Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Междуособици помрачават делника в манастир "Благовещение" край Копиловци

| обновено на 27.10.20 в 14:42
Снимка: Православен манастир „Благовещение”

Междуособици, свади и скандали белязват битието на манастир "Благовещение" край кюстендилското село Копиловци.

Братята монаси там са старостилци - те не признават смяната на Църковния календар, станала у нас през 1968 год. и служат по Светогорския канон.

Известни са с пословичното си трудолюбие. Поддържат помощно стопанство – отглеждат гледат крави, овце, пчелин, рибарник недалеч от българо-сръбската граница. Обработват стотици декари земя под аренда. Продават пъстърва собствено производство, мляко, мед, конфитюри. Участват във фермерски пазари в столицата.

Основател на светата обител е архимандрит Касиян, който се е установил там през 1979 година. Преди време той бил отстранен от манастира. Монасите го упрекват в сериозни канонични нарушения и най-вече във връзки със светски лица, които имали апетити към построения върху близо 10 декара площ и притежаващ над 100 декара имоти и овощни градини манастир.

Прокуденият архимандрит се бил заселил в скита - втория манастир на братството: "Св. Йоан Предтеча" край село Жабляно, Земенско. Сега настоява да се върне като игумен, но братята старостилци не го приемат. Избрали са си нов игумен - йеромонах Климент.

"Аз съм законен каноничен, легитимен игумен на манастира. Това го казват каноните и всички хора, които са участвали в това. С цената на живота си аз оставам такъв“, декларира архимандрит Касиян.

Дядо Касиян преживава мъчително прогонването си от манастира. Лежал е в болница. Написал покаятелно писмо и потърсил за подкрепа и миряните. 

Снимка: Кирил Фалин

Тридесетина от местните жители на Копиловци се събраха пред входа на манастира „Благовещение“, настоявайки игуменът да се върне и мирните времена за манастира и братята да продължат.

Братята обаче са непреклонни. Твърдят, че архимандрит Касиян има „канонични престъпления“. Йеромонах Висарион, завеждат стопанската част на светата обител, разказва, че епископ е посъветвал Касиян да не служи като свещеник, да не изповядва повече и да не притежава църковна власт. Висарион отрича Касиян да е бил отстранен от манастира с насилие. Пояснява, че решението да се засели в скита е лично негово, но едва след неколкодневен престой е заявил желанието си да се върне обратно и е написал покаятелно писмо до монасите.

Аз съм свидетел как той се нахвърли върху един от братята, събори го на земята, аз извиках полиция. Когато дойде полицията, той каза, че братът се е нахвърлил върху него.“

Новоизбраният игумен йеромонах Климент не е словохоотлив, но е категоричен:

Той не е прогонен. Отец Касиян направи сериозни канонични грешки. Братството взе решение да се дистанцира от него, да си избере нов игумен.“

Развръзката засега остава неясна. Светият Синод се е разграничил отдавна от „Благовещение“, от Касиян и братята му. Каноничен епископ трябва да разреши спора, но не български епископ, а гръцки, руски или украински по Светогорския канон.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина в София

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина "Росна китка" в София. Той е посветен на Европейския ден на спорта в училище и е традиционен за детската градина. Присъстваха и официални гости : Александър Иванов – заместник кмет на Район Искър в отдел образование и екология, Кета Радилова и Гергана Йорданова– представители на..

публикувано на 07.10.24 в 11:48
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно. Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца.  Поканени сме на Празника на..

публикувано на 06.10.24 в 17:22

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25