Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атентаторът във Виена бил свързан с ислямисти в Швейцария и Германия

| обновено на 06.11.20 в 09:44
Снимка: БТА

Германската полиция провежда днес обиски в няколко града във връзка с подозренията, че четирима души са имали връзки с ислямиста, който в понеделник уби четирима души във Виена преди да бъде ликвидиран от полицията в австрийската столица, предаде Ройтерс.

Претърсват се жилища и офиси в Касел, Пиненберг и Оснабрюк. Обиските се провеждат, след като австрийските съдебни власти предали информация на германски прокурори.

В Швейцария бяха арестувани двама души във връзка с нападението във Виена. В самата Австрия задържаните вече са 15.

Ислямисткият атентатор от Виена изглежда е бил свързан с радикална ислямистка мрежа, простираща се на територията на Швейцария и на друга страна, заяви по-рано австрийският вътрешен министър Карл Нехамер, без обаче да назове втората страна.

Германският вътрешен министър Хорст Зеехофер обаче каза, че има връзка с Германия, без да даде подробности.

Атентаторът Куйтим Файзулаи, беше убит в понеделник от полицията, след като застреля четирима души и рани над 20 в центъра на Виена.

Оттогава австрийските власти са задържали 15 предполагаеми съучастници, заяви шефът на австрийската полиция Франц Руф на пресконференция. „Всички те са свързани с радикалната ислямистка сцена“, каза той.

В добавка към това двама познати на Файзулаи, които са били в полезрението на швейцарските криминални разследващи органи, са задържани край Цюрих, както съобщи федералната полиция на Швейцария.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представиха данните от третия бойкот на големите търговски вериги

С 2 100 000 лева е нараснал оборотът на големите търговски вериги в третия четвъртък на организиран бойкот. Данните са спрямо сряда, когато оборотът е 25,3 милиона лева, потвърдиха от Националната агенция за приходите. Миналия четвъртък, по време на втората акция, веригите отбелязаха спад в оборота от 4,4%, а в първата седмица на бойкота..

публикувано на 28.02.25 в 18:41
Васил Божков

Васил Божков: Председателят на КЗП ми поиска рушвет от 10 000 лв. на ден, ще го докажа в съда!

Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел.  Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил Божков за поръчителство на убийства и изнасилване СГС гледа дело срещу Васил Божков Филипова е свидетел по дело за подбудителство към умишленото убийство на Йордан Динов, Манол Велев и Бойка..

публикувано на 28.02.25 в 18:20

Протестът пред парламента в Атина продължава

До батални сцени в Атина и Солун се стигна по време на демонстрациите заради жп-катастрофата с 57 жертви преди две години. Камъни и коктейли "Молотов" полетяха към сгради на различни институции и охраняващите ги полицаи. Транспортът в Гърция е блокиран до утре сутрин. Протестът пред парламента в Атина продължава, след като по-рано полицията..

публикувано на 28.02.25 в 18:10

Откриха уникални фрески в Помпей, свързани с Дионис

В Помпей археолозите откриха в антична вила стая с уникални фрески, свързани с древното божество Дионис, датиращи от 1-ви век преди новата ера. Новата вила на мистериите в Помпей бе открита в центъра на древния град.  Археолозите я нарекоха "Къщата на Тиасос" заради стенописите, свързани с мистериите на Дионис. Най-впечатляваща е голяма..

публикувано на 28.02.25 в 17:57

САЩ съгласни Александър Дарчиев да бъде посланик на Русия във Вашингтон

Съединените щати са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев, съобщава руската агенция Интерфакс. Това е станало по време на вчерашните руско-американски преговори в Истанбул. Очаква се Дарчиев да замине за Съединените щати в скоро, съобщиха от руското външно министерство.  От 2005 до 2010 г...

публикувано на 28.02.25 в 17:52

Британски министър подаде оставка заради бюджетни съкращения

Британският министър на международното развитие Анелийз Додс подаде оставка заради обявените от премиера Киър Стармър съкращения в бюджета за чуждестранна помощ, чрез които да се финансира увеличаването на разходите за отбрана. В писмо до сър Киър Стармър, Анелийз Додс каза, че съкращенията на международната помощ, обявени по-рано тази..

публикувано на 28.02.25 в 17:29

КЗП: От днес "Виваком" няма право да прилага индексираните цени на месечните такси

От днес "Виваком България“ няма право да прилага индексираните цени на месечните такси, които в началото на годината бяха увеличени със суми между един и два лева. Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите, след като Върховният административен съд потвърди предварителното изпълнение на заповедта на председателя на комисията, с..

публикувано на 28.02.25 в 17:29