Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заведенията в Габрово ще работят до 23:30

Габрово: И един час е важен за оборота и оцеляването на заведенията

Снимка: БГНЕС

Протест на собственици и управители на заведения в Габрово доведе до преразглеждане на заповедта за работното им време. То ще се удължи с един час от разписаното до момента време за затваряне - 22:30.

Междувременно Асоциация на заведенията обяви, че иска определянето на единен вечерен час за затварянето на обектите в цялата страната.

Заповедта в Габрово ще бъде коригирана и заведенията ще могат да работят до 23:30 часа, вместо да затварят с час по-рано. Решението е от днешното извънредно заседание на Областния щаб, който по думите на изпълняващата в момента длъжността кмет -  Мария Йозова, се е съобразил с настояването на ресторантьорския бранш.

Негови представители са изчислили, че този един час е важен за оборота и за оцеляването им. Пред микрофона на БНР те заявиха:

„Ние и без това сме на ръба вече да фалираме. Това ще е краят“.

Недоволството на заетите в бранша е насочено срещу директора на Регионалната здравна инспекция в Габрово, който според тях взема еднолични решения:

„Не сме съгласни с неговия начин на управление на тази институция“, посочиха те.

Решенията за противоепидемичните мерки са общи –на представителите на 16 институции, които влизат в Областния щаб за борба с Covid -19, а директорът на РЗИ д-р Николай Пенчоков обясни, че те са съобразени с данните за разпространението на вируса в Габровска област:

„Защо за Габрово, защото заболеваемостта в Габрово беше изключителното висока и продължава да бъде. Тази седмица е още по-висока, натискът срещу колегите, говоря в болницата, от постъпващи пациенти е огромен и ние трябва по някакъв начин да регулираме това нещо“, каза Пенчоков.

Протестиращите не са съгласни, че мерки се вземат срещу ресторантьорския бранш, а в същото време ограниченията не се спазват в транспорта, в производствените фирми и в търговските вериги.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Всяко мирно споразумение трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна

Всяко мирно споразумение между Москва и Киев трябва да гарантира бъдещата сигурност на Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър след телефонен разговор с германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция Еманюел Макрон и на Украйна Володимир Зеленски. "Те подчертаха тяхната подкрепа за стремежа към мир на президента Тръмп и..

публикувано на 22.11.25 в 00:00

Наводнени къщи и мазета след пороен дъжд в Петрич

На четири сигнала за наводнени къщи и дворове се е отзовало Аварийното звено в Петрич. Това съобщи секретарят на Община Петрич и ръководител на звеното Кирил Стойков за БТА. Сигналите са за улиците „Воден“ и „Здравец“ в града. Подадени са и над 10 сигнала за наводнени мазета в Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“,..

обновено на 21.11.25 в 23:54
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Швейцария предоставя на Кипър 11 млн. евро за миграционни проекти

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..

публикувано на 21.11.25 в 22:55

13 членове на "Хамас" са убити при израелски удар в Южен Ливан

13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия, предаде Франс прес.  Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на палестинската групировка в Южен Ливан. Убити са „13 терористи на "Хамас“, сред които Дживад..

публикувано на 21.11.25 в 22:36

Марсалек и българската шпионска мрежа свързани със схема за пране на милиарди чрез крипто канали

Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“.  Две мрежи за пране на..

публикувано на 21.11.25 в 22:12

Трима миньори са в неизвестност в Астурия

Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината.  Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..

публикувано на 21.11.25 в 22:06
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш

Гутериш: Мирното решение за Украйна трябва да съхранява териториалната ѝ цялост

Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..

публикувано на 21.11.25 в 20:41