския въздушен удар в Катар, което допълнително засили международния натиск след безпрецедентното разширяване на войната на Израел срещу "Хамас".  Тръмп каза, че решението на Израел да нанесе удар по Катар е било взето единствено от премиера Бенямин Нетаняху.  По думите му..

публикувано на 10.09.25 в 07:58

Мисия на МВФ пристига в България

От днес започва редовната мисия на Международния валутен фонд у нас. Водената от Фабиан Борнхорст делегация по традиция ще се срещне с представители на БНБ, Министерството на финансите, други институции и неправителствения сектор. Мисията идва само няколко месеца преди страната ни да въведе еврото като официална валута.  Предстои да бъде..

публикувано на 10.09.25 в 07:47

Полша е свалила дронове над своя територия

Русия предприе нови атаки с дронове срещу Украйна. Полша обяви, че е свалила дронове над своя територия. Полски и съюзнически бойни самолети бяха активирани тази сутрин, за да гарантират безопасността на въздушното пространство на Полша, след като военновъздушните сили на Украйна предупредиха, че руски дронове са навлезли над територията на..

публикувано на 10.09.25 в 07:47