Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“ подкрепя млади майки от уязвими групи

Снимка: БГНЕС

Тръст за социална алтернатива изпълнява проекта „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“. Проектът  е насочен към млади майки, които очакват първото си дете във високорискова група под 22 годишна възраст.

Правят се интензивни домашни посещения на младите майки, като под интензивни нямаме предвид 5-6 пъти да посетим майката. От възможно най-ранния етап на бременността медицински сестри и акушерки, които са минали едно много интензивно специализирано обучение, посещават жените в домовете им, като в някои ситуации това са 50-60, даже повече посещения за целия етап на посещенията, което е доста работа. Всяко едно посещение е около час-два, което са изключително много часове с една единствена цел да се подобри здравето на майката  в началото, особено когато говорим за много млади момичета, защото както имаме момичета, които са на 22, така за жалост имаме и деца, които са в ранна възраст на 13 години, които нямат представа какво им се случва. Те тепърва трябва да изграждат умения за справяне с това предизвикателство, което  им се случва, да изграждат родителски умения“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Марина Евгениева, клиничен лидер.

Изпълнението на проекта е започнало през 2015 година. Първата фаза е завършила през 2016 година, в момента се прави пилотно тестване, по време на което екипът работи с болница „Шейново“ в София и с УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив.

„Тази грижа и тази програма, искрено, целият екип се надяваме да я видим на национално ниво, в комплект с програма, която да е за всяка една бременна жена, нещо, което е критично нужно в нашето майчино и детско здравеопазване“, допълни Евгениева.

В програмата са включени до момента близо 160 семейства, като повечето от тях отпаднаха заради миграция в чужбина. Медиатори провеждат разговори с майките от ромската общност.

„Храната за една бременна жена, която живее в крайна бедност, също е критичен фактор. Това, което ние се опитваме да правим, е да запълваме различни дупки, но не можем да храним майките. Това, което успяваме да им осигурим, освен патронажна грижа, е лекарства при нужда по време на бременността, защото така пряко влияем върху срока на бременността, защото една инфекция в средата на бременността би довела до преждевременно раждане или до увреждане“, подчерта Марина Евгениева.

Желанието да се грижим, желаните да се отдаваме, желанието да видим отговора на нашата работа в посвещението на здравната грижа към нуждаещите се хора. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Станислава Симеонова, семейна сестра и ръководител на екип „Семейни сестри“. 

Задълженията на семейните сестри са предимно нравствени или поне ние ги приемаме такива. Задълженият ни като организация на работа е периодично посещение на семействата, които са включени в тази програма, и обгрижването им“, подчерта Станислава Симеонова.

“Ние сме семейни сестри, ние ставаме член на тяхното семейство и доста често те споделят емоционални преживявания от техния жизнен път, от тяхното ежедневие и понякога се сблъскваме с техни семейни случки, проблеми, препятствия, които те не могат да преодолеят сами и докато ние намерим път ни есе включваме в целия този процес на преодоляване на това предизвикателство“, каза още тя.

И докато партнираме на семейството в този път ние също преживяваме този проблем и наистина това ни държи емоционално свързани с тези семейства“, допълни Симеонова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00