Как изборите за американски президент се отразяват на борсите по света?
Любопитен акцент, макар и извън финансовите пазари, са букмейкърските прогнози. Винаги, когато има избори, хазартният бизнес също предлага интересен поглед върху ситуацията, затова аз ще обобщя движенията при два от най-големите британски хазартни оператори. Betfair дава шанс на настоящия президент Доналд Тръмп за 60 % победа, докато в началото на изборния ден – процентът бе 39. Залозите за Байдън спаднаха до 40 % при 61 на сто в началото на вота. При друг оператор – Smarkets процентът за победата на Доналд Тръмп е 65 на сто при 39 % в началото на вота. За победата на Байдън залозите спадат до 39 при 61 на сто в началото.
Кошмар в една безсънна нощ – така могат да се опишат настоящите инвеститорски настроения заради несигурността от изборния резултат. Глобалните инвеститори в Азия са много предпазливи в решенията си, тъй като вотът не просто се очаква да бъде много близък, но е и твърде вероятно някои от кандидатите да го оспори.
Също така важно е как ще изглежда Сенатът след президентския вот, а там изчисленията може да продължат със седмици, предупреждават анализаторите. Знаем, че пазарите следят с много голямо внимание въпросът за новия пакет стимули за икономиката. Друг много важен акцент са решенията на Федералния резерв, а неговото двудневно заседание ще започне днес следобед българско време.
Един от най-добрите индикатори за тревогата на инвеститорите е оценката им за цената на американския долар – най-голямата резервна валута в света. Пред Блумбърг независимият валутен анализатор Дейвид Блум заяви:
„Веднъж, когато имаме окончателен резултат, всеки ще си помисли – политиката си отиде, сега може да погледнем към утрешния ден. Мисля, че доларът ще се покачи за известно време, но след това ще изгуби от стойността си. Всъщност, това е чудесна възможност да си набавим известно количество.“
Също като Блум повечето анализатори са убедени, че доларът ще остане слаб в следизборния период, макар и сега да навакса част от загубите си от предходните дни. И още един важен измерител на настроенията на инвеститорите, а именно – движението на индексите, с което се остойностяват акциите на компаниите. Решението на инвеститорите дали да купят активи от дадена компания обикновено е взето на базата на очакванията за нейното собствено представяне, което е комбинация от решенията на мениджмънта й и политиката на управляващите.
Рано тази сутрин именно политиката на Белия Дом предрешава инвеститорските настроения. Докато Дау Джоунс и останалите индекси в Ню Йорк записаха най-доброто си представяне след кошмарната минала седмица, ние ще се върнем четири години назад, когато светът се събуди изненадан от победата на Доналд Тръмп над Хилъри Клинтън. В атмосферата ни пренася репортаж на АВС.
Докато избирателите на Доналд Тръмп подскачаха от радост, пазарните индекси буквално се сринаха. В края на търговията Дау Джоунс затвори с близо 900 пункта загуби – при 610 пункта спад в деня, когато Великобритания гласува за напускане на Европейския съюз. Сега индексът затвори с повишения, които се дължат на оптимизма на пазарите, че Джо Байдън ще бъде новият стопанин на Белия дом. Безсънната нощ в Съединените щати обаче може да доведе до друг резултат, което веднага ще има отражение върху пазарните настроения в Ню Йорк. Може би вече го усещаме в азиатските борси, където инвеститорите са изключително предпазливи.
Много се говори за икономическата политика на демократите. Няколко акцента от кампанията на Джо Байдън – увеличаване на корпоративния данък от 21 на 28 %, по-висок налог и за хората с най-високи доходи.
Бенджамин Харис е неизвестният икономист, който е най-добре запознат с икономическия план на Байдън, както го описват в „Ню Йорк Таймс”:
„Това не е просто увеличаване на данъци, а истинска данъчна реформа. При нея има и намаляване на данъци. Освен това са заложени дългосрочни разходи, които са от полза на бизнеса. Например – инвестиции в инфраструктура”, заяви Бен Харис в интервю за CNBC.
За Харис се знае малко, а дори и в професионалната общност не е добре познат, но повечето анализатори са убедени, че той ще бъде част от администрацията на Байдън, ако той бъде следващият президент на Съединените щати. Ето защо е редно да чуем и реакцията на данъкоплатците – Мати Дъплър от Националния съюз на данъкоплатците:
„Това ще бъде голямо отстъпление от това, което вицепрезидентът Байдън и президентът Обама, бяха през 2008 и 2009 година. Тогава Обама повтаряше, че данъци не се увеличават по време на рецесия. Тази зима бизнесът се нуждае от сигурност, а не от несигурността на увеличаването на данъците. Това ще нанесе изключително тежки вреди на икономическата среда”, заяви Мати Дъплър от Националния съюз на данъкоплатците в Съединените щати отново пред CNBC.
Ако Доналд Тръмп спечели втори мандат, поне корпоративният данък няма да се увеличава. Докато Байдън обещава увеличаване на регулациите и чиста енергия, което би означавало коренна промяна и в екологичната политика на Вашингтон, то Тръмп се фокусира върху запазване на привилегиите на енергийния и банковия сектор. Разходите на двамата – при Байдън за инфраструктура, наука и ръст на заплатите, а при Тръмп – повече инвестиции в отбрана, сигурност и космически технологии. В политиката си към Китай двамата имат различна реторика, а и Доналд Тръмп наложи мита на Пекин за общо 360 милиарда долара през първия си мандат. Въпреки че Байдън коментира премахването им, „Вашингон Поуст” излезе с публикация, че бившият вицепрезидент на Барак Обама в най-добрия случай ще потърси намаляването на тарифите – т.е. реториката ще се смени, политическият курс – не по същество. Байдън обаче обещава да търси съюзници във войната с нечестната търговия на Китай, което може да означава и подаване на ръка към Европа. Знаем, че има много нерешени търговски спорове и по оста Вашингтон – Брюксел.
Още един акцент от коментара на анализатора Дейвид Блум:
„Ние говорим за червената и за синята партия, но доларът е зелен. Той не се интересува кой ще спечели изборите. Няма доказателства, че победа на републиканците или демократите оказва дългосрочно влияние върху цената на долара.“
Курсът на долара към еврото има пряко отношение към цените на стоките, които българските производители изнасят, както и на тези, които ние потребяваме чрез внос. Също така – цената на долара е ключова при формирането на цената на енергийните продукти, а това също ни удря пряко в джоба.
Повече по темата - в звуковите файлове.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...