На 8 ноември 1895 г. е роден един от видните български музиканти от първата половина на ХХ век - Венедикт Бобчевски. Композитор, диригент, публицист и преводач, 14 години той е на пулта на Софийската опера - дирижира и подготвя 44 оперни заглавия, някои от които изпълнени за първи път в България: “Летящият Холандец“, “Оберон“, “Бал с маски“, “Джоконда“, “Цар и дърводелец“. Осъществява премиерите на оперите на Маестро Атанасов „Цвета“, “Косара“ и „Алцек“. Повече от 500 са спектаклите на Софийската опера, дирижирани от Венедикт Бобчевски - най-често „Кармен“, “Фауст“ и “Мадам Бътерфлай“. Поставя и оперети - „Прилепът“ и „Цигански барон“.
Превел е на български език либретата на 16 опери - сред тях "ЛетящиятХоландец", "Дон Паскуале", "Фиделио", "Травиата", "Кармен" и др. Гостувал е като диригент във Виена, Белград, Дортмунд, Франкфурт на Майн, Вроцлав, Байрот, Берлин, а проявите му са високо оценени. През 1940 г., при гостуването му в Берлин, критикът Рунге отбелязва: “След "Бътерфлай" на Пучини Венедикт Бобчевски от София дирижира в Берлинската Фолксопер „Риголето“ на Верди. Неговото схващане за Верди притежава, според нас, истински италиански черти - широки темпа, спятост на линиите, презицен и точен ритъм, липса на сантименталност, първичност в драматическите избухвания“.
За съжаление за диригентските качества на Венедикт Бобчевски можем да съдим само от един запазен запис, направен по време на спектакъл в Софийската опера през 40-те години на ХХ век - на операта "Трубадур" от Верди с участието на звездите на нашата опера тогава Катя Спиридонова, Ана Тодорова, Тодор Мазаров и Събчо Събев. Останали са и спомени на негови съвременици - в Златния фонд на БНР се пази изказване на известната наша певица Елисавета Йовович. (можете да го чуете в звуковия файл)
Но активната музикална дейност на Венедикт Бобчевски не се ограничава само с работата му в Софийската опера. Той дирижира симфонични концерти, ръководи Хора на софийските учителки, мъжкия хор „Кавал“, като с тези състави гостува и в Германия, Австрия, Югославия. Бобчевски е много ерудиран музикант, учил във Виена и Мюнхен, известен и като автор на редица остри критични статии по музикални теми. През 20-те години е редактор на списание “Музикален живот“, 4 години ръководи отдел „Народна музика“ в Националното радио, автор е на книгите „Изкуството на диригента“ и “Речник на музикалните термини“.
Венедикт Бобчевски е и много плодовит композитор. 264 са неговите творби във всички жанрове, несправедливо забравени днес. Той е автор на 2 опери - „Князът отшелник“, поставена през 1932 г. в Софийската опера, и “Лъжата на живота“. Мелодрамата „Сянката на Самуил“ е поставена в Народния театър, създава и оперетата за деца „Златната катеричка“. Композира музика за театрални спектакли: за „Хамлет“ и “Както ви се харесва“ на Шекспир, за “Дон Карлос“ на Шилер, пише и музика за детски пиеси. Хоровите му песни са повече от 100, соловите - 300, сред оркестровите му пиеси са увертюрата „Цар Симеон“, “Видение край Царевец“, “Легенда за София“. В творчеството му откриваме и камерни ансамбли - триа, вокални и струнни квартети, и др.
Венедикт Бобчевски умира на 12 юли 1957 г.
В Златния фонд на БНР се съхранява запис на неговия Струнен квартет №1. Четвъртата част можете да чуете в звуковия файл в изпълнение на струнен квартет "Аврамов".
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..