Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С Полша, с Унгария и със Словения ще се преговаря индивидуално за бюджета

Искра Михайлова: България пропусна да обясни в ЕС позициите си спрямо Скопие

Искра Михайлова
Снимка: БГНЕС

България пропусна да обясни на своите партньори в Европейския съюз своите позиции спрямо Република Северна Македония, каза пред БНР евродепутатът от „Обнови Европа“/ДПС Искра Михайлова. По думите ѝ като страна член на ЕС, която се възползва от правото си да наложи вето, страната ни е пропуснала да обясни позициите си и да привлече по-голяма подкрепа. 

Ветото на Унгария, Полша и Словения е нов елемент, с който и германското председателство показва, че до този момент не може да намери най-добрите инструменти, въпреки че има възможни сценарии как да се разреши въпросът. Но те по всяка вероятност ще бъдат използвани в различни комбинации за всяка страна поотделно“, коментира Михайлова. 

И трите страни имат различни причини да възразяват спрямо обвързването на върховенството на закона с европейското финансиране. Разглеждаме ги в пакет, но има разлики, уточни Искра Михайлова. Първият сценарий според нея е „да се раздроби блока на опозиционерите, да се водят индивидуални преговори и да се упражни натиск да се приеме бюджетът“.

Има ли вариант работата да продължи въпреки ветото на Унгария и Полша?

Решенията в ЕС, особено в Съвета на ЕС, се вземат с консенсус от всички държави членки. Това е записано в Договора за ЕС, подчерта Искра Михайлова. Противното по думите ѝ „дори с добри намерения, както е сега – да бъде приет бюджетът“, е нарушаване на този договор.

Има норми, които не ни позволяват да сме толкова гъвкави и ако някой не е съгласен с нас, да кажем – ти си гледай работата, ние ще продължим напред. Ключът досега във вземането на решения е намирането на консенсус, затова е толкова важно да се водят преговори с тези страни.“

Компромисът с върховенството на правото за ЕП е неприемлив, заяви Искра Михайлова. В преговори обаче може да се намерят „истината и решението“, смята тя.

Михайлова поясни, че бюджетът на Съюза за 2021 г. може да се гласува в началото на декември. 

„Има възможност да бъде приет този бюджет за една година напред. По отношение на Многогодишната финансова рамка нещата могат да продължат с такива годишни договорености, което е малко вероятно, ще трябва да се намери решение по-рано. Механизмът за възстановяване, Новата генерация – това е ключов момент, страните членки чакат тези пари, включително и България“. 

Страната ни вече има План за възстановяване, добър или лош, но ако се блокира този план, той се обезсмисля, подчерта евродепутатът. „Първоначално той беше планиран да действа 2021-2022, две ударни години, а сега едната като че ли започва да се изнизва“. 

Зеленият пакт и дигиталната трансформация са неотменим елемент от дневния ред на ЕС, както го виждат технологично развитите страни членки, особено от Северна Европа и това е една от разделителните линии. Различията се дължат на етапа и темповете на развитие на отделните страни, изтъкна Михайлова.

Ние очакваме подкрепа да си оправим селските улици, а една Швеция или Нидерландия очаква подкрепа, за да изгради най-модерни съоръжения за производство на водород, да инвестира в енергийната ефективност на целия си сграден фонд, за да постигне неутралност в бъдещите 10-20 години.“

Интервюто с Искра Михайлова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Зорница Тоткова, БАН

Доц. д-р Зорница Тоткова: Мъжете шофьори са по-агресивни от жените и изпитват по-силни емоции

Мъжете шофьори са по-агресивни на пътя, поради различните специфики между половете. По отношения на пътя мъжете поемата в по-голяма степен неоправдани рискове, каза доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към БАН в интервю пред БНР. Тя посочи, че мъжете повече от жените изпитват гняв и имат по-агресивно..

публикувано на 18.12.24 в 15:38

Киев отхвърли руските обвинения за атаки с използване на бял фосфор

Киев определи като "фалшиви и безсмислени" обвиненията на Русия, че е използвал бял фосфор при атаките с дронове през септември. По-рано от руското външно министерство обвиниха Украйна, че многократно е използвала боеприпаси с подобни вещества при нападения с безпилотни апарати. Киев твърди, че е спазил изцяло международните си задължения за..

публикувано на 18.12.24 в 15:25

КЕВР ще реши окончателно за цената на тока на 1 януари

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата.  Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение бе подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и..

публикувано на 18.12.24 в 15:08
Станислав Попдончев, зам.-председател на БСК

Станислав Попдончев: Трупаме дефицит не защото е необходимо, а защото законодателството го позволява

По начина на развитие на българската икономика не би трябвало да трупаме дефицити. Вината не е на министъра на финансите , заяви Станислав Попдончев, зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК), за Бюджет 2025 в интервю пред БНР.  "Фискалната експанзия произтича от законодателни изменения, които се случиха февруари и април в..

публикувано на 18.12.24 в 14:23

Най-малко 12 жертви на израелски удари в Газа

Най-малко 12 души са били убити при израелски удари в Ивицата Газа, предаде АФП, като се позова на агенцията за гражданска отбрана в анклава. 10 от жертвите са загинали при израелска атака рано сутринта срещу къща в град Бейт Лахия в северната част на Газа, където няколко разселени семейства са потърсили убежище. Това съобщи за Франс прес..

публикувано на 18.12.24 в 14:09
Людмила Петкова

Людмила Петкова: Няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова остро възрази на критиките на политическите сили към проекта на бюджет за 2025 година. Тя отбеляза, че като разходи се залагат всички законови промени за увеличения на възнаграждения и на пенсиите, като в приходната част се предлагат нестандартни мерки, които да изсветлят икономиката...

публикувано на 18.12.24 в 14:07
Асен Василев в НС. На втори план - Кирил Петков.

Асен Василев за проектобюджета: Фиаско, писан е от Пеевски, за да се раздадат пари на силовите структури

Като фиаско определи проектобюджетът на служебното правителство депутатът от ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев. Той обвини служебния премиер Димитър Главчев, че негов подпис от 22 ноември е ощетил инвитро фонда с два милиона лева, които са отишли за Държавния фонд "Земеделие". Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците От..

публикувано на 18.12.24 в 13:59