Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Децата да не гледат „оперативките“ с данни за пандемията

Снимка: БГНЕС

Индивидуалните реакции на кризата с коронавируса са разположени в една по-широка обществена рамка, а в нея в момента има доста панически реакции. Това каза пред БНР клиничният психолог Иван Иванов. Според него „нещата приличат малко на масова психоза“.

Паника или непукизъм? „По-добре разум, по-добре реално осъзнаване на факта, че пандемия има“, съветва Иванов.

Хората в настоящата ситуация реагират по няколко начина, първият от които е прекомерен стрес. Той е характерен за преживели заразата, хора на първа линия или за хора с близки, които страдат и се трансформира в посттравматична стресова реакция. При професионалистите това може да се изрази в професионално прегаряне или бърнаут, обясни психологът. Друга реакция са тревожно-депресивните неразположения и паническите атаки.

Иван Иванов нарече наивно и цинично прехвърляне на отговорност тезата, че обществото се е провалило на фона на действията на официалните институции по овладяване на пандемията и на разнопосочните сигнали, които те излъчватПри 20 заразени имахме КПП-та с пропускателен режим. Сега при 200 заразени имаме „неясни, доста скромни мерки“, посочи клиничният психолог.

Как се отразява пандемията на децата, които са затворени вкъщи и гледат новини?

Децата, които ги караме да слагат маски, да не се гледат в очите, да са на дистанция – всичко това е доста сериозен удар върху естествения начин, по който те се социализират и преработват кризата", коментира специалистът в предаването „Преди всички".

Според Иванов най-голям е рискът за децата от 1 до 7 клас. Той препоръчва децата по-малко да гледат телевизия. „Особено тези „оперативки", които са почти като военно положение. Колкото по-малко им даваме възможност да гледат тези оперативки, толкова по-добре.

Относно дистанционното обучение клиничният психолог съветва родителите да нямат толкова контролиращо отношение и да оставят децата сами да се справят, като бъдат „на една ръка разстояние" и се намесват само при нужда, защото „децата са много адаптивни". Освен това е важно да правят заедно креативни неща – да се учат на нови умения, да четат интересни неща - например за пандемиите в историята, да направят промяна, така че децата да започнат да се грижат за нещо - например домашен любимец, „а не да се чувстват жертви на тази ситуация".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втори ден от визитата на Румен Радев в Хърватия

Продължава официалната визита на президента Румен Радев в Хърватия. Днес държавният глава ще посети българското военно гробище във Вуковар Военното гробище край Вуковар остава последен дом за 1027 българи. Тук са погребани тленните останки на стотици български офицери, войници и доброволци, загинали в заключителната фаза на Втората световна война...

публикувано на 15.07.25 в 06:52

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03