Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите се справят с дистанционното обучение, но предпочитат присъственото

Студентка по медицина: Заразяването става в дискотеките, не в университетите

Снимка: БГНЕС

„Ние още от първата вълна се справихме с дистанционното обучение, но смятаме, че присъствената форма или хибридната би дала по-добро качество на обучението ни“, каза в предаването „Преди всички“ Даниел Парушев, председател на Националното представителство на студентските съвети:

„При условие обаче, че 95 на сто от университетите в света са в хибридна форма на обучение, ние също го прилагаме. Не мога да кажа, че има преписване при онлайн формата, по-скоро в някои университети има трудности с дистанционната форма – това са архитектурните специалности и тези по изкуствата, но и медицината.“

„Медицината изисква практични умения, но все пак за нас и теорията е много важна. Важното в този момент е и че има и дистанционна форма, за да може колегите да натрупат и теоретични знания“ заяви в „Преди всички“ Йозлем Кюлджева, студент по медицина в Медицинския университет в Пловдив по повод за онлайн обучението.

„При първата вълна на пандемията, когато учихме дистанционно, нашето проучване чрез анкети сред студените сочи, че сме се справили доста добре. А недоволни от това винаги ще има. Но за момента трябва да спазваме мерките“, поясни още Кюлджева.

Кюлджиева заяви, че се чувстват подготвени да подпомогнат лечебния процес в Covid отделенията, тя самата е била доброволец при първата вълна. И сега тече набиране на доброволци. Ние можем да се включваме и в другите отделения, защото и други специалности страдат от липса на кадри.

Стажант- лекарите са най-подготвените, аз също съм готова да вляза, нещата се включват на цикличен принцип – има подготвен списък, ако си бил известно време в Инфекциозно отделение, после си карантиниран за един период, и така колегите се сменят“.

По думите на Парушев студентите от специалностите по изкуствата може би ще загубят от дистанционното обучение и затова се надява мерките да са само до 12 ноември.

Парушев уточни, че се правят и проверки как се спазват противоепидемичните мерки в студентските общежития, на някои места вече има монтирани на входа и термокамери.

"Предишният път с онлайн обучението изпуснахме страшно много от практическата час на медицината, от тази година учим и физиология и се надяваме да няма удължаване на тези две седмици“, поясни в „Хоризонт до обед“ Велина Пенчева, втори курс в Медицинския университет във Варна за проблемите с ученето онлайн. 

„Тези колеги, които лятото отидоха на стаж по болниците, успяха да наваксат с изпуснатия материал от миналата учебна година.

Останалият материал не беше наваксан и не сме и правили опит да го направим. Това ни се отразява много негативно – мислим, че няма да можем да се справим. Освен това по-трудно разбираш къде са ти пропуските в обучението."

По думите на Велина Пенчева най-голяма зараза с коронавирус на младите хора става в дискотеките, а не в университетите, където са взети всички мерки. Според нея трябва да се затворят нощните заведения и дискотеките.

Още по тематите в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Посланик Ирене Планк: Източните и западните германци сме едно цяло. Никой не иска ново разделение!

На 3-ти октомври Германия отбеляза 34 години от обединението, което се случи след падането на Берлинската стена на 9-ти ноември 1989 г. Повече от три десетилетия са минали от тази историческа нощ. Еуфорията и радостта са притъпени. В обединена Германия разделителните линии са все още ясно изразени. Всеки втори източногерманец смята, че в нова Германия..

публикувано на 05.10.24 в 11:55
Херберт Кикл, лидер на спечелилата парламентарните избори в Австрия Партия на свободата

Паул Шмид: Щом националисти популисти печелят изборите, значи в обществото са настъпили промени

Без миграцията нямаше да има крайна десница - това важи не само за Австрия, а изобщо за европейските десни популисти, които без съмнение са във възход. През цялата седмица след парламентарните избори в Австрия, спечелени от крайнодясната "Партия на свободата", обществената дискусия се върти около това как да бъде изолирана една демократично..

публикувано на 05.10.24 в 11:45
 Ирина Николова

Ирина Николова: Програмата по метода "Кастрирай и върни" не работи

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев след протест на защитници на правата на безстопанствени кучета , проведен на 12 септември.  На 30 септември беше открита..

публикувано на 05.10.24 в 08:00

Има ли план как да пренастроим енергетиката?

Пропуснахме 10 години възможността, така че да подготвим енергетиката ни за днешната ситуация. Сега имаме сблъсък на лобита. Тези средства, които се гласуват по ПВУ, няма да отидат като инвестиции в адаптация на въглищния район . Това каза енергийният експерт Илиян Василев в интервю пред БНР.  Според него без въглищни централи не..

публикувано на 04.10.24 в 16:23

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48