„Ако погледнем от малко по-различен ъгъл, може би ние сме причината за масовото измиране, така че не знам. Може би е време да спрем с масовото измиране, което причинява масовото размножаване на хората и опит за връщане в по-нормална ситуация“, каза доц. Николай Симов от Националния природонаучен музей в София.
„Интересът към класическите дисциплини в биологията намалява“, изтъкна още доц. Симов:
„И се надявам да не изчезне съвсем попълнението в редиците на учените, защото е тъжно понякога да видиш дори и в Западна Европа, да се окаже, че колегите, които се занимават с генетични изследвания няма кой да им определи обектите, от които взимат генетичен материал, защото никой не ги познава - старата генерация отдавна е в пенсия, докато няма хора, които се интересуват от класически дисциплини в биологичните науки“, допълни биологът.
В предаването „Нощен хоризонт“ Виолета Желязкова коментира:
„Нашата роля в обществото е да проверяваме фактите, да натрупваме нова информация, която преди това не е била известна, но ние самите не сме достатъчно много, за да можем физически, реално да осъществим някаква промяна – затова има нужда цялото общество да се включи“, подчерта Виолета Желязкова от Националния природонаучен музей в София.
Учените в България получават по-ниски заплати, но в същото време България предлага много други възможности:
„Тази свобода да развиваш собствените си идеи, дори още преди да завършиш докторантура, както е в моя случай, в Западна Европа заради състезателната среда, е невъзможно да се постигне. Аз съм много благодарна и много щастлива, че съм избрала да се развивам в България“
Науката е преди всичко добре развита идея:
„ Ако липсва идеята и цялото финансиране на света няма да е достатъчно да я създаде“, допълни Виолета Желязкова.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..