Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлета Алексиева: Държавата да предвиди адаптирани за социалните предприятия мерки

Снимка: „Дар пазар“

Държавата трябва да подкрепя социалните предприятия, независимо дали сме в криза или не, за да се развива тяхната екосистема през следващите години. Това мнение изрази пред БНР Павлета Алексиева, програмен директор на Центъра за нестопанско право. Днес центърът организира онлайн дискусия „Финансови инструменти за устойчивост и растеж на социалните предприятия“.

Работещите в социалните предприятия се страхуват сегашната втора вълна от ограничения да не доведе до аналогични последици като пролетта или поне не в същия мащаб, обясни Павлета Алексиева.

Социалните предприятия имат нужда от експертна подкрепа. Техните екипи обикновено идват от други сфери и невинаги са опитни търговци, имат нужда от обучение в сферата на онлайн маркетинга и рекламата, посочи тя. 

Другият тип подпомагане е финансовото – с оборотни средства, които да покрият нововъзникващи разходи в управлението на тези малки предприемачески инициативи.

Тук е ролята на държавата да се намеси и да предвиди адаптирани за спецификата на социалните предприятия мерки. Тези мерки, които са предвидени в момента и са насочени в подкрепа за бизнеса, остават недостъпни за тях заради специфичния начин, по който работят и увличат уязвими групи“, коментира Алексиева в предаването „Преди всички“.

По официални данни в регистъра на Министерството на труда и социалната политика тези предприятия у нас са 26. В платформата „Дар пазар“ обаче има още 28 социални предприятия, тоест техният брой е около 60, уточни тя. Разминаването идва заради факта, че като предприемачески инициативи те са по-малки и не могат да отговорят на изискванията в закона, затова не са включени в регистъра.

Социалните предприятия помагат за това нагласите в обществото и чувствителността към уязвимите групи да се подобрят, категорична е Павлета Алексиева. 

Има залитане едно предприятие да бъде разпознавано скато социално, само ако работи с уязвими групи, но тези предприятия всъщност са многолики, изтъкна тя. Много от тях работят по теми, свързани с опазването на природата, на традиции и ценности.

Добрите примери са много, подчерта Павлета Алексиева. Сдружение „Няма невъзможни неща“ от Варна например наема хора за няколко различни вида дейности. „Каритас“ с тяхното бистро в София са друг успешен пример, а трети - организация, която подкрепя малки биофермери. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58