Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Поповски: Тежки санкции чакат болниците, ако не разкрият Covid легла

Снимка: БГНЕС

„Аз също не съм преставал да работя като лекар в Университетската болница в Плевен на граждански договор, като оперирам, ние не сме преставали да работим, но големият проблем не е дали ние- 15 човека депутати ще работим с болни с коронавирус, а да се създаде такава организация, която да поеме всички болни“, посочи в „Преди всички“ доктор Калин Поповски, член на здравната комисия и депутат от "Обединените патриоти", за законодателните предложения на министъра на здравеопазването.

„Ние имаме една много либерална система на разпределение на пациентите, на болниците и на ресурса на НЗОК, и може би тази пандемия сега ни показва, че е време да затегнем мерките – защото ние имаме реално много легла, но нямаме достатъчно персонал – особено средният персонал – това са медицинските сестри.

4/5 от интубираните пациенти не оживяват и това е много лоша статистика за нас – имаме и много заразени на ден, 180 са в интензивните отделения.

БГНЕС

Сега различното от март е, че тогава пациентите се поеха от големите университетски и областни болници. Лятото беше по-добре. Не е вярно, че от тогава досега нищо не сме направили – още тогава се закупиха 351 апарати за вентилация, които са разпределени между болниците – нещо, което хората не го знаят – но правителството ги закупи и те не са никак евтини.

Дадох предложение да се закупят още 200 апарати. Има къде да се поставят – това са частните болниците, а също и някои общински болници, в които имат Вътрешно отделение. Там също могат да се лекуват Covid-19.

Има заповед на министъра и тя трябва да се изпълнява – 10 на сто от леглата да са за коронавирус. Това трябва да се изпълни и от частните болници.

Министърът предлага тежки санкции за неизпълнение, това ще се внесе като поправка в закон, – първата глоба да е между 5 и 10 хиляди лева и при второ нарушение да се отнема договора със НЗОК – ще го коментираме на здравна комисия в четвъртък.

И частните болници черпят ресурс от НЗОК и затова и те трябва да поемат Covid пациенти – няма привилегировани болници. Това ще се контролира от Медицински надзор, РЗИ, от МЗ", поясни още депутатът.

По думите му е възможно да има болници само за Covid-19, но:

"Ние не можем да отделим персонал по места в областните градове - идеята е добра, но изисква време. Така че за момента най-добра е заповедта на министъра с тези 10 са сто места за Covid, а където трябва тези проценти ще се увеличават - както е в Благоевград и Бургас.


Трябва и бързо да се въведат бързите антигенни тестове. Те се надеждни и евтини. Стават за 30 минути - за да може всеки едни съмнителен хоспитализиран пациент да се знае носител ли е .

Голям процент от носителите на това заболяване не са показани за хоспитализация. Създаде се една психоза с търсенето на линейки, 500 повиквания за една смяна в София - това системата не може да го издържи.

Добре е да се подсили Спешната помощ - от военни, полиция и други. Големият зор ще е тази зима, защото се надяваме до месеци ще има ваксина." Това каза още д-р Поповски.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52