Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асием Ел Дифрауи: Трябва да внимаваме с поколението „смартфон джихадисти“

Според него джихадистите действат глобално, ние не и това е грешка

Мястото на атентата в Ница - църквата „Нотр Дам“
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Франция и Австрия споделят обща болка”, каза тази седмица австрийския министър по европейските въпроси Каролине Едщадлер. Болката е от жестоките терористични атентати в Париж, Ница и Виена. Френският президент Еманюел Макрон и австрийският канцлер Себастиян Курц поеха инициативата за общ, координиран европейски отговор на завърналия се терор по улиците на Стария континент. 

Какъв може да е той? Отговорите даде в предаването „Събота 150“ политологът с египетски и немски корени Асием Ел Дифрауи, който от години живее и работи в Париж. 

„Нашият проблем е, че се концентрираме върху отделни конфликтни точки като Сирия и Ирак, например, или върху джихадистите, които са в Европа. Джихадистите мислят и действат глобално, а нашата грешка е, че ние не го правим. Това е причината да сме изненадани от повтарящите се жестокости. Въпреки че Бен Ладен вече го няма и че „Ислямска държава” на практика не съществува, опасността все още е голяма, защото идеологията продължава да съществува... Сътрудничеството между европейските служби се подобри, но не достатъчно. Все още вниманието ни е насочено само към Европа, без да правим връзката с останалия свят. Джихадизмът нямаше да съществува, ако по света нямаше толкова много конфликти. Напълно естествено е, че кризите по света се прехвърлят и в Европа. Дори буквално, чрез мигрантите. Крайно време е Европа да погледне по-далеч от носа си, образно казано“.

Според Асием Ел Дифрауи ни е нужно партньорство на световно ниво

„Вече знаем колко бързо един конфликт в Близкия изток стига в Европа. Примерът е Сирия или Ирак. Европа стана жертва на ужасяващи атентати и трябва да предприеме дългосрочни координирани действия. Каква е позицията ни например за Средиземноморието“, пита политологът. 

След разговорите в Елисейския дворец, австрийският канцлер Себастиян Курц предупреди: „Има хиляди бойци на „Ислямска държава“, които или са в затворите, или скоро ще бъдат освободени. Голяма част от тях ще се превърнат в бомба със закъснител“. 

И Асием Ел Дифрауи вижда приближаването на този проблем и обръща внимание на поколението „смартфон джихадисти“, които нямат нужда от здрава организация зад гърба си, за да се радикализират:

„Виенският атентатор е такъв пример. Това е следващото голямо предизвикателство. Стотици джихадисти скоро ще излязат от затворите. Не искаме да имаме Гуантанамо в Европа, искаме правов ред. Но същевременно искаме тези хора да се интегрират в обществото или поне да сме сигурни, че няма отново да прибягнат до насилие. Очаквам напредък в програмите за дерадикализация, за интеграция. С тази нелесна задача са се заели десетки организации, но те нямат достатъчно финансиране и не са свързани в европейска мрежа за обмяна на опит и информация. Изискват се усилия и финансов ресурс. Тази тема не е достатъчно добре застъпена в обществените дискусии. На обществото трябва да е ясно, че този проблем изисква усилията не само на службите за сигурност, но и на социални работници, психолози и т.н. За проследяването на един потенциален терорист са необходими близо 20 служители на службите. Нито една европейска държава не може да се справи сама

Интервюто с Асием Ел Дифрауи можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цанка Миланова, изпълнителен директор на Българската хранителна банка

Втори ден на кампанията "Килограм доброта“

Днес е вторият ден от 12-то издание на кампанията "Килограм доброта“, организирана от Българската хранителна банка. През целия ден пред 6 магазина на една от големите хранителни вериги в страната доброволци ще събират закупените от хората дълготрайни продукти като ориз, боб, леща, макарони, олио.  Пред БНР Цанка Миланова, която е изпълнителен директор на..

публикувано на 01.12.24 в 08:20

Продължава броенето на бюлетините в Ирландия, разликите мжду основните партии са малки

Премиерът на Република Ирландия и лидер на партията "Фина Гейл“ Саймън Харис заяви, че е още рано да се каже колко места ще спечели неговата партия след проведените в петък извънредни общи избори. Преброяването на гласовете продължава и резултатите се очаква да бъдат обявени най-рано днес късно вечерта. Започна преброяването на..

публикувано на 01.12.24 в 08:05

Как България и Северна Македония могат да подобрят отношенията помежду си?

За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора.  Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия.  „Аз мисля, че на първо място..

публикувано на 01.12.24 в 07:47

Парламентарни избори с непредвидим изход в Румъния

Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..

публикувано на 01.12.24 в 07:27

Основният лихвен процент пада до 3,04

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 01.12.24 в 07:16
Урсула фон дер Лайен

Очаква се новата ЕК да встъпи в длъжност

Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент.  Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.

публикувано на 01.12.24 в 07:06

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26