Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислав Семерджиев: Не бива да се поддаваме на масова паника

При практическите предмети в НАТФИЗ онлайн обучението е невъзможно, казва ректорът на НАТФИЗ

Станислав Семерджиев
Снимка: БГНЕС

Опасност от нулиране на семестъра в Националната академия за театрално и филмово изкуство няма, увери пред БНР ректорът на висшето училище проф. Станислав Семерджиев след решението да се удължи онлайн обучението за студентите. По думите му „може да има малко отлагане с 2-3-4 седмици, ако се наложи, но до отлагане на семестъра се надявам да не се стигне, освен ако не се стигне до неочаквани, катастрофални, екстремни събития“.

Не бива да се поддаваме на масова паника, подчерта ректорът на НАТФИЗ. 

„Ние, в областта на театъра и киното сме свикнали да работим в екстремни условия. Когато всички си седят на Коледа вкъщи, ние сме на сцените и на екраните. Когато всички са вечер на салата и ракия, ние ги забавляваме. Всякакъв вид екстремни условия сме видели, няма да се уплашим и от такива. Истината е, че в най-тежките моменти винаги хората на изкуството са тези, които водят напред народите.“

„Заповедта на министъра на здравеопазването е доста ясна в тази си част – там става дума и за медицинските университети, и за всички други, в които има някакъв вид дейности, които няма как да се проведат дистанционно“, посочи проф. Семерджиев в предаването „Преди всички". Според него резервният план за действие най-вероятно ще повтори миналогодишния.

„Ние цяло лято учихме, за разлика от всички други висши училища, които си изкараха онлайн теоретически годината. Ако се стигне дотам, най-вероятно ще го повторим.“

Дори болните преподаватели имат готовността и нагласата да работят онлайн, стана ясно от думите на Семерджиев.

Не съм нито от привържениците, нито от хулителите на онлайн обучението. Във всяка една ситуация, както и в тази, има положителни и отрицателни черти. Онлайн обучението в някаква степен дава малко повече възможности за участие на студенти, които иначе се притесняват, сядат на задните редове, не слушат и т.н. В тази ситуация са по-заинтригувани. Обратното – за  онези, които са много активни, онлайн обучението леко им прекършва полета.“

При практическите предмети в НАТФИЗ онлайн обучението е невъзможно, с изключение на упражнения по сценична реч, вокално обучение, монолози, уточни Станислав Семерджиев. „Това обаче е 10-15-20% от цялото практическо обучение.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01