Носителката на приза "Музикант на годината 2009" Татяна Колева и създадената от нея Младежка перкусионна формация (Youth Percussion Pool) - отличена като "Ансамбъл на 2012 година", в която сега свирят нейните възпитаници Едвин ван дер Волф, Хулия Рамос и Диего Хаен, решиха да направят цяла концертна програма около идеята, че на кактус всъщност може и да се свири.
Татяна Колева разказа за идеята и осъществяването й в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт":
"Като продължение на програмата "Как се свири на триангел", която се оказа много успешна - тя е с гигантски скелета и огромни инструменти, направени от метал, сега "Как се свири на кактус" е връщане назад към природата, връщане към себе си... Този кактус е едно много чаровно, странно, неочаквано, още неразбрано растение с едни бодли. В същото време е безкрайно интересно, атрактивно и буди огромен интерес и много въпроси, нали? Така че кактусът е един вид метафора на оцеляване."
Един от важните проблеми, които Татяна Колева и нейните колеги трябва да решат, за да могат да покажат на публиката своята концертна програма, е, че трябва да организират контакти с ботанически градини и паркове, за да осигурят "инструменти" - кактуси, на които да свирят. А в програмата, освен пиеси за перкусия от Янис Ксенакис, Джон Кейдж, Стив Райх и други автори, е включена и новата композиция на Татяна Колева, наречена "Кактофония", за която има специално подготвен саундтрак, записан на най-различни "инструменти" от природата: краставица, тиквичка, салата и др.
"Как се свири на кактус" прозвуча в рамките на фестивала "Sounds of Music" в Грьонинген, часове преди втория локдаун в Нидерландия заради пандемията от коронавирус. Повече подробности чуйте в интервюто с Татяна Колева в звуковия файл, където има и откъс от саундтрака на "Кактофония".
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..