Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Манфред Фишедик: Зелената сделка е шанс за пострадалата от Covid-19 икономика

Снимка: ec.europa.eu

Постепенно премахване на въглищата и изкопаемите горива, климатично финансиране, устойчивост и адаптация. Това са основните измерения на Европейската зелена сделка. През последните години винаги се намираше тема, която да изтласка на заден план необходимостта от екологичен обрат в икономиката.Така е и сега - наближава рецесия в много страни от ЕС, пандемията изтощава европейските здравни системи и поддържането на идеята за намаляването на емисиите и инвестициите в развитие на зелени технологии, като един от най-големите приоритети в дневния ред, изискват още по-голямо усилие.

Същата връзка прави и проф. Манфред Фишедик, но стига до друг извод - Европейската зелена сделка е шанс за пострадалата от Covid икономика. Проф. Фишедик ръководи института за климатични изследвания в икономиката във Вупертал.

"Първата задача на ЕС е да изпълни програмата за възстановяване, което ще даде глътка въздух на задъханата ни икономиката. Едва след това бизнесът може да мисли за инвестиции в повече ефективност, в преминаването от двигатели с вътрешно горене към електроавтомобили, към производство, което използва въглеводорода като енергиен източник. Така че планът за възстановяване на ЕС е началото на един дълъг процес, а Европейската зелена сделка е следващата стъпка. Бизнесът иска да има ясни правила, така че да може да планира проектите си в бъдеще. Инвестициите в опазването на климата изискват дълъг период на планиране, защото са свързани с въвеждането на нови производствени процеси и нови продукти. В тази връзка е важна политическата стабилност не само в национален, но и в европейски мащаб. Още повече, че опазването на климата е глобален проблем и европейският бизнес се намира в конкуренция с целия свят".

Европейската комисия поставя амбициозна цел - до 2050 година парниковите газове да бъдат сведени до нула. Реалистична ли е тази цел и коя ще е най-голямата трудност при постигането й?

"Това е наистина голямо предизвикателство. Но ние вече разполагаме с нещо много важно - това са технологиите. Това, което може да ни „спъне“ е нашата издръжливост. Имам предвид, че ако искаме да постигнем целта, трябва няколко десетилетия наред да сме постоянни. Нещо повече - не първите 95 процента от постигането на целта ще са проблем, а последните 5 процента. Защото последните 5 процента касаят области, в които все още не разполагаме с технологиите, които ще позволят преминаването към безвредно производство. Такава област е земеделието, например".

Напълно преструктуриране на индустрията, кардинална смяна на енергийните източници и транспортните средства - всичко това е свързано с иновации и струва много пари, проф. Фишедик.

"Въпросът е, каква е алтернативата? Преходът в стоманената индустрия например ще струва наистина много пари. Но не бива да забравяме, че преходът има положителен ефект, при това дългосрочен. Новата индустриална епоха ще създаде нови професии и нови работни места. Новите технологии дават предимства на световните пазари. Да не говорим за качеството на въздуха, който дишаме, и за възможността да спрем или дори преборим климатичните промени. Убеден съм, че накрая печалбата ще е по-голяма от инвестицията в бъдещето, която трябва да направим сега. В момента съм сигурен, че много компании са притеснени и изживяват труден период. Точно затова бизнесът има нужда от ясни правила и рамка, която да зададе политиката".

Декарбонизацията на индустрията е първият остър препъникамък, както стана ясно още по време на преговорите за Зелената сделка. Как може ЕС да убеди държавите членки, например Полша и България, да се откажат от въгледобива?

"Първата задача е да се вникне в проблема, да се разбере, защо трябва да се откажем от въглищата. И това се отнася не само до източноевропейските държави, а за цяла Европа. Не трябва да изпускаме момента и да допуснем да се инвестира в тази остаряла и вредна технология. Рано или късно конкуренцията на световните пазари няма да ни прости тази грешка. Освен това климатичните промени може да ни принудят да се преструктурираме още по-бързо. Да провеждаш структурни промени под още по-голям натиск съвсем не е лека задача. Затова е важно да се променяме своевременно и да мислим поне с един ход напред. Именно това се опитва да постигне ЕС със Зелената сделка. И още един аспект - в много части на света, включително и в Европа, алтернативните технологии вече са значително по-изгодни. Говоря за фотоволтаици, вятърна енергия и т.н. По-изгодно е да се инвестира във възобновяемите енергийни източници, отколкото във въгледобива или ядрената енергетика".

Споменахте конкуренцията на световните пазари. Бизнесът в Европа все още смята, че преминаването към по-зелена икономика ще нанесе щети в съревнованието с Китай. В същото време Пекин се обвързва с ясна цел за декарбонизация на икономиката си. Ако я изпълни, това ще бъде един от най-значимите приноси за справянето с климатичните изменения и ще задвижи последваща реакция от други райони на света. Няма ли да ни коства тази инвестиция в бъдещето много усилия в момент, когато Европа отново е изправена пред икономически трудности?

"Китай отбелязва напредък в прехода към опазващи климата технологии. Въпреки това Китай остава най-големият замърсител в световен мащаб. През септември Пекин обяви, че се стреми да постигне климатичен неутралитет през 2060 година, т.е. 10 години след Европа. Япония и Южна Корея са си поставили същата цел като ЕС - 2050-та. В Съединените щати вероятно ще настъпи промяна в климатичната политика. Така че Европа отдавна не е сама по пътя за опазване на климата. Европа обаче е първопроходец и трябва да използва този аванс, особено по отношение на технологичното развитие, което ще ни даде дългосрочно предимство в световен мащаб. Затова е важно да изпълним зелената сделка със съдържание. Естествено, сега всички сме вперили поглед в преодоляването на пандемията. Здравето е абсолютен приоритет. В същото време обаче трябва да мислим и за оздравяването на икономиката. Трябва да мислим за бъдещето и затова смятам, че зелената сделка е добър инструмент".

Интервюто на Весела Владкова с проф. Манфред Фишедик в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и израелският премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом на 7 април 2025

Тръмп обяви, че САЩ водят преки преговори с Иран за ядрената му програма

Съединените щати водят преки преговори с Иран за ядрената му програма. Това обяви президентът Доналд Тръмп. Темата "Иран" беше засегната от Доналд Тръмп на среща в Белия дом с израелския премиер Бенямин Нетаняху. Той посочи, че разговорите ще бъдат "почти на най-високо равнище", но не даде подробности. "И аз мисля, че всички са съгласни, че..

публикувано на 08.04.25 в 01:55

Голям пожар избухна в депо за отпадъци в Париж

Мощен пожар е избухнал в северозападен Париж. 200 пожарникари се борят със стихията. Димът от пожара в северозападната част на Париж се вижда от километри, но огънят е овладян, както съобщи пред медиите кметът на 17-и район на френската столица. Пожарът е пламнал в център за сортиране на домакински отпадъци, съвсем близо до сградата на съда. По..

публикувано на 08.04.25 в 01:49
Снимката е илюстративна

Основен ремонт на водопроводната мрежа в най-големия ямболски квартал

В най-големия ямболски квартал - „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната  мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града.   В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са близо..

публикувано на 08.04.25 в 01:26
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Затвор за двама души във Великобритания, използвали войната в Украйна за пране на пари

Във Великобритания двама членове на престъпна банда бяха осъдени общо на 13 години затвор за пране на милиони британски лири, използвайки войната в Украйна.  Групата е използвала престъпни пари, за да купува микробуси и камиони в Обединеното кралство, за да ги продава в Украйна след началото на войната, преди да конвертира приходите си в..

публикувано на 08.04.25 в 01:19

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък като затвориха за кратко тази вечер централния булевард. Те преминаха в мълчалив поход до районното управление в града. Причината за протеста е смъртта на 47-годишния Даниел Кискинов, който в края на февруари почина след като бе арестуван по сигнал за кражба. Според..

публикувано на 07.04.25 в 22:32

Огнян Бранков и Генка Петрова-Ташкова бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на МУ в София

Проф. д-р Огнян Бранков от Катедрата по хирургия на Медицинския факултет на Медицинския университет (МУ) в София и проф. Генка Петрова-Ташкова от Фармацевтичния факултет бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на университет за принос в развитието на българската медицина през изминалата година. На Международния ден на здравето, 7 април,..

публикувано на 07.04.25 в 22:29
Володимир Зеленски

Зеленски призна за пръв път за присъствието на украински войски в руската в Белгородска област

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призна изрично за първи път, че украински войски присъстват в руската област Белгород, за да защитят украинските градове близо до границата, предаде Ройтерс. В редовното си нощно видеообръщение Зеленски каза, че върховният главнокомандващ генерал Олександър Сирскик е представил доклад "за фронтовата..

публикувано на 07.04.25 в 21:45