Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избирателната комисия в САЩ: Няма доказателства за злоупотреби на президентския вот

| обновено на 07.11.20 в 18:01
Доналд Тръмп и Джо Байдън
Снимка: Ройтерс

Увереност, че ще спечели президентските избори в САЩ изрази кандидатът на Демократическата партия Джоузеф Байдън. Той запазва преднината си пред Доналд Тръмп в четирите щата, в които надпреварата най-оспорвана. 

Вниманието е насочено най-вече към Пенсилвания, където започна обработката на последните бюлетини. В Пенсилвания кандидатът на демократите Джо байдън увеличи преднината си, и ако я запази докрай, ще  си осигури достатъчно гласове в избирателната колегия - 273 при необходими 270, за да бъде избран за държавен глава. Байдън продължава да води в щатите Аризона, Джорджия и Невада. В обръщение към нацията той вече изрази увереност в победата си.

"Ще спечелим това състезание, вижте също цифрите в национален мащаб. Събрали сме най-големият досега брой гласове в историята на САЩ - 74 милиона. Това са избиратели, които са предпочели промяната, градивността и обединението пред разединението и нехайството към най-острите проблеми".

От своя страна, настоящият президент и кандидат за втори мандат Доналд Тръмп призова Байдън да не бърза да се смята за победител. Тръмп изрази очакване да си върне позициите в редица щати със заведените съдебни дела за оспорване на преброяването. От федералната избирателна комисия на САЩ обаче заявиха, че нямат доказателства за злоупотреби.

Няма доказателства за злоупотреби по време на президентските избори в САЩ. Това увери пред CNN Елън Уайнтрауб (Ellen Weintraub) от Федерална избирателна комисия.

Държавните и местнитe органи, както и участниците в преброяването, дават всичко от себе си. Дотук има много малко основателни оплаквания относно това как протекоха изборите. Няма следи от злоупотреби с незаконни гласове.

Продължава преброяването на гласовете в 4 ключови щата - Пенсилвания, Аризона, Джорджия и Невада. За момента във всички тях Джо Байдън има преднина. Победа в Пенсилвания ще му даде достатъчен брой електорални гласове, за да спечели изборите. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ: 2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство

2748 лв. са необходими за месечна издръжка на тричленно семейство. Необходимият за издръжка доход нараства с 0,4% на тримесечна база и с 5.1% на годишна база, сочат данните от проучването на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ.  От 1526 лв. нетен месечен доход пък се нуждае един работещ човек, живеещ сам. В сравнение със..

публикувано на 23.07.25 в 12:17

"Възраждане" подкрепя мотивите на МЕЧ за вот на недоверие

От "Възраждане" съобщиха, че няма да отидат на свиканата от МЕЧ за днес среща, тъй като мотивите за искане на вот на недоверие са ясни и те ги подкрепят. Зам.-председателят на партията Цончо Ганев заяви, че тъй като на Председателски съвет днес е било решено, че депутатската ваканция ще започне на 1 август "няма време за губене". Ако..

публикувано на 23.07.25 в 12:12
Аделина Натина

Адвокат Аделина Натина е номинирана за член на Антикорупционната комисия

Адвокатката на бившата директорка на Агенция "Митници" Петя Банкова  - Аделина Натина, е номинирана за член на Антикорупционната комисия.  Това е единствената кандидатура, качена засега на специалната секция на сайта на Народното събрание. Натина е предложение на фондация " Креативна общност", основана от Мустафа Емин. До април той беше..

публикувано на 23.07.25 в 12:05
Палестинци носят хуманитарна помощ в Газа

Над 100 хуманитарни агенции предупредиха за масов глад в Газа

Над 100 хуманитарни агенции, включително "Спасете децата" и "Лекари без граници" предупредиха в съвместно изявление за масов глад в Газа преди посещението на американския пратеник Стив Уиткоф в Близкия изток, който трябва да финализира създаването на коридор за хуманитарна помощ в ивицата. Агенциите обвиняват Израел, че не позволява..

публикувано на 23.07.25 в 12:00

Ивайло Динев: Протестите се повтарят, защото не се направи преосноваване на демокрацията

"България преповтаря един и същи цикъл. Намираме се в кръг, от който няма изход –  политическа криза, протести, леко потушаване на напрежението, създаване на нови формации, нова политическа криза и нови протести.  Повтаря се от началото на прехода". Това обясни пред БНР Ивайло Динев, изследовател в Центъра за източноевропейски и международни..

публикувано на 23.07.25 в 11:30

Ивайло Мирчев: Правителството предлага левичарски мерки за овладяване на цените

Проблемът с овладяването на цените минава през предложения от ПП-ДБ десен пакет от мерки, а не с левичарските предложения на правителството.  С такава теза по повод закона, предложен от Министерския съвет, излезе съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев: "Има проблем с цените, обаче овладяването на цените минава през нашия десен пакет..

публикувано на 23.07.25 в 11:18

МС днес няма да разгледа създаването на "Магазин за хората"

Точката за създаването на "Магазин за хората", като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина. Идеята бе  "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от..

публикувано на 23.07.25 в 11:02