Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръмп и Байдън с близки резултати - развръзката предстои

Екипът на Тръмп се обръща към съда за преброяването на бюлетините в щатите Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания

| обновено на 05.11.20 в 00:11
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Близки са резултатите на двамата претенденти за следващ президент на Съединените щати - настоящият Доналд Тръмп и кандидатът на Демократическата партия Джо Байдън. Обявилият се за победител, въпреки неокончателните резултати Тръмп заяви, че има готовност да сезира Върховния съд за изборни измами. 

Продължава броенето на милиони гласове, които в крайна сметка ще решат победителя за поста в Белия дом, развръзката от битката в Сената и Камарата на представителите. Тези гласове ще определят победителя в оспорваните щати Пенсилвания, Уисконсин и Мичиган. Тепърва ще станат ясни резултатите в Северна Каролина и Джорджия.

По данни на Асошиейтед прес засега Джо Байдън има 264 електорални гласа, а Доналд Тръмп – 214. За победа са необходими 270 гласа в електоралната колегия. Съгласно изборните правила в почти всички щати, кандидатът с най-много гласове печели всички техни представители в избирателната колегия. Повечето от оспорваните щати не са сред тези с най-голяма електорална тежест, но в крайна сметка ще решат вота.

Американските медии съобщават, че Байдън е победител с минимална преднина в Уисконсин, който беше спечелен от опонента му републиканец Доналд Тръмп преди четири години. Уисконсин носи 10 електорални гласа.

Предизборният екип на Тръмп вече предупреди, че ще иска повторно преброяване в Уисконсин. При преброени 99 на сто от бюлетините кандидатът на демократите водеше с по-малко от един процент, което дава право за искане за ново преброяване. 

От щаба на Тръмп подадоха съдебен иск за спиране на преброяването на бюлетините и в щата Мичиган:

"Подадохме днес иск в Мичиганския съд по исковете, за да бъде спряно преброяването, докато не ни бъде осигурен значителен достъп (до местата, на които се броят бюлетините - бел. ред). Ние също така искаме да направим преглед на онези бюлетини, които вече са били отворени и преброени, докато не сме имали достъп", заявиха от кампанията на Тръмп.

Според ръководителя на кампанията на Тръмп - Бил Степиън, неговите екипи не са имали достъп до няколко места в Мичиган, за да наблюдават отварянето на урните и преброяването на бюлетините.

Мичиган е ключов щат, който има 16 гласа в избирателната колегия. Според Си Ен Ен Байдън печели в Мичиган.

Съдебен иск е внесен от щаба на досегашния президент и в щата Пенсилвания, за да се спре преброяването на гласовете там. Причината - забрана на републиканците-наблюдатели да се приближават на по-малко от 7,5 метра до броящите бюлетините.

Тръмп води в Пенсилвания с около половин милион гласа при преброени 78 на сто от бюлетините, но предстои обработването от данни от части на щата, традиционно подкрепящи демократите и така се очаква надпреварата да се ожесточи.

Ръководителят на международната мисия за наблюдаване на изборите отвъд Океана - Михаел Георг Линк, разкритикува твърденията на Доналд Тръмп за изборни измами, като по думите му така Тръмп подкопава доверието в демокрацията. 

Бюлетините все още се броят и в щатите Аризона, Невада, Аляска, Джорджия и Северна Каролина, като Тръмп води в Джорджия и Северна Каролина, а Байдън се сочи за победител в Аризона.

Пред БНР анализаторът Димитър Бечев коментира, че ако Байдън спечели в Уисконсин и Мичиган той няма да се нуждае от победа в Пенсилвания за окончателен триумф.


Минути преди полунощ (българско време) Джо Байдън обяви, че очаква да спечели президентския пост, като изрази увереност, че неговата кампания получава подкрепа от достатъчно щати, предадоха световните агенции.

Закъснялото преброяване на гласовете по пощата провокира емоционално изказване от страна на президента Тръмп. Той обяви победа без да има изчислени гласове на милиони. Тръмп също определи изборите като „срамота“, отправи обвинения в измама и заплаши със съдебни дела:

„Това е голям момент! Беше извършена мащабна измама на нацията. Искаме законът да бъде използван както трябва и затова отиваме във Върховния съд и ще поискаме гласуването да спре“, заяви Тръмп.


„Тук съм за да ви кажа, че сме на път да спечелим тези избори. Знаехме, че ще отнеме време заради безпрецедентния вот по пощата. Трябва да сме търпеливи, докато бъде преброен всеки глас, всяка бюлетина“, каза от своя страна опонентът Байдън.

Междувременно телевизия Ен Би Си съобщава, че избирателната активност отвъд Океана е достигнала рекордни показатели за последните 120 години. По нейни данни са гласували най-малко 159 милиона и 800 хиляди души. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-малко 61 души убити и 308 ранени в Ивицата Газа при израелски атаки през последните 24 часа

Най-малко 61 души са били убити и 308 ранени в Ивицата Газа при израелски атаки през последните 24 часа. Ден след като Обединените нации официално обявиха в свой доклад, че жителите на Ивицата Газа са изложени на масов глад, обвинявайки Израел за „систематично възпрепятстване“ на помощта, днес болниците в анклава регистрираха осем нови смъртни..

публикувано на 23.08.25 в 17:48
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Украйна няма да даде земите си на окупатори, заяви Зеленски в Деня на националното знаме

Украйна отбеляза Деня на националното си знаме на фона на продължаващите бойни действия с Русия. Москва продължава да напредва в украинската Донецка област, където обяви, че е превзела още селища. Украинският президент Володимир Зеленски поздрави украинския народ по случай Деня на националното знаме и заяви, че Украйна няма да даде земите си..

публикувано на 23.08.25 в 17:37

Във врачанския квартал "Бистрец" протестираха срещу спрян ремонт на улици

През седмицата във врачанския квартал "Бистрец" протестираха срещу спрения ремонт на уличната мрежа. Възстановяването ѝ беше прекратено по-миналия месец, защото от регионалното министерство не плащат на фирмата изпълнител.  Ще замирише ли на асфалт това лято в Северозапада? Без улици, но привлекателен за живеене - в полите на Балкана -..

публикувано на 23.08.25 в 17:32
Емине Ердоган и Мелания Тръмп, 13 ноември 2019 г.

Първата дама на Турция с писмо до Мелания Тръмп за съчувствие към тежкото положение на децата в Газа

Първата дама на Турция Емине Ердоган е написала писмо до съпругата на американския президент Доналд Тръмп, Мелания Тръмп, и я е призовала да се свърже с премиера на Израел и да повдигне въпроса за тежкото положение на децата в Газа, съобщиха властите в Анкара в събота, предаде Ройтерс. Емине Ердоган е написала, че е била вдъхновена от..

публикувано на 23.08.25 в 17:21

В Пазарджик отчитат рекорден интерес към помощите за отопление

От областната дирекция за "Социално подпомагане“ в Пазарджик отчитат рекорден до момента интерес към помощите за отопление.  Жителите на село Припек се подготвят за зимата – дървата тази година са по-евтини В общините Велинград и Сърница заявленията за тази целева помощ са със 650 повече в сравнение с миналата година. "До момента13..

публикувано на 23.08.25 в 16:59

Овладян е пожарът над сливенския квартал Комлука, гасенето продължава (обновена)

Пожар се разгоря над сливенския квартал Комлука - в местността Св. Георги в Сливен. Сигналът за пожара е бил получен в 12.45 часа. Пет пожарни участват в гасенето на огъня, както и доброволци, горски служители и хора от квартала. Пожарът е обхванал значителна площ от борова гора. Няма засегнати къщи. Пожарът е овладян и локализиран,..

обновено на 23.08.25 в 16:45
Бившите казарми в Кюстендил

Започна подписка за създаване на мемориален комплекс в бившите казарми в Кюстендил

Подписка за създаване на мемориален комплекс в бившите казарми в Кюстендил започна от днес. Подписката е инициирана от читалище "Генерал Владимир Заимов - 2013" в града и е подкрепена от Областната организация на Съюза на запасните офицери и сержантите от запаса и резерва. Идеята е да се съхранят уникални и ценни орнаменти от сградите и..

публикувано на 23.08.25 в 16:42