„Кога ще станат ясни резултатите е доста голям въпрос, тези 100 милиона души гласували, техните гласове започват да се броят днес, преди това не могат да бъдат отваряни.
Това е колосален брой бюлетини, колосален брой избиратели, през 2016 имаше около 40 милиона души предварително гласували – разликата е огромна. Дали този ентусиазъм ще се запази, или хората искаха поетапно да гласуват заради коронавируса, това ще се види тепърва, поясни още Караджов.
По думите му на президентските избори в САЩ не гласуват толкова много хора, колкото на подобни избори в Европа. Максималният процент е около 56%, най-високият е бил 65% през 1908 година. Тогава жените не са можели да гласуват.
„Сега, ако се запази тази тенденция, може да бъде подобрен рекордът от 1908 година“.
Това са непреки избори. Последната информация, е че Байдън пада под необходимите 270 гласа в електоралния колеж, сега може да разчита на 252, а Тръмп на 125 , като непредвидимите са 161:
„Непредвидимите са в щати като Флорида, той разпределя 28 от тези 270 нужни гласа за победа, което е половината от гласовете на избирателната колегия.
Абсолютно задължителни щати за победителя – това са Мичиган, Уисконсин, Пенсилвания - важен щат, не случайно Тръмп свърши кампанията си в Мичиган, както го направи през 2016-а, а Байдън - в Пенсилвания.
Това са задължителни щати за всеки победител, въпреки че те не са най-голям брой гласоподаватели, или членове на избирателната колегия, за разлика от Ню Йорк и Калифорния.
Така че битката е за тези фронтови щати – така ги наричат, и там се изсипаха най-големи средства за кампаниите, там кандидатите стояха най-дълго време при избирателите.
Точно защото в американската избирателна система за президент нямаме един вот, в който да печели този, който събере повече от общият брой гласове, а имаме 50 отделни избора по щати и не всички щати са еднакво важни в тази перспектива.
За крайния изборен резултат можем да се ориентираме по гласуването във Флорида, Северна Каролина и Пенсилвания.
Още по темата в звуковия файл.
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила. За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..
Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..
Община Левски отбелязва тържествено, с богата програма, 80 години от обявяването на селището за град и 188 години от рождението на патрона на града Васил Левски. В церемонията от 21.00 часа се очаква да се включи Президентът на България Румен Радев. Празничната вечер започва в 20.00 ч., когато на сцената пред Общината и ще оживеят "Картини от..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..