Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Растителният свят във фокуса на Европейската нощ на учените

Националният природонаучен музей предлага онлайн лекции в Европейската нощ на учените

Снимка: БГНЕС

Европейската нощ на учените през 2020 ще се проведе от 27 до 29 ноември. В инициативата участват стотици учени от изследователски институции и организации в над 25 населени места в България. Фокус на събитията тази година е темата за растителното здраве, за бъдещето на планетата в контекста на опазването на растителния свят, екологията, ролята на растенията за здравето на хората и икономиката.

Ако погледнем от малко по-различен ъгъл, може би ние сме причината за масовото измиране, така че не знам. Може би е време да спрем с масовото измиране, което причинява масовото размножаване на хората и опит за връщане в по-нормална ситуация“, каза доц. Николай Симов от Националния природонаучен музей в София.

„Интересът към класическите дисциплини в биологията намалява“, изтъкна още доц. Симов:

И се надявам да не изчезне съвсем попълнението в редиците на учените, защото е тъжно понякога да видиш дори и в Западна Европа, да се окаже, че колегите, които се занимават с генетични изследвания няма кой да им определи обектите, от които взимат генетичен материал, защото никой не ги познава - старата генерация отдавна е в пенсия, докато няма хора, които се интересуват от класически дисциплини в  биологичните науки“, допълни биологът.

В предаването „Нощен  хоризонт“ Виолета Желязкова коментира:

Нашата роля в обществото е да проверяваме фактите, да натрупваме нова информация, която преди това не е била известна, но ние самите не сме достатъчно много, за да можем физически, реално да осъществим някаква промяна – затова има нужда цялото общество да се включи“, подчерта Виолета Желязкова от Националния природонаучен музей в София.

Учените в България получават по-ниски заплати, но в същото време България предлага много други възможности:

Тази свобода да развиваш собствените си идеи, дори още преди да завършиш докторантура, както е в моя случай, в Западна Европа заради състезателната среда, е невъзможно да се постигне. Аз съм много благодарна и много щастлива, че съм избрала да се развивам в България“

Науката е преди всичко добре развита идея:

„ Ако липсва идеята и цялото финансиране на света няма да е достатъчно да я създаде“, допълни  Виолета Желязкова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33