Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Стив Цан: Байдън няма да намали тарифите на китайските стоки, наложени от Тръмп

Снимка: БТА

Ако победата на Джо Байдън бъде потвърдена, той няма да намали тарифите на китайските стоки, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, заяви в интервю за „Събота 150” професор Стив Цан, специалист по китайска икономика и преподавател в Лондон. По думите на Цан демократът Байдън ще използва по-умерена реторика спрямо Пекин, а и първият му приоритет ще бъде справянето с пандемията. Това ще даде време на Пекин, за да се пригоди към новата политика на Вашингтон.

Възможно ли е един човек да бъде хем проклятие, хем изпратена от бога благодат? Отговорът е „да” и неговото име е президентът на САЩ Доналд Тръмп, а противоречивите определения идват от китайската дипломация. През последните четири години отношенията между Вашингтон и Пекин се обтегнаха до търговска война, чийто край не се вижда. И все пак - макар и да стискаха палци на демократа Джо Байдън, в китайската столица не бързат да се радват за промяната в Белия дом и то не само, защото изчакват окончателното обявяване на победата на бившия вицепрезидент на Барак Обама, а защото ги очаква нов обединен фронт по линията - западни демокрации и китайския режим.

В Китай са свикнали един символ да има много значения, често - напълно изключващи се. Най-вероятно името на републиканеца Доналд Тръмп ще остане именно такова в съзнанието на китайците, макар че работата с демократа Джо Байдън няма да е по-лесна. В това е убеден Стив Цан - ръководителят на Училището за ориенталски и африкански проучвания в Лондонския университет, където е един от най-елитните центрове за изучаване на Китай от културна, икономическа и политическа гледна точка.

"Аз не мисля, че ще видими сериозна промяна на политиката на Съединените щати към Китай по отношение на двустранните отношения. Администрацията на Байдън ще бъде много по-последователна и внимателна в подхода си към Китай и няма да налага нови тарифи, за да не даде нов тласък на търговската война". 

Макар и да не е „сериозна”, промяната ще бъде факт - нова реторика и нов подход, допълни Цан:

"И другата, дори по-голяма промяна в политиката на администрацията на Байдън, е, че те ще потърсят партньорството на други демократични страни, за да формират нещо като общ фронт срещу Китай и предизвикателствата, които поставя политиката на китайското правителство в глобален мащаб. Доналд Тръмп беше изпратен от бога на китайската дипломация, защото той води толкова деструктивна политика, че това бе използвано като аргумент от китайската дипломация в нейна полза. Не вярвам администрацията на Байдън да допусне толкова грешки във външната политика, колкото Тръмп правеше постоянно".


Ако има външнополитическа промяна, то със сигурност ще бъде свързана с Хонконг, защото Джо Байдън наистина го е грижа за запазване на демокрацията там, коментира в интервю за „Събота 150” Чиву Чен - преподавател в един от университетите в Хонконг, специалист по Азия и най-вече китайска външна политика:

"Политическият елит в Пекин знае, че е нереалистично да очаква по-приятелско отношение от страна на Вашингтон. Знаете, че в момента в Китай все повече се говори за икономика, която разчита сама на себе си, за да има много по-голяма независимост от останалия свят".

Обаче Байдън най-вероятно ще опита да подаде ръка на Европа - или поне привидно, за да се обединят срещу Китай, а и демократът ще бъде много по-склонен да работи съвместно със световни организации - каквато е търговската, здравната и Обединените нации, коментира още Чен, според когото новата администрация ще бъде по-предпазлива, което ще даде глътка въздух на Пекин:

"Това е много голяма промяна, която ще отнеме година или две, след като Байдън стане следващият американски президент. Този период ще даде възможност Китай да си почине малко и да започне да води политика без да се притеснява, че ще бъде обект на почти постоянните изненади от администрацията на Тръмп.

Теза, споделяна и от професор Стив Цан:

"Първият фокус в политиката на Джо Байдън, когато влезе в Белия дом през януари, ще бъде пандемията. Не вярвам Китай да бъде в най-важните му приоритети, както и не мисля, че Байдън ще бъде такова проклятие за Китай, каквото беше Тръмп. Все пак, всички политики, които Байдън намира за ползотворни, ще останат в сила. Останалите, в които не може да бъде намерен никакъв разум, ще бъдат променени.

Отново в Лондон, но зает с търговия на финансовите пазари е Даниел Райт, който следи всяка стъпка на Доналд Тръмп:

"Той изразява сериозен негативизъм към Китай всеки път, когато има шанс да го направи. Отношенията между двете държави се влошават, а през последните месеци бяха увеличени мита. Мисля, че ако в процеса се намеси нов човек, какъвто би бил Байдън, това ще успокои малко нещата. Не знам дали Китай би се възползвал от тази възможност, за да промени подхода си, но аз очаквам тонът на Пекин също да бъде смекчен. Това предстои да видим. Струва ми се, че има много добър шанс за възстановяване на добрите отношения по оста Вашингтон - Пекин, ако Байдън влезе в Белия дом". 

Ако победата на Байдън бъде потвърдена, той ще настоява за увеличаване на данъците и по-големи фискални стимули. Нещо, което доминиран от републиканците Сенат никога не би позволил, категоричен е Райт. Такъв е и прочитът на световните борси, които в първите дни на неизвестност след президентския вот, се оцветиха в зелено, какъвто жаргон употребяват играчите, за да обозначат покачващите се индекси:

"Изглежда, че този резултат може да бъде приет като добър, макар че на противоположната гледна точка е твърдението, че Доналд Тръмп все пак беше добър за икономиката, защото е бизнес ориентиран политик. Въпреки това американската икономика изобщо не е в добра форма, заради което се надявам, че Джо Байдън ще има нов подход и ще я освежи. Именно това е аргументът, на който инвеститорите се доверяват, доказателство за което видяхме и в реакцията на Уолстрийт".

Който подцени възможността за толкова голямо разделение в сената. Но в Съединените щати никога нищо не е сигурно. Ако все пак предложението за ръст на корпоративния данък от 21% на 28% бъде прокарано или се обложат допълнително доходите на богатите?

"Не би било идеалният вариант, но ако погледнете внимателно към американската икономика, ще видите, че тя има много сериозно изкривяване, а именно - огромна пропаст между богатите и бедните. Много нискодоходни хора имат нужда от подпомагане, а за това трябва да има постъпления в хазната, които идват именно от данъци. Това е единственият начин, по който може да се гарантира възстановяването в бъдеще. Въпреки че става дума за много голяма промяна, не вярвам, че тя ще стане повод много бизнеси да напуснат Съединените щати. Възможно е обаче те да опитат да изнесат част от печалбата си в други части на света - в Европа или някъде другаде, където има по-благоприятно данъчно облагане.

Категоричен е Даниел Райт. Той очаква продължаващи колебания на финансовите пазари и слаб долар, поне докато ключовият за американската икономика нов пакет от стимули не бъде одобрен и Федералният резерв не действа малко по-решително.

Репортаж на Марта Младенова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОИ: Над 4600 души с пенсии от 3400 лева

Малко над 4600 пенсионери получават пенсия, ограничена до "тавана" от 3400 лева – това сочат данните на Националния осигурителен институт към ноември 2024 година. Средният действителен размер на пенсията им е малко под 4048 лева и те биха я получавали, ако го нямаше това ограничение. Жените, които получават пенсия с максимален размер, са..

публикувано на 18.12.24 в 13:34

Нови филателни издания за значими спортни събития: "Олимпийска слава 2024" и "Български футболни легенди"

Филателни издания, посветени на българските футболни легенди и на олимпийските ни медалисти от 2024 г., бяха представени от служебните министри на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и на младежта и спорта Георги Глушков. На събитието в сградата на Министерството на транспорта и съобщенията присъстваха и председателят на Български олимпийски..

публикувано на 18.12.24 в 13:31

НСИ: 17% от пенсионерите работят

Едва 17 процента от пенсионерите работят - това сочат данните на Националния статистически институт, който публикува данни за пенсионирането и участието на пазара на труда като част от наблюдението на работната сила за 2023 година. Проучването е съфинансирано от Европейската комисия, и обхваща хората на възраст от 50 до 74 навършени години...

публикувано на 18.12.24 в 13:29

Геновева Петрова: Темата "Украйна" изкарва на повърхността противоречията между БСП, ДБ и ГЕРБ

ГЕРБ ще настояват и ако се стигне до съгласие за правителство, премиерът ще бъде политическа фигура и няма да е Бойко Борисов. Най-малкото ГЕРБ не биха отстъпили това да е техен представител премиер. Това прогнозира политологът от Алфа Рисърч Геновева Петрова в интервю пред БНР. "Предвид факта, че не се споменавали друго име освен Борисов..

публикувано на 18.12.24 в 13:23
Адмирал Емил Ефтимов - началник на отбраната.

Началникът на отбраната увери, че за армията не произтичат задачи от споразумението с Украйна

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов увери, че за армията не произтичат задачи  от предстоящото да бъде подписано с Украйна 10-годишно споразумение в областта на сигурността и отбраната:  "Нищо ново за нас, което да ни поставя в ситуация да решаваме някакви извънредни и нови задачи. Правителството работи още около Срещата на върха във..

публикувано на 18.12.24 в 12:54

29 лекари подадоха оставки след смъртта на бебето от Сандански

29 лекари от болницата в Сандански подадоха заявления за напускане.  По време на извънредната сесия на Общинския съвет в града в началото на месеца след случая с починалото бебе в линейка, медиците бяха обиждани.  Удължават проверката на "Медицински надзор" след смъртта на бебето от Сандански Д-р Н. Тотев след смъртта на бебе в линейка:..

публикувано на 18.12.24 в 12:43

Доклад на ЕК очертава основните предизвикателства пред България

Дигиталното обучение на възрастни, слабият прием на деца в ясли под 3 години и високият процент на младежи, които нито учат, нито работят - това са основните предизвикателства пред България, посочени във втория пакет на Европейския есенен семестър. "България е изправена пред предизвикателства, свързани с обучението, които се отразяват на..

публикувано на 18.12.24 в 12:19