„Франция и Австрия споделят обща болка”, каза тази седмица австрийския министър по европейските въпроси Каролине Едщадлер. Болката е от жестоките терористични атентати в Париж, Ница и Виена. Френският президент Еманюел Макрон и австрийският канцлер Себастиян Курц поеха инициативата за общ, координиран европейски отговор на завърналия се терор по улиците на Стария континент.
Какъв може да е той? Отговорите даде в предаването „Събота 150“ политологът с египетски и немски корени Асием Ел Дифрауи, който от години живее и работи в Париж.
„Нашият проблем е, че се концентрираме върху отделни конфликтни точки като Сирия и Ирак, например, или върху джихадистите, които са в Европа. Джихадистите мислят и действат глобално, а нашата грешка е, че ние не го правим. Това е причината да сме изненадани от повтарящите се жестокости. Въпреки че Бен Ладен вече го няма и че „Ислямска държава” на практика не съществува, опасността все още е голяма, защото идеологията продължава да съществува... Сътрудничеството между европейските служби се подобри, но не достатъчно. Все още вниманието ни е насочено само към Европа, без да правим връзката с останалия свят. Джихадизмът нямаше да съществува, ако по света нямаше толкова много конфликти. Напълно естествено е, че кризите по света се прехвърлят и в Европа. Дори буквално, чрез мигрантите. Крайно време е Европа да погледне по-далеч от носа си, образно казано“.
Според Асием Ел Дифрауи ни е нужно партньорство на световно ниво.
„Вече знаем колко бързо един конфликт в Близкия изток стига в Европа. Примерът е Сирия или Ирак. Европа стана жертва на ужасяващи атентати и трябва да предприеме дългосрочни координирани действия. Каква е позицията ни например за Средиземноморието“, пита политологът.
След разговорите в Елисейския дворец, австрийският канцлер Себастиян Курц предупреди: „Има хиляди бойци на „Ислямска държава“, които или са в затворите, или скоро ще бъдат освободени. Голяма част от тях ще се превърнат в бомба със закъснител“.
И Асием Ел Дифрауи вижда приближаването на този проблем и обръща внимание на поколението „смартфон джихадисти“, които нямат нужда от здрава организация зад гърба си, за да се радикализират:
„Виенският атентатор е такъв пример. Това е следващото голямо предизвикателство. Стотици джихадисти скоро ще излязат от затворите. Не искаме да имаме Гуантанамо в Европа, искаме правов ред. Но същевременно искаме тези хора да се интегрират в обществото или поне да сме сигурни, че няма отново да прибягнат до насилие. Очаквам напредък в програмите за дерадикализация, за интеграция. С тази нелесна задача са се заели десетки организации, но те нямат достатъчно финансиране и не са свързани в европейска мрежа за обмяна на опит и информация. Изискват се усилия и финансов ресурс. Тази тема не е достатъчно добре застъпена в обществените дискусии. На обществото трябва да е ясно, че този проблем изисква усилията не само на службите за сигурност, но и на социални работници, психолози и т.н. За проследяването на един потенциален терорист са необходими близо 20 служители на службите. Нито една европейска държава не може да се справи сама“.
Интервюто с Асием Ел Дифрауи можете да чуете в звуковия файл.
Днес е вторият ден от 12-то издание на кампанията "Килограм доброта“, организирана от Българската хранителна банка. През целия ден пред 6 магазина на една от големите хранителни вериги в страната доброволци ще събират закупените от хората дълготрайни продукти като ориз, боб, леща, макарони, олио. Пред БНР Цанка Миланова, която е изпълнителен директор на..
Премиерът на Република Ирландия и лидер на партията "Фина Гейл“ Саймън Харис заяви, че е още рано да се каже колко места ще спечели неговата партия след проведените в петък извънредни общи избори. Преброяването на гласовете продължава и резултатите се очаква да бъдат обявени най-рано днес късно вечерта. Започна преброяването на..
За период от шест месец над 20 студенти от България, Северна Македония, Франция и Германия преминават през четирите страни в търсене на отговора от преподаватели, дипломати, депутати и обикновени хора. Според французина РиянТаш българите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия. „Аз мисля, че на първо място..
Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.
Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент. Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.
Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..