„Да обича човек родината е нещо много абстрактно. Аз мисля, че с течение на годините човек започва да осъзнава, как от любовта към близки хора, към познати хора, любовта към хората, които съпътстват човек ни кара да осъзнаваме, че ние искаме да прегърнем със сърцата си не само тези хора, но много повече“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Гергана Науман. Тя е родена в Добрич, от 2003-та година живее в Хановер.
С течение на годините установявам колко много добродетели има в нашите български души, в нашата култура, в нашия начин на живот и общуване, от които и другите народи биха могли да се научат и да спечелят, ако могат да го разберат, подчерта Науман.
„Ние правим най-различни събирания, когато има възможност, защото от март месец нямахме възможност да правим истински големи мероприятия в българската общност, но имаме възможността с нашите български „патиланци“ – това са нашите деца от нашето съботно училище, което го организирахме с 30 семейства и с помощта на нашите мили учителки, с тях се опитваме да правим поне два пъти в годината някакво хубаво мероприятие“, каза още Науман.
Хобито на Гергана Науман е свиренето на цигулка, започва занимания докато е живяла в България.
„В Хановер успях от няколко години, след като и децата малко поотраснаха, да се включа към един хоби оркестър, където имаме възможност да правим класическа музика, включително и българска“, сподели Науман.
Тя вижда огромна пропаст "между това, което нашата държава има като потенциал, погледнато в младите хора, в природните дадености, работоспособността на българите и от друга страна ниско ниво на организация и структуриране на държавната помощ за създаване на една стройна икономическа система".
„Ето това много ме боли и ми идва да направим нов модел с немного промени, базиран на моралност, на професионализъм и желание да се борим за доброто на всеки човек“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..
Трябва сериозно разграничение, когато съдии заседават и се опитват в рамките на справедливия и честен процес да вземат решения и те имат известна..